Domů
Elektrárny v ČR
Elektrárny Chvaletice a Opatovice zatím nezískaly výjimku z emisních limitů
Elektrárna Opatovice nad Labem - kogenerační uhelná elektrárna

Elektrárny Chvaletice a Opatovice zatím nezískaly výjimku z emisních limitů

Obě velké uhelné elektrárny v Pardubickém kraji ve Chvaleticích a Opatovicích nad Labem zatím nezískaly pravomocnou výjimku z nových emisních limitů. Ty nabyly účinnosti dnes a jsou přísnější než předchozí. Elektrárny žádaly o přechodnou úlevu při vypouštění rtuti a oxidů dusíku do ovzduší, proti vydané výjimce se však buď odvolaly ekologické organizace, nebo úřad dosud nerozhodl.

Elektrárna Chvaletice získala výjimku již třikrát, dvakrát ji ale ministerstvo životního prostředí zrušilo, naposledy se proti ní odvolaly ekologické organizace Greenpeace a Hnutí Duha. „Věříme, že ministerstvo životního prostředí o odvolání v dohledné době rozhodne,“ řekla ČTK Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí skupiny Sev.en Energy, které patří elektrárna ve Chvaleticích

O výjimkách rozhodují kvůli možné podjatosti krajské úřady v jiných regionech, o Chvaleticích v Olomouci a o Opatovicích v Jihlavě. Jihlavský krajský úřad zatím rozhodnutí nevydal.

Jak dříve uvedla Mladá fronta Dnes, krajský úřad v Pardubicích chce počkat, zda elektrárny pravomocné rozhodnutí o výjimce z emisních limitů nezískají. „Podle obdržené metodiky ministerstva životního prostředí je v odůvodněných případech akceptovatelné poskytnutí dodatečného časového prostoru pro dokončení probíhajících řízení, a to v řádu jednotek týdnů,“ uvedl pro deník mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták.

Obě elektrárny v minulosti podstoupily modernizaci za miliardy korun. Aby dosáhly požadovaných emisních limitů pro rtuť a oxidy dusíku, musely by investovat další vysoké sumy, což je podle nich neúměrné poměrně malému snížení emisí. Chtěly proto na šest až osm zachovat dosavadní limity. „Ze 23 parametrů už nyní 21 bez problémů plníme. Pro zbylé dva žádáme dočasnou výjimku, abychom na přechodné období mohli v některých dnech překročit emisní koncentrace oxidů dusíku a stopové rtuti,“ uvedla Sáričková Benešová. Ekologické organizace ale trvají na tom, že času na příprav bylo dost a majitelé energetických firem chtějí pouze ušetřit na úkor zdraví lidí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Ivan Novák
18. srpen 2021, 17:22

Postup úřadu podle ministerské metodiky, pokud je v rozporu s primárním právem, před soudem spíše neobstojí (20 let starý rozsudek JUDr. Mazance pro obdobnou situaci u ETE zní vcelku jasně). Též je příšerné, že v požadované době rozhodnuto pravomocně nebylo - signál pro investory, české i zahraniční, jak chabě poskytuje naše prostředí předvídatelnou právní jistotu.

Miroslav
19. srpen 2021, 07:45

Oni tu výjimku ale dostali už 2x. Pouze neustálé odvolávání občanských sdružení a ekologických organizací zapříčinilo takovéto zpoždění.(Tímto nesnižuji jejich právo to udělat). Myslím že počkat na to jak to dopadne je správné.

Ivan Novák
19. srpen 2021, 10:00

Jde o to nabytí právní moci. Každý někdy uděláme chybu, s časem na jedno odvolání počítat nutno, ale každá prodleva nad takto seřazené lhůty je pro právní stát úplně špatně.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se