Americké ministerstvo energetiky vydalo návrh zprávy o vlivu na životní prostředí pro testovací reaktor VTR

DomůRychlé zprávyAmerické ministerstvo energetiky vydalo návrh zprávy o vlivu na životní prostředí pro testovací reaktor VTR

Americké ministerstvo energetiky vydalo návrh zprávy o vlivu na životní prostředí pro testovací reaktor VTR. VTR je plánovaný sodíkem chlazený rychlý reaktor. Návrh zprávy o vlivu na životní prostředí bude nyní po dobu 45 dní uveřejněn pro případné komentáře.

Zařízení bude sloužit jako zdroj rychlých neutronů, které budou využívány pro experimentální účely. Takový koncept je pro Spojené státy důležitý pro testování pokročilých reaktorových technologií, výzkum paliv a pokročilých materiálů.

Technologie reaktoru VTR je založena na reaktoru PRISM od společnosti GE Hitachi
Technologie reaktoru VTR je založena na reaktoru PRISM od společnosti GE Hitachi Zdroj: INL

Návrh zprávy o vlivu na životní prostředí hodnotí i alternativní řešení reaktoru VTR a přidružených zařízení z hlediska ozařování, hodnocení proběhlých testů a experimentálního hodnocení paliv a materiálů. Zpráva se také zaměřuje na možnosti produkce paliv a hodnocení správy použitého jaderného paliva z reaktoru VTR.

Hodnocení zahrnuje výstavbu i provoz VTR ve dvou lokalitách, konkrétně národních laboratořích Idaho (INL) a národních laboratoří Oak Ridge. Zpráva zahrnuje také produkci paliva pro reaktor v INL, či Savannah v Jižní Karolíně. Závěrem zprávy byla hodnocena i možnost zrušení výstavby a provozu reaktoru VTR. Preferovanou lokalitou výstavby navrženého systému jsou národní laboratoře v Idahu.

VTR založený na technologii reaktoru PRISM

Štěpný systém VTR má být založen na technologii reaktoru PRISM od společnosti GE Hitachi. Ta nabízí malý modulární reaktor bazénového typu. Při  výběru vhodného kandidáta americké ministerstvo energetiky hodnotilo celkem 18 reaktorových i nereaktorových návrhů pro výstavbu potřebného zařízení. Neutrony v rychlém energetickým spektrem jsou pro USA důležité z hlediska vytvoření nové testovací kapacity.

Podobně jako systém PRISM prošly úvodními požadavky také koncepty založené na roztavených solích (MSFTR) a sloučeninách olova, popřípadě olova a bismutu (LFTR). Pro účely výstavby těchto zařízení by ale musela být významně upravena stávající zařízení. Z tohoto důvodu byly tyto reaktorové koncepty vyřazeny z dalšího hodnocení. K jejich vyřazení přispěla i prozatím nízká technická vyspělost a komplikovanost jejich technologického provedení.

„DOE se zavázalo k návrhu a provozu reaktoru VTR způsobem co nejvíce šetrným k životnímu prostředí a přilehlým komunitám,“ sdělila náměstkyně zmocněnce pro jadernou energetiku, Rita Baranwal.

Umožnění vývoje jaderných technologií

VTR bude využíván k řešení různých jaderných problémů. Mezi ty patří výzkum solných reaktorů, reaktorů chlazených tekutými kovy, materiálový výzkum, ozařovací experimenty, nebo digitální inženýrství. Ozařovací experimenty budou prováděny pomocí speciálních ozařovacích kapslí o objemu až 10 litrů. V těchto kapslích bude možné provádět experimenty za teploty i vyšší jak 800 °C.

Složení aktivní zóny reaktorového systému PRISM
Složení aktivní zóny reaktorového systému PRISM Zdroj: inl.gov

„Reaktor VTR pomůže ministerstvu energetiky a našim průmyslovým partnerům vyvíjet inovativní jaderné technologie jak pro domácí trh, tak pro export do zahraničí. Tyto technologie jsou nyní označovány jako bezuhlíkové.“

45denní lhůta pro případné komentáře započala uveřejněním zprávy ve federálním registru 31. prosince  2020.

O výstavbě reaktoru by mělo být rozhodnuto na konci roku 2021

Program vybudování reaktorového systému poskytujícího rychlé neutrony byl založen v rámci projektu inovací jaderné energetiky v roce 2018. Program je vypracováván od března 2019, přičemž ministerstvo nyní schválilo první kritické rozhodnutí výstavby VTR.

Druhý krok procesu se zaměřuje na hodnocení a správu výzkumné infrastruktury projektu. Konečné rozhodnutí o výstavbě padne po dokončení zprávy o vlivu na životní prostředí a zapracování všech připomínek. To se očekává na konci roku 2021. Komerční provoz reaktoru se předpokládá na začátku roku 2026.

Zdroj úvodního obrázku: inl.gov