Domů
Životní prostředí
Zástupci Česka a Polska dnes mají jednat o situaci kolem dolu Turów
Hnědouhelný důl Turów. Autor: Anna Uciechowska. Zdroj: commons.wikimedia.org
Zdroj: Wikimedia Commons / Anna Uciechowska / CC BY-SA 3.0

Zástupci Česka a Polska dnes mají jednat o situaci kolem dolu Turów

Zástupci Česka a Polska dnes mají jednat o situaci kolem hnědouhelného dolu Turów. Další rozhovory se pak mají uskutečnit také v příštím týdnu. ČTK to řekla mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková. Polští vyjednávači podle polského tisku zvažují zrušení dnešní cesty do Prahy. Podle Česka důl mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole Turów.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst.

Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu. Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki poté obvinil Česko, že se v řešení sporu chová „absolutně bez dobré vůle“.

Morawiecki kvůli sporu kolem Turówa zrušil plánovanou cestu na demografický summit v Budapešti, kterého se ve čtvrtek zúčastnil i český premiér Andrej Babiš (ANO). „Naše činnost v mezinárodních záležitostech je soustředěna na otázku (dolu Turów), a proto se premiér rozhodl odvolat svou návštěvu. Polsko podnikne další kroky s cílem spor ukončit, s využitím stávajících právních a politických nástrojů,“ řekl mluvčí polské vlády Piotr Müller podle agentury PAP.

Polská vláda je podle polského tisku blízko k tomu, aby rozhovory s českou vládou přerušila. Mluvčí polské vlády ale ve čtvrtek uvedl, že kabinet počítá s tím, že rozhovory v krátké době dospějí k dohodě. Müller podle PAP uvedl, že na stole je nabídka pomoci regionu dotčenému těžbou v Turówu o objemu 40 až 50 milionů eur.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Jaroslav
24. září 2021, 09:12

pokud bude pokračovat těžba a nebude se hledat jiné technologické řešení než hloubit díru, jsou peníze jen hloupým odpustkem, který nic neřeší

Petr
24. září 2021, 10:12

Poláci netrpí tolik neziskovkama jako my.

Omega
24. září 2021, 11:08

No já předpokládám, že řešení se nakonec najde - ono stačí do těch dotčených obcí natáhnout z Polska vodovod a dát jim 100m3 a osobu a měsíc zdarma.

Ty další "kraviny" jako monitoring poklesů atd.. už jsou jen marginálie.

Ten hlavní problém tam je v tom, že polská vláda to dlouho ignorovala a teď nechce ustoupit aby neztratila voliče (i když ty polské diskuse v novinách nadávají mnohem víc na polskou vlády, než na nás, nebo EU)

pr
25. září 2021, 00:21

Pusťte si dnešní události-komentáře. Bursík, ať už na něj má kdo chce jaký chce názor, vyřkl jedno tvrzení nad kterým se má cenu zamyslet. ČR a Polsko jsou v EU podvratné živly. A Polsko v celém tom anti-EU tažení jaksi nepostřehlo, že směrem k ČR nejde o huhlí, ale o vodu bez které člověk do tří dnů skape. Ono totiž z Waršawy do trojmezí to je lán cesty a leccos (nejen) z informací se cestou ztratí. O tom máme my z Ostravy při pohledu na Cajzlstán informací na romány. Takže ve svatém boji za svobodu smrdět jaksi Poláci střelili druhou nohu služebníka Jehudy Liva ben Becalela, tedy ČR - svého věrného souputníka v boji proti EU. A ten se kupodivu postavil na zbylé nepostřelené údy. A EU se nám oběma řehtá jako pivovarská kobyla. Bodejť za půl mega ojro chechtáků denně.

Vladimír Šťastný
27. září 2021, 07:23

Jo, to jim Poláci budou určitě platit:-)))

Josef
24. září 2021, 11:41

Celá tato kauza je velká ostuda pro ČR a zejména pro MŽP vedené Brabcem realita je taková, že nikdo o vodu v důsledku těžby nepřišel. Pochopil bych, kdyby ČR podala žalobu kdyby ke ztrátě vody došlo a stát by pak musel pro zasažené obce budovat nové zdroje vody a Polsko by odmítlo tyto náklady platit. Preventivní žaloba MŽP jen dokazuje, že Brabec nemá ve svém úřadě co dělat, samozřejmě pro zelené komunisty v Bruselu je to to dobrá příležitost jak potrestat neposlušné Polsko a oslabit V4. Brabčí mozek toto samozřejmě nedomyslí.....

Ivan Novák
24. září 2021, 12:23

Technicky nejde o těžbu probíhající, nýbrž budoucí, kvůli níž má být důl rozšířen, což by české zdroje vody ohrozit mohlo, a prevence bývá (levnější) lepší, než represe. Manévr, kterým to obě strany i evropský soud uhnuly a zneužily, jest mi při dobré víře nepochopitelný.

Josef
24. září 2021, 14:50

Ale pro mě to pochopitelné je. U nás jsou totiž síly co prosazují plyn. A ty jsou napojené na hádejte toho. No a jejich zájem je rychlá likvidace uhelné energetiky. Jim nejde o nějakou vodu pro pár vesnic, ale o trvalé uzavření toho dolu o to je o co se tady hraje.

pr
25. září 2021, 00:40

Plyn tu bude dočasně, než doděláme to co jsme před deseti lety nesmyslně přerušili. Místo aby jsme využili vynaložených prostředků, tak jsme zařízli slípku snášející zlatá vejce.

Josef
25. září 2021, 16:50

teď opravdu nevím co tím myslíte. Současný stav přesně odpovídá zájmům Ruska nikoli zájmům ČR. OZE nemohou nahradit klasické zdroje. Hlavním zdrojem ekonomiky se stane plyn dovážený z Ruska a ze států středního

východu a my budeme totálně závislí na těchto dodavatelích ekonomicky i politicky.

Carlos
25. září 2021, 19:06

Stejně tak bude zájmům Ruska odpovídat výstavba mnoha reaktorů, které by byly potřeba, pokud je bude dodávat Rusko, pokud Čína, zase to bude pro ně, byť to bude trochu jiný zájem než s plynem. Ono se sice říká, přátele si drž blízko, ale nepřítele ještě blíž, nicméně Čína i Rusko jsou v současnosti státy které je lepší se nedotýkat ani desetimetrovým klackem. USA jsou z toho to pohledu trochu méně problematické, ale taky to není ideál. Kdo pak zbývá? Francie (ale zvládnou to?), Jižní Korea. Japonské BWR a Kanadské CANDU zase neodpovídají zájmům ČEZu. Uhlí zase neodpovídá zájmům EU.

Tak jediné co je tak nějak průchodné je zvýšení efektivity využití paliv (takže místo separé PPE bude lepší přibastlit spalovací turbíny k teplárna na Špitálce) a výstavba velkých PVE, ale tam zase zájem ČR a Rakouska na akumulaci mezi Lipnem a Dunajem nebude možná odpovídat zájmům živočichů ve Vltavě protože v Dunaji je hlaváč černotlamý. Výstavba MVE je proti zájmům AWTS, která ignoruje že s provozovateli MVE má naprosto stejný zájem na vyrovnaném průtoku což jde proti zájmům povodí a ČEZ na provoz elektráren ve špičkovém režimu...

Takže bych to viděl asi tak že se musí najít takové řešení které poskytne nejvíce možností to v budoucnu změnit a zároveň to nebude vázat velké množství zdrojů z dlouhodobého hlediska.

Josef
25. září 2021, 23:41

Je ať jí staví kdokoli nezpůsobí závislost, protože palivo můžete mít ve skladě na 7-10 let. Rusko a Čína nejsou horší než USA jsou stejní. Ten rozdíl mezi Ruskem a USA je v zásadě o tom ,že Rusko má méně moci a více si Váží svojich spojenců , ale jinak chce ovládat stejně jako USA , Čína je trochu jiná Američan chce i ovládat šířit svůj názor na život a svět, kdežto Číňan chce jen obchod a loajalitu k Číně vše ostatní je mu jedno. Proto má také Čína poměrně dost spojenců, protože ona se dokáže domluvit prakticky s každým kromě těch co chtějí jejich 1,4 miliard občanů převychovat k obrazu svému.... a v současnosti roste vliv Číny ve světě , dalším spojencem Číny přibylo letos Bělorusko a Afgánistán oni neřeší jestli si tam sekají ruce nebo nohy kamenují na stadionech nebo jestli prezident byl legitimně zvolen, řeší jen vzájemně výhodný obchod. Prakticky na kohokoli dnes západ zatlačí toho získá hospodářky i politicky Čína.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se