Domů
Rychlé zprávy
Americké ministerstvo energetiky vydalo návrh zprávy o vlivu na životní prostředí pro testovací reaktor VTR

Americké ministerstvo energetiky vydalo návrh zprávy o vlivu na životní prostředí pro testovací reaktor VTR

Americké ministerstvo energetiky vydalo návrh zprávy o vlivu na životní prostředí pro testovací reaktor VTR. VTR je plánovaný sodíkem chlazený rychlý reaktor. Návrh zprávy o vlivu na životní prostředí bude nyní po dobu 45 dní uveřejněn pro případné komentáře.

Zařízení bude sloužit jako zdroj rychlých neutronů, které budou využívány pro experimentální účely. Takový koncept je pro Spojené státy důležitý pro testování pokročilých reaktorových technologií, výzkum paliv a pokročilých materiálů.

Technologie reaktoru VTR je založena na reaktoru PRISM od společnosti GE Hitachi
Technologie reaktoru VTR je založena na reaktoru PRISM od společnosti GE Hitachi Zdroj: INL

Návrh zprávy o vlivu na životní prostředí hodnotí i alternativní řešení reaktoru VTR a přidružených zařízení z hlediska ozařování, hodnocení proběhlých testů a experimentálního hodnocení paliv a materiálů. Zpráva se také zaměřuje na možnosti produkce paliv a hodnocení správy použitého jaderného paliva z reaktoru VTR.

Hodnocení zahrnuje výstavbu i provoz VTR ve dvou lokalitách, konkrétně národních laboratořích Idaho (INL) a národních laboratoří Oak Ridge. Zpráva zahrnuje také produkci paliva pro reaktor v INL, či Savannah v Jižní Karolíně. Závěrem zprávy byla hodnocena i možnost zrušení výstavby a provozu reaktoru VTR. Preferovanou lokalitou výstavby navrženého systému jsou národní laboratoře v Idahu.

VTR založený na technologii reaktoru PRISM

Štěpný systém VTR má být založen na technologii reaktoru PRISM od společnosti GE Hitachi. Ta nabízí malý modulární reaktor bazénového typu. Při  výběru vhodného kandidáta americké ministerstvo energetiky hodnotilo celkem 18 reaktorových i nereaktorových návrhů pro výstavbu potřebného zařízení. Neutrony v rychlém energetickým spektrem jsou pro USA důležité z hlediska vytvoření nové testovací kapacity.

Podobně jako systém PRISM prošly úvodními požadavky také koncepty založené na roztavených solích (MSFTR) a sloučeninách olova, popřípadě olova a bismutu (LFTR). Pro účely výstavby těchto zařízení by ale musela být významně upravena stávající zařízení. Z tohoto důvodu byly tyto reaktorové koncepty vyřazeny z dalšího hodnocení. K jejich vyřazení přispěla i prozatím nízká technická vyspělost a komplikovanost jejich technologického provedení.

„DOE se zavázalo k návrhu a provozu reaktoru VTR způsobem co nejvíce šetrným k životnímu prostředí a přilehlým komunitám,“ sdělila náměstkyně zmocněnce pro jadernou energetiku, Rita Baranwal.

Umožnění vývoje jaderných technologií

VTR bude využíván k řešení různých jaderných problémů. Mezi ty patří výzkum solných reaktorů, reaktorů chlazených tekutými kovy, materiálový výzkum, ozařovací experimenty, nebo digitální inženýrství. Ozařovací experimenty budou prováděny pomocí speciálních ozařovacích kapslí o objemu až 10 litrů. V těchto kapslích bude možné provádět experimenty za teploty i vyšší jak 800 °C.

Složení aktivní zóny reaktorového systému PRISM
Složení aktivní zóny reaktorového systému PRISM Zdroj: inl.gov

„Reaktor VTR pomůže ministerstvu energetiky a našim průmyslovým partnerům vyvíjet inovativní jaderné technologie jak pro domácí trh, tak pro export do zahraničí. Tyto technologie jsou nyní označovány jako bezuhlíkové.“

45denní lhůta pro případné komentáře započala uveřejněním zprávy ve federálním registru 31. prosince  2020.

O výstavbě reaktoru by mělo být rozhodnuto na konci roku 2021

Program vybudování reaktorového systému poskytujícího rychlé neutrony byl založen v rámci projektu inovací jaderné energetiky v roce 2018. Program je vypracováván od března 2019, přičemž ministerstvo nyní schválilo první kritické rozhodnutí výstavby VTR.

Druhý krok procesu se zaměřuje na hodnocení a správu výzkumné infrastruktury projektu. Konečné rozhodnutí o výstavbě padne po dokončení zprávy o vlivu na životní prostředí a zapracování všech připomínek. To se očekává na konci roku 2021. Komerční provoz reaktoru se předpokládá na začátku roku 2026.

Zdroj úvodního obrázku: inl.gov

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Jaroslav Novák
5. leden 2021, 23:16

do roka stavební povolení pro rychlý reaktor jde ve státech, kde rozhodují odborníci na dané odvětví a nemá tam absolutní moc MŽP a mihule potoční+kuňka žlutobřichá, zvláště chráněný druh živočichů. Vládnou-li idioti a debilové+podvodníci, poté se rozvoj důležitého strategického odvětví zcela zastaví, a společnost na území ČR bude vydána na pospas dovozům energií, potravin, aj. Budeme exportovat bídu a antropology s politilogy! I tak dopadne vyspělá společnost, pokud předá výkonnou i legisletivní moc nenažranžraným hlupákům, řídící dva resorty a dodatkem i vědu a výzkum!

Seehirt
6. leden 2021, 10:19

Máte pravdu pane Novák. Je mimo pochybnost, že jaderný průmysl na Západě je v těžké krizi. To má více důvodů. Světová banka neposkytuje od r.2013 úvěry na stavbu nových JE. A ty, co jsou v Evropě ve stavbě, 3.gen. EPR, Flamanville, Olkiluoto, Hinkley Point, mají veliké finanční těžkosti, protože nejsou schopny dodržet stanovené náklady. V důsledku musela fa.AREVA vyhlásit úpadek a převzala ji státní fa. EDF.

Ani v USA to nevypadá lépe. Kvůli překračování nákladů musela fa. Westinghouse, dceřiná společnost fa. Toshiba vyhlásit úpadek a ta prohlásila, že se už nebude podílet na zahraničních projektech.

Tzn. že v budoucnu pouze Rusové(ROSATOM) a Číňané budou schopni na světovém trhu nabízet, financovat a zřizovat JE.

Tohle to považuji za nebezpečný vývoj, který snižuje význam bezpečnostních standartů na úkor kalkulace nákladů. Úpadek jaderného průmyslu na Západě není způsoben bezpečnostně technickými, nýbrž socio politickými problémy. Jaderná energetika je obvzlášt v Německu velmi nepopulární. A i kdyby se tento postoj měl v důsledku hrozícího nedostatku v zásobování EE v budoucnu změnit, bude to trvat desítky let než se západní jaderný průmysl znovu vybuduje a přivede na konkurenceschopnou technologickou úroveň. Přinejmenším existuje naděje, že se to může podařit.

Odmítání JE není vskutku globální fenomén. Ve světě se teď (dle word-nuclear.org) staví 98 a plánuje dalších 326 JR. Z toho jsou čtyři ve SAR, které jsou známy spíše těžbou zemního plynu a jejich geografická poloha by byla spíše vhodná pro OZE. Zřejmě tam ale vládne někdo, kdo je chytřejší než němečtí politici.

Seehirt
6. leden 2021, 10:24

Oprava překlepu: ty JE se staví v SAE - Sjednocené arabské emiráty.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se