Čína se potýká s velkým přebytkem instalovaného výkonu, který vládu přinutil pozastavit plány na stavbu nových uhelných elektráren v celkem 29 regionech z 32, na které je Čína rozdělena. Podle agentury Reuters za to mohou přehnané plány výstavby, které nově neodpovídají růstu spotřeby elektřiny a výrobě obnovitelných zdrojů energie.

Čína se v elektroenergetickém sektoru potýká v posledních letech s neefektivním využíváním svých zdrojů elektřiny. Obrovské plány výstavby obnovitelných zdrojů způsobily, že velká část jejich produkce nemůže být využita. Na vině je především nedostatečné propojení jednotlivých regionů elektrickým vedením.

Po obnovitelných zdrojích ale nyní došlo i na klasické elektrárny, konkrétně na ty uhelné. Jejich výstavba (a další plány výstavby) se nyní začala přehodnocovat poté, co v loňském roce kleslo průměrné roční využití instalovaného výkonu čínských elektráren o téměř 5 % na 4165 hodin. To pochopitelně vyvolává tlak na marže z výroby, kterých výrobci dosahují.

Vršanská uhelná
Ilustrační foto, uhelný důl

Za loňský rok se však nedá říci, že by boj s přebytky klasických tepelných elektráren fungoval. Jen v loňském roce se instalovaný výkon těchto elektráren zvýšil o 5,3 % na 1054 GW.

Odezva na sebe nenechala dlouho čekat. Po prvních zprávách o tom, že průměrné využití výkonu v prvním čtvrtletí tohoto roku opět pokleslo, se rozhodl Národní úřad pro energetiku označit celkem 25 čínských provincií, kde by další výstavba znamenala vážný nadbytek instalovaného výkonu a rizika pro životní prostředí.

Další 4 provincie dostaly formu oranžového statusu, který je mírnější než ve výše uvedeném případě. Ze všech čínských provincií pouze Tibet prošel bez jakéhokoliv upozornění, zbylé dvě země byly označeny nejmírnějším zeleným statusem.

Uhelná elektrárna, Ilustrační foto
Uhelná elektrárna, Ilustrační foto

Jedná se o další krok, který má s přebytkem výrobních zdrojů bojovat. Již v březnu tohoto roku vláda oznámila, že jen tento rok chce uzavřít, zrušit, nebo zpomalit výstavbu elektráren o celkovém výkonu 50 GW.

Podle zdrojů agentury Reuters je pravděpodobné, že do roku 2020 dosáhne výkon uhelných elektráren hodnoty 1300 GW, zatímco v plánech se počítá pouze s výkonem 1100 GW. Na konci roku 2016 bylo v Číně celkem 940 GW instalovaného výkonu uhelných elektráren.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *