Domů
Rychlé zprávy
Americký mikroreaktor může vstoupit do provozu již v roce 2028
Popis: Vizualizace areálu s mikroreaktorem  eVinci™ společnosti Westinghouse. Zdroj: Westinghouse Electric Company
Zdroj: Westinghouse Electric Company

Americký mikroreaktor může vstoupit do provozu již v roce 2028

Americké ministerstvo energetiky přezkoumalo a schválilo strategii bezpečnostního návrhu mikroreaktoru Kaleidos startupu Radiant Industries. Reaktor se nachází v testovacím zařízení v Idaho National Laboratory. Informuje o tom zpravodajský portál World Nuclear News.

Radiant patří mezi jeden ze tří designů mikroreaktorů vybraných v říjnu loňského roku, identifikovaných jako vhodné pro obdržení 3,9 milionu USD z finančních prostředků ministerstva energetiky (DOE) na vývoj a testování svých návrhů v novém testovacím zařízení National Reactor Innovation Center's Demonstration of Microreactor Experiments (DOME). Zahájení testování je naplánováno na rok 2026.

Společnost Radiant uvedla, že strategie bezpečnostního návrhu (SDS), která popisuje přijatý přístup k bezpečnostní analýze reaktoru Kaleidos, představuje počáteční fázi komplexního procesu hodnocení bezpečnosti, který každý vývojář mikroreaktoru podstoupí před testem paliva v DOME.

Společnost uvedla, že testování v DOME jí umožní shromáždit kritická bezpečnostní a výkonnostní data pro podporu budoucího komerčního licenčního procesu s americkou Nuclear Regulatory Commission.

"Schválení SDS je důležitým krokem k tomu, aby vývojář mikroreaktoru mohl provést test v našem zařízení DOME," řekl Brad Tomer, úřadující ředitel a provozní ředitel National Reactor Innovation Center. "Jako národní laboratoř pro výzkum jaderné energie jsme odhodláni spolupracovat se soukromými společnostmi, abychom pomohli dále rozvíjet pokročilé jaderné technologie, které poskytnou řešení čisté energie pro USA," dodal.

Radiant v současné době pracuje na další fázi bezpečnostní revize se zaměřením na Koncepční zprávu o bezpečnostním návrhu, jejímž účelem je shrnout úsilí o analýze rizik a rozhodnutí o bezpečnosti při návrhu koncepčního návrhu. Součástí zprávy má také být identifikace rizik projektu souvisejících s vybranými strategiemi.

Po úspěšném dokončení testování reaktoru v zařízení DOME společnost Radiant očekává, že dodá omezený počet přeobjednaných jednotek Kaleidos již v roce 2028.

Mikroreaktor Kaleidos je vysokoteplotní plynem chlazený mobilní mikroreaktor o výkonu 1 MWe, který bude využívat grafitové jádro a TRISO (tri-structural isotropic) palivo.  Reaktor využije pro testovací účely konstrukci experimentálního reaktoru EBR-II, který byl v provozu v letech 1964 až 1994.

Tento reaktor byl původně postaven, aby předvedl kompletní sodíkem chlazenou množivou reaktorovou elektrárnu. Později byl upraven pro testování jiných konstrukcí reaktorů a pro testování materiálů a paliv pro rychlé reaktory, stejně jako pro výrobu energie a tepla.

Zatímco reaktor a velká část jeho podpůrného zařízení byla demontována, zbývající konstrukce o průměru více než 21 metrů a výšce přesahující 24 metrů je zvláště vhodná pro demonstrace reaktoru a další jaderné projekty.

Mikroreaktor versus malý modulární reaktor

Mikroreaktor je malý jaderný reaktor, který může fungovat v různých režimech. Buď jako součást elektrické sítě, nebo nezávisle na elektrické síti, popřípadě jako součást mikrosítě. Tento typ reaktoru může vygenerovat až 20 megawattů tepelné energie, kterou lze použít k výrobě elektřiny a tepla pro průmyslové uplatnění.

Většina mikroreaktorů je navržena tak, aby mohly být taženy návěsem. Mikroreaktory jsou 100 až 1000krát menší než konvenční jaderné reaktory, zatímco malé modulární reaktory (SMR) mají výkon od 20 do 300 megawattů.

Porovnání Reaktor VS SML vs Mikroreaktor Zdroj: International Atomic Energy Agency

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Vítězslav Novák
11. červen 2024, 13:42

1) "Přenosný" znamená, že dotyčný předmět lze vzít do ruky (rukou) a přenést. Podle popisu je tenhle mikroreaktor možná převozný - ale těžko ho popadnete "do teplejch" (pro případné protestující = do rukou) a někam s ním pošupajdíte.

2) V roce 2026 zahájení testů a v 2028. do provozu? Jaderný reaktor? Babička B.N. by pravila "Pámbu s námi a Zlý pryč!"...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se