Domů
Rychlé zprávy
Čína musí počkat minimálně 4 roky na schválení jaderné elektrárny Bradwell B

Čína musí počkat minimálně 4 roky na schválení jaderné elektrárny Bradwell B

Po předání návrhu na projekt jaderné elektrárny Bradwell B, ke kterému má dojít v příštích týdnech, bude trvat nejméně 4 roky, než dojde ke schválení projektu ze strany Velké Británie. China General Nuclear (CGN), jejíž technologie bude použita, již provedla předběžné diskuze s britským regulátorem.

Projekt jaderné elektrárny Bradwell B ve Velké Británii je pro Čínu klíčový, jelikož by se jednalo o první reaktor v rozvinuté zemi využívající čínské technologie. Pro Čínu se jedná o jedinečnou příležitost pro propagaci svých odborných zkušeností s jadernými technologiemi.

„Tento reaktor by byl první v rozvinuté zemi využívající čínskou technologii a průlomový při zavádění Číny jako globálního leadera v oblasti jaderné energie,“ tvrdí Johnny Hon, čínsko-britský podnikatel a viceprezident 48 Group klubu, iniciativy, která podporuje obchodní vazby mezi oběma zeměmi.

CGN plánuje formálně předložit svůj návrh jaderné elektrárny v Bradwellu během několika týdnů. Nicméně bude trvat nejméně čtyři roky než britský Úřad pro jadernou regulaci (ONR) návrhy posoudí a případně schválí. To znamená, že i přes nedávné schválení výstavby jaderné elektrárny Hinkley Point C, zůstává otázka budoucího zásobování energií v Británii na nějakou dobu nevyřešena.

CGN již provedla předběžné diskuse s ONR o technologii a struktuře spravování elektrárny Bradwell. Regulátor v oficiálním dokumentu na začátku tohoto roku uvedl, že CGN je v „dobré pozici“ pro to, aby mohlo začít obecné posouzení návrhu, formální procedura při schválování nového jaderného reaktoru. To začne v době, kdy čínská společnost předloží své návrhy a britská vláda dá ONR zelenou. Proces by byl stejný jako u ostatních nových reaktorů a trval by zhruba čtyři roky, pokud společnost dodrží termíny a poskytne dostatečné podrobnosti.

CGN by vlastnila dvě třetiny projektu Bradwell B, zbylou třetinu potom francouzská energetická společnost EDF. Jedná se o přesně opačné podíly než v případě Hinkley Point C, která je ze dvou třetin ve vlastnictví EDF a využívá francouzské technologie. V případě schválení realizace projektu Bradwell B, by tak došlo k dalšímu navýšení závislosti energetiky Velké Británie na čínských investicích.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se