Domů
Rychlé zprávy
Cena zemního plynu padá, hrubé provozní marže paroplynových elektráren ovšem ještě více
Elektrárna Irsching, zdroj: Mainova
Zdroj: Mainova

Cena zemního plynu padá, hrubé provozní marže paroplynových elektráren ovšem ještě více

Hrubé marže provozovatelů plynových elektráren se v důsledku snižující se spotřeby elektřiny výrazně propadly a nyní jsou na duben na většině evropského území záporné. Důvodem je očekávání nižší spotřeby elektřiny v evropských zemích v následujících týdnech, upozorňuje analytický portál ICIS.

Aktuální situace s ohledem na šíření onemocnění COVID-19 a s tím souvisejícím vývojem na komoditních trzích se podepisuje i na hrubých provozních maržích plynových elektráren v Evropě. Díky snižující se ceně elektrické energie (a to jak na spotových kontraktech, tak i na kontraktech na další měsíc), nízké ceně povolenek a spotřebě elektřiny se hrubé marže propadají do záporných hodnot.

Ještě na počátku března přitom byly marže v kladných hodnotách, od té doby se ovšem propadly na několikaletá minima. Jak ukazuje níže uvedená tabulka zpracovaná na webu ICIS, jsou marže podstatně nižší než je jejich dlouhodobý průměr.

Propad cen hrubých provozních marži. Zdroj: icis.com
Propad cen hrubých provozních marží. Zdroj: icis.com

Podle výpočtů analytického portálu ICIS se například průměrná dubnová hrubá marže pro paroplynové elektrárny v Německu pohybovala okolo -3 EUR/MWh. Těsně v záporných hodnotách je i cena ve Spojeném království, kde výroba elektřiny ze zemního plynu dominuje. Pouze v Itálii vykazovala hrubá provozní marže na duben kladnou hodnotu – v Německu, Spojeném království, Nizozemsku i Francii byla v záporu.

Pokles cen komodit se sice nevyhnul ani zemnímu plynu, který se obchoduje na denních i termínovaných kontraktech na rekordně nízkých úrovních, ani tento pokles ovšem nevyrovnal negativní vývoj na emisní povolence a spotřebě elektřiny, a proto výsledné marže klesaly. Výrazný pokles se nevyhnul ani pražské burze PXE, na které se dubnový kontrakt na dodávku plynu na konci března obchodoval za 7,38 EUR/MWh.

Plynové elektrárny tak v aktuálním nastavení trhu mají problém konkurovat zdrojům s menšími provozními náklady, kterými jsou především jaderné a obnovitelné zdroje. Díky nízké ceně emisní povolenky jsou však velice pravděpodobně ziskovější i některé uhelné elektrárny, zejména pak ty hnědouhelné.

Dokud bude spotřeba elektřiny nižší kvůli pandemii, zůstanou marže zřejmě stále záporné. Jakmile ovšem odezní, je možné očekávat brzký návrat do kladných hodnot, a to i s ohledem na očekávané nižší ceny zemního plynu v letošním roce.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se