Těžba OPEC klesla v únoru nejníže za více než deset let
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v únoru vytěžila nejméně ropy za více než deset let, protože dodávky z Libye se kvůli blokádě přístavů a ropných polí prudce propadly a Saúdská Arábie a její spojenci snížili těžbu mnohem více, než jim stanovuje současná dohoda o těžbě. Třináct členů OPEC tak v průměru vytěžilo 27,84 milionu barelů denně, což bylo o 510.000 barelů denně méně než v lednu a nejméně od roku 2009, kdy skupina prudce snížila těžbu kvůli finanční krizi. Vyplývá to z propočtů agentury Reuters, které vycházejí z údajů o přepravě a z informací od zdrojů z odvětví.
Navzdory nižším dodávkám se ceny ropy snížily pod 50 dolarů za barel kvůli obavám, že postup onemocnění způsobeného novým koronavirem sníží poptávku po ropě. Skupina OPEC+, tedy kartel a jeho spojenci v čele s Ruskem, se sejde tento týden, aby projednala další kroky na podporu ropného trhu.
Skupina OPEC+ se loni v prosinci dohodla, že do konce března sníží produkci o dalších 500.000 barelů denně, tedy celkově o 1,7 milionu barelů denně. Z toho má těžba v rámci OPEC klesnout o 1,17 milionů barelů denně, tento údaj však má plnit pouze deset členských zemí. Dohoda se nevztahuje na Írán, Libyi a Venezuelu.
Deset členů OPEC vázaných dohodou ji v únoru snadno plnilo a jejich škrty byly vyšší, než jim stanovuje, hlavně díky Saúdské Arábii a jejím spojencům v Perském zálivu. Írán a a Nigérie sice zvýšily těžbu, i tak OPEC plnil podle propočtu Reuters dohodu na 128 procent, tedy těžil o 28 procent méně, než má stanoveno. V lednu plnil dohodu na 133 procent.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se