Domů
Rychlé zprávy
Bidenova administrativa nesouhlasí s úložištěm jaderného odpadu v Yucca Mountain

Bidenova administrativa nesouhlasí s úložištěm jaderného odpadu v Yucca Mountain

S novou administrativou Spojených států přichází řada změn. Ty se budou týkat také skladování použitého jaderného paliva. Řada problémů je přitom již dávno řešena.

Nová administrativa prezidenta Joa Bidena protestuje proti využití Yucca Mountain jako úložiště použitého jaderného paliva. Bidenovi poradci jsou odhodlaní vyvinout „bezpečnou a funkční“ alternativu, informovala Jennifer Granholmová, poradkyně Joa Bidena a bývalá guvernérka státu Michigan.

Během svého projevu v senátu poukázala na tři aspekty, které je třeba nyní řešit: bezpečnost Ameriky prostřednictvím národní správy jaderné bezpečnosti a likvidace jaderného materiálu vytvořeného během studené války, podporu vědecké činnosti prováděné v národních laboratořích ministerstva energetiky a ostatních zařízeních napříč celou zemí a rozšíření a nasazení výzkumných produktů.

Jennifer Granholmová při svém projevu před senátem Zdroj: WNN

Při online vysílaném slyšení, které trvalo tři hodiny, čelila Granholmová otázkám týkajícím se nejrůznějších problémů souvisejících s činností ministerstva energetiky. Mezi otázkami byly i problémy jaderného dědictví v Hanfordu, či těžba důležitých nerostů včetně uranu. Mimo jiné padl dotaz ohledně cílů prezidenta Joa Bidena v oblasti snižování množství oxidu uhličitého v ovzduší.

„Existuje řada technologií, na jejichž vývoji se podílí ministerstvo energetiky, pro snížení množství emisí v ovzduší. Myslím si, že jsou důležitou součástí energetického mixu a pomohou nám bezpečně zajistit cíl nulových emisí do roku 2050,“ uvedla Granholmová.

Zásoby jaderného materiálu

John Barrasso, senátor z Wyomingu, se dotázal na program iniciovaný během předchozí administrativy, jejímž cílem bylo vytvoření zásoby uranu díky zvýšení produkce z vlastních zásob. Nyní USA dováží přibližně 95 % spotřebovaného uranu. V historii spojené státy dosáhly těžebního maxima v roce 1980, kdy bylo v provozu více jak 250 uranových dolů a celková produkce byla více jak 16násobná oproti dnešní těžbě.

„Je zásadní, abychom si udrželi schopnost těžit i zpracovat uran pro vlastní jaderné elektrárny. Ty totiž tvoří největší bezemisní zdroj energie,“ dodal Barrasso.

Ministerstvo energetiky a kongres minulý rok schválily financování vytvoření patřičné rezervy uranu. Granholmová na dotazy ohledně vytvoření rezervy prozatím nedokázala odpovědět, avšak dle jejích slov, bude jednat v zájmu kongresu.

Skladování použitého paliva

Na dotazy ohledně skladování použitého jaderného paliva v lokalitě Yucca Mountain Granholmová odpověděla, že bude spolupracovat s kongresem a žádat vývoj bezpečné a funkční alternativy ke skladování použitého paliva.

Od roku 1987 byla lokalita Yucca Mountain uvažovaná jako jediná pro ukládání použitého jaderného paliva a radioaktivního odpadu. Ministerstvo energetiky v roce 2008 vydalo žádost o povolení k výstavbě, ale administrativa prezidenta Baracka Obamy projekt následně zrušila a ustanovila novou komisi Blue Ribbon, aby nalezla alternativní řešení. V roce 2010 dozorný orgán NRC a komise pro udělování licencí zamítla stažení žádosti o stavební povolení.

Pohled na areál Yucca Mountain Zdroj: bechtel.com

Granholmová dodala, že problematika ukládání použitého jaderného paliva, které je nyní skladováno přímo v jaderných elektrárnách, je komplikované téma.

„Musíme se pravděpodobně podívat na výsledky komise Blue Ribbon, která se již měla podobným tématem zabývat. Zkusíme stavět na jejich závěrech a vyřešit, kde by měl být tento odpad uložen,“ dodala.

Zdroj úvodního obrázku: sportshdwallpapers.com

Štítky:USA
seznam

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Juan
6. únor 2021, 00:53

Biden je jen loutka sionistických globalistů. Ten se bez jejich svolení ani ráno nevysere.

PetrV
6. únor 2021, 10:03

Velký omyl, biden a celá jeho suita je banda progresivistů, kteří se roznemohli po celém světě. Evropa je na tom nejhůře...

en.wikipedia org/wiki/Progressivism

Kozák
6. únor 2021, 10:47

Juan a petrV jsou prokremelští trollové. Buď svoje tvrzení prokažte, nebo mlčte.

Juan
6. únor 2021, 11:13

seru na tebe, zelená buzno.

Kozák
6. únor 2021, 12:25

Do očí bys mě to ale neměl odvahu říct.

PetrV
6. únor 2021, 14:48

Přijď se mi ukázat, chcípáčku.

Jan Veselý
6. únor 2021, 12:13

Je příjemné poslouchat pro změnu někoho, kdo působí kompetentním dojmem. Ten předchozí ťulpas z Texasu byl akorát k smíchu.

Jiří
6. únor 2021, 18:44

Do Obamy bylo YM jednoznačně nejlepší řešení pro US - a také z hlediska bezpečnosti nejrobustnejsi. Pro ty co neví - Yuca Mountain jsou uprostřed obrovského prostoru jaderné střelnice Nevada Test Site. Projekt centrálního hlubinneho úložiště v Yuca Mountain byl v te době ve fazi zahájení licenčního procesu, byla podána dokumentace na NRC. Pak ale Obama potřeboval hlas Nevadskeho senátora, a tak YM projekt zastavil. Protože nevěděl jak, tak na pokračování licenčního procesu nedal peníze. To bylo v prvním období Obamy. Ve druhém období pak zatlačil na NRC, aby pro nenaplněni požadavků na doplnění dokumentace licenční proces NRC zastavil. A tak se stalo. Když nebyl kdo by dokumentaci doplnil (nebyly penize) tak co nakonec dělat? Zastavit! Donald se pokusil obnovit, ale nezadařilo se... Byly už jiné zájmy-..začít znovu!

Heap
6. únor 2021, 16:44

A pokud komise Blue Ribbon zatím řešení nenalezla, ustanovíme novou komisi, aby zjistila, proč ne.

hellokitty
6. únor 2021, 17:39

Svedci jadrovi teraz mlcia, ked sa prebera odpad z elektrarne, ostatne nie su schopni ani povedat co sa stane s jadrovou elektrarnou po skonceni jej zivotnosti, tych 60 rokov co maju na jej rozobratie toho sa uz ani nedoziju, takze to ich netankuje :)

Ivan Novák
6. únor 2021, 21:02

Existují příklady jaderných elektráren zlikvidovaných, s výjimkou paliva, na zelenou louku, je to jen otázka peněz.

Rád bych se mýlil, ale paní Granholmová je podle wiki CV bohužel progresivistka a udělá s DoE nejspíš to, co paní von der Leyen provedla s Bundeswehrem.

Emil
6. únor 2021, 21:45

Ahoj kitty,

co se stane s jadernou elektrárnou po skončení životnosti je podrobně popsáno tady, jsou tam elektrárny v různých fázích decommissioningu, včetně 17 případů, kdy je dnes na původním místě elektrárny "zelená louka". Když se chce, dá se to stihnout i za osm let.

en. wikipedia. org/wiki/Nuclear_decommissioning

hellokitty
7. únor 2021, 09:27

to je dobry zdroj, takze zo 150 je 17 greenfieldov po desiatkach rokov decommission a ked sa asi nechce tak toho sa ani nedozijeme ako ta amerika do roku 2074, to budu v duchodu uz aj moje decka, to je uzasny odkaz co tu nechavame pre deti ich deti:

Period 1: Planning and Preparations (Jun 2013 – Jul 2015) 2.08 y.

P. 2a: Dormancy w/Wet Fuel Storage (Jul 2015 – Aug 2019) 4.12 y.

2b: Dormancy w/Dry Fuel Storage (Aug 2019 – Dec 2036) 17.39 y.

2c: Dormancy w/No Fuel Storage (Dec 2036 – May 2067) 30.39 y.

P. 3a: Site Reactivation & D. Prep (May 2067 – Nov 2068) 1.50 y.

P. 4a: Large Component Removal (Nov 2068 – May 2070) 1.45 y.

4b & 4c: Systems Removal & Building Remediation(2070–2072) 2 y.

Period 4f: License Termination (May 2072 – Feb 2073) 0.75y.

Period 5b: Site Restoration (Feb 2073 – Aug 2074) 1.50 y. [27]

a vie sa kam sa ten odpad odvaza? lebo to zariadenie je radioaktivne este par desiatok rokov a tym, ze to odvezu inam to magicky nezmizne, takze to musia supnut niekam na hromadu a zakazat tam pristup ludom aspon na 100 rokov

Emil
7. únor 2021, 10:16

Takže jste od argumentace "nie su schopni ani povedat" přešel k argumentaci trvá to moc dlouho. Přičemž jste si asi vybral ten nejdelší příklad, co jste byl schopný najít. Zrovna tento jaderný blok je přitom součást velkého komplexu, ve kterém jsou další čtyři bloky uhelné elektrárny a dva nedávno spuštěné paroplynové bloky, takže nějaký spěch s odstraněním jednoho bloku ze sedmi by vůbec nic nepřinesl, celé to území má smysl revitalizovat jedině ve chvíli kdy doslouží všechny bloky a ne jen tři ze sedmi, jako je to v současnosti. Naopak aktivita toho odpadu v čase klesá, takže po čase je ho méně a s nižší aktivitou než když se elektrárna rozebírá hned.

Odpad se pochopitelně odváží do úložiště radioaktivního odpadu, úplně stejně se to musí udělat s jakýmkoliv jiným průmyslovým toxickým odpadem.

hellokitty
7. únor 2021, 10:30

a nemalo sa to uz davno recyklovat a znovu pouzivat v novych typoch reaktorov? samozrejme najlepsi je taky odpad, ktory vobec nevznikne

hellokitty
7. únor 2021, 10:32

este teda toto je dobre, ked sa zisti, ze vlastne na odpratanie toho bordelu nie su peniaze, to ti operatori nie su dobri gazdovia, ked si neplanuju financnu buducnost a dufaju, ze to za nich zatiahnu danovi poplatnici :(

In Europe there is considerable concern over the funds necessary to finance final decommissioning. In many countries either the funds do not appear sufficient to cover decommissioning and in other countries decommissioning funds are used for other activities, putting decommissioning at risk, and distorting competition with parties who do not have such funds available.[19]

In 2016 the European Commission assessed that European Union's nuclear decommissioning liabilities were seriously underfunded by about 118 billion euros, with only 150 billion euros of earmarked assets to cover 268 billion euros of expected decommissioning costs covering both dismantling of nuclear plants and storage of radioactive parts and waste. France had the largest shortfall with only 23 billion euros of earmarked assets to cover 74 billion euros of expected costs.

Emil
7. únor 2021, 12:30

"Nie su schopni ani povedat co sa stane s jadrovou elektrarnou po skonceni jej zivotnosti" nevyšlo, tak whatabout trvá to příliš dlouho, taky nevyšlo tak whatabout je to příliš drahé a whatabout vyhořelé palivo, proč se nerecykluje... :-D

PetrV
7. únor 2021, 08:48

Zlatý Donald.

Jinak amíci se radioaktivitou neserou.

Nuclear power accidents in USA

Date Location Description Fatalities Cost

(in millions

2006 US$) INES

November 29, 1955 Idaho Falls, Idaho, USA Power excursion with partial core meltdown at National Reactor Testing Station's EBR-1 Experimental Breeder Reactor I 0 5

July 26, 1959 Simi Valley, California, USA Partial core meltdown at Santa Susana Field Laboratory’s Sodium Reactor Experiment 0 32

January 3, 1961 Idaho Falls, Idaho, USA Explosion at National Reactor Testing Station's SL-1 Stationary Low-Power Reactor Number One 3 22 4

October 5, 1966 Monroe, Michigan, USA Sodium cooling system malfunctions at Enrico Fermi demonstration breeder reactor causing some fuel elements to melt 0 19 4

August 11, 1973 Palisades, Michigan, USA Steam generator leak causes manual shutdown of pressurized water reactor 0 10

March 22, 1975 Browns Ferry, Alabama, USA Fire burns for seven hours and damages more than 1600 control cables for one of the three nuclear reactors at Browns Ferry, disabling core cooling systems 0 240 3

November 5, 1975 Brownsville, Nebraska, USA Hydrogen gas explosion damages the Cooper Nuclear Station’s auxiliary building 0 13

June 10, 1977 Waterford, Connecticut, USA Hydrogen gas explosion damages three buildings and forces shutdown of Millstone-1 Boiling Water Reactor 0 15

February 4, 1979 Surry, Virginia, USA Surry Unit 2 shut down in response to failing tube bundles in steam generators 0 12

March 28, 1979 Middletown, Pennsylvania, USA Loss of coolant and partial core meltdown, see Three Mile Island accident and Three Mile Island accident health effects 0 2,400 5

October 17, 1981 Buchanan, New York, USA 100,000 gallons of Hudson River water leaked into the Indian Point Energy Center Unit 2 containment building from the fan cooling unit, undetected by a safety device designed to detect hot water. The flooding, covering the first 9 feet of the reactor vessel, was discovered when technicians entered the building. Two pumps which should have removed the water were found to be inoperative. NRC proposed a $210,000 fine for the incident.[68] 0

January 25, 1982 Rochester, New York, USA Steam generator-leak at the Ginna Nuclear Generating Station causes extensive injection of the high pressure emergency core cooling system 0 ?

March 20, 1982 Lycoming, New York, USA Recirculation system piping fails at Nine Mile Point Unit 1, forcing two year shutdown 0 45

March 25, 1982 Buchanan, New York, USA Damage to steam generator tubes and main generator resulting in a shut down Indian Point Energy Center Unit 3 for more than a year 0 56

June 18, 1982 Senaca, South Carolina, USA Feedwater heat extraction line fails at Oconee 2 Pressurised Water Reactor, damaging thermal cooling system 0 10

February 12, 1983 Forked River, New Jersey, USA Oyster Creek Nuclear Power Plant fails safety inspection, forced to shut down for repairs 0 32

February 26, 1983 Fort Pierce, Florida, USA Damaged thermal shield and core barrel support at St Lucie Unit 1, necessitating 13-month shutdown 0 54

September 15, 1984 Athens, Alabama, USA Safety violations, operator error, and design problems force six year outage at Browns Ferry Unit 2 0 110

March 9, 1985 Athens, Alabama, USA Instrumentation systems malfunction during start-up, which led to suspension of operations at all three Browns Ferry Units 0 1,830

April 11, 1986 Plymouth, Massachusetts, USA Recurring equipment problems force emergency shutdown of Boston Edison's Pilgrim Nuclear Power Plant 0 1,001

1986 Surry, Virginia, USA Broken Feedwater pipe at Surry Nuclear Power Plant kills 4 4 ?

March 31, 1987 Delta, Pennsylvania, USA Peach Bottom units 2 and 3 shutdown due to cooling malfunctions and unexplained equipment problems 0 400

December 19, 1987 Lycoming, New York, USA Malfunctions force Niagara Mohawk Power Corporation to shut down Nine Mile Point Unit 1 0 150

September 10, 1988 Surry, Virginia, USA Refuelling cavity seal fails and destroys internal pipe system at Surry Unit 2, forcing 12-month outage 0 9

March 5, 1989 Tonopah, Arizona, USA Atmospheric dump valves fail at Palo Verde Unit 1, leading to main transformer fire and emergency shutdown 0 14

March 17, 1989 Lusby, Maryland, USA Inspections at Calvert Cliff Units 1 and 2 reveal cracks at pressurized heater sleeves, forcing extended shutdowns 0 120

November 17, 1991 Scriba, New York, USA Safety and fire problems force shut down of the FitzPatrick nuclear reactor for 13 months 0 5

April 21, 1992 Southport, North Carolina, USA NRC forces shut down of Brunswick Units 1 and 2 after emergency diesel generators fail 0 2

February 3, 1993 Bay City, Texas, USA Auxiliary feed-water pumps fail at South Texas Project Units 1 and 2, prompting rapid shutdown of both reactors 0 3

February 27, 1993 Buchanan, New York, USA New York Power Authority shuts down Indian Point Energy Center Unit 3 after AMSAC system fails 0 2

March 2, 1993 Soddy-Daisy, Tennessee, USA Equipment failures and broken pipes cause shut down of Sequoyah Unit 1 0 3

December 25, 1993 Newport, Michigan, USA Shut down of Fermi Unit 2 after main turbine experienced major failure due to improper maintenance 0 67

14 January 1995 Wiscasset, Maine, USA Steam generator tubes unexpectedly crack at Maine Yankee nuclear reactor; shut down of the facility for a year 0 62

May 16, 1995 Salem, New Jersey, USA Ventilation systems fail at Salem Units 1 and 2 0 34

February 20, 1996 Connecticut, USA Leaking valve forces shutdown Millstone Nuclear Power Plant Units 1 and 2, multiple equipment failures found 0 254

September 2, 1996 Crystal River, Florida, USA Balance-of-plant equipment malfunction forces shutdown and extensive repairs at Crystal River Unit 3 0 384

September 5, 1996 Clinton, Illinois, USA Reactor recirculation pump fails, prompting shut down of Clinton boiling water reactor 0 38

September 20, 1996 Senaca, Illinois, USA Service water system fails and results in closure of LaSalle Units 1 and 2 for more than 2 years 0 71

September 9, 1997 Bridgman, Michigan, USA Ice condenser containment systems fail at Cook Units 1 and 2 0 11

May 25, 1999 Waterford, Connecticut, USA Steam leak in feed-water heater causes manual shutdown and damage to control board annunciator at the Millstone Nuclear Power Plant 0 7

September 29, 1999 Lower Alloways Creek, New Jersey, USA Major Freon leak at Hope Creek Nuclear Facility causes ventilation train chiller to trip, releasing toxic gas and damaging the cooling system 0 2

February 16, 2002 Oak Harbor, Ohio, USA Severe corrosion of control rod drives in the reactor head forces 24-month outage of Davis-Besse reactor 0 143

January 15, 2003 Bridgman, Michigan, USA A fault in the main transformer at the Donald C. Cook nuclear power plant causes a fire that damages the main generator and back-up turbines 0 10

June 16, 2005 Braidwood, Illinois, USA Exelon's Braidwood Nuclear Generating Station leaks tritium and contaminates local water supplies 0 41

August 4, 2005 Buchanan, New York, USA Entergy's Indian Point Energy Center Nuclear Plant leaks tritium and strontium into underground lakes from 1974 to 2005 30

March 6, 2006 Erwin, Tennessee, USA Nuclear fuel services plant spills 35 litres of highly enriched uranium, necessitating 7-month shutdown 0 98

November 21, 2009 Harrisburg, Pennsylvania, USA Twelve workers were contaminated after radioactive dust was mobilized at the Three Mile Island plant during pipe maintenance works.[69] 0

January 7, 2010 Buchanan, New York, USA NRC inspectors reported that an estimated 600,000 gallons of mildly radioactive steam was intentionally vented after an automatic shutdown of Indian Point Energy Center Unit 2. The levels of tritium in the steam were below those allowable by NRC safety standards.[70] 0 0

February 1, 2010 Vernon, Vermont, USA Deteriorating underground pipes from the Vermont Yankee Nuclear Power Plant leak radioactive tritium into groundwater supplies 0 700

August 2011 Louisa county, Virginia, USA A 5.8-earthquake in the region caused the loss of offsite power at the North Anna Nuclear Generating Station. Later in the incident, the plant lost an emergency diesel generator, leading to the activation of the so-called SBO diesel generator - an emergency situation. 0 ? 2

January 2014 St. Lucie, Florida, USA Flooding of the auxiliary building of the St. Lucie Nuclear Power Plant, caused by lacking proper flood barriers[71] 0 ?

July 2016 Michigan, USA Massive steam leak in the turbine building of Donald C. Cook Nuclear Plant, unit 2 0 ?

December 2019 Nebraska, USA One of the two safety related component cooling systems of Cooper Nuclear Station was unable to operate, because its service water system, that takes water from the river, was plugged with silt.[72] 0 ?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se