Domů
Ropa
Těžaři: Obnova těžby ropy na jihu USA potrvá neméně dva týdny
shale oil rig břidlicová ropa

Těžaři: Obnova těžby ropy na jihu USA potrvá neméně dva týdny

Ropa
Bez komentáře
22. únor 2021, 16:02
ČTK

Obnova těžby ropy z břidličných formací na jihu Spojených států potrvá nejméně dva týdny, cesta k normálu ale bude ještě delší, odhadují podle agentury Reuters těžaři. Stát Texas a okolí zasáhly v minulých dnech prudké mrazy, kvůli kterým se zastavila prakticky veškerá těžba ropy a zemního plynu. Obnovit zbývá těžbu více než dvou milionů barelů denně.

Na některých místech v Texasu venkovní teploty v minulém týdnu spadly až k minus 20 stupňům Celsia. Odvětví se stále potýká s těžkostmi, zejména kvůli zamrzlému potrubí a výpadkům v dodávkách elektřiny. Energetici část dodávek sice obnovili, někde ale problémy přetrvávají.

Odstávka těžby ropy v Permské pánvi, jednom z nejvýznamnějších míst v USA pro těžbu ropy, snížila těžbu o dva až čtyři miliony barelů denně, což představuje skoro 40 procent těžby v celých Spojených státech. V Permské pánvi jde o největší přerušení těžby způsobené počasím. Těžkosti se dotkly asi pěti milionů barelů denně, které se tam předtím těžily.

Objem těžby, která byla přerušena, představuje dvě až čtyři procenta globální poptávky. Pokud se bude situace v Texasu a okolí vracet k normálu jen pozvolna, budou to patrně nadále pociťovat i světové trhy. To by mohlo znamenat i další růst cen, které už v minulých dnech vystoupily na maximum za poslední rok. Severomořská ropa Brent se pohybuje kolem 63 dolarů za barel, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se prodává kolem 60 dolarů.

Vrt pro těžbu břidlicového plynu
Ilustrační foto

„Myslím, že to chvíli potrvá, než se to tam zlepší,“ řekl manažer jedné z firem v Permské pánvi, který chtěl zůstat v anonymitě.

Za jiných okolností lze těžbu obnovit poměrně rychle, až mrazivé počasí poleví, tentokrát jde ale o bezprecedentní rozsah výpadku, upozornila šéfka výzkumu ve společnosti Wood Mackenzie Jodi Quinnellová. „V Permské pánvi je to teď určitě jiné, z části kvůli obrovskému objemu těžby, která stojí,“ řekla.

Těžba v Permské pánvi klesla o 35 procent a dostala se pod tři miliony barelů denně. To je poprvé od roku 2018, kdy klesla pod tuto hranici, ukazují data Wood Mackenzie. Těžební podniky se snaží těžbu rychle obnovit, k popraskanému potrubí se ale kvůli zledovatělé silnici často ani nemohou dostat nákladní auta, která vezou potřebné vybavení.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se