Domů
Rychlé zprávy
Další evropská země chce stavět malé modulární reaktory. Rozhodnutí má padnout již příští rok
Malé modulární reaktory NuScale
Zdroj: Oregon State University

Další evropská země chce stavět malé modulární reaktory. Rozhodnutí má padnout již příští rok

Rumunsko se má v příštím roce předběžně rozhodnout, zda a jak bude pokračovat ve výstavbě malých modulárních reaktorů. Podle ministra energetiky, kterého citovala agentura Reuters, by se Rumunsko mohlo stát první evropskou zemí, která malý modulární reaktor postaví.

Seznam vážných zájemců o výstavbu malého modulárního reaktoru v Evropě se rozrostl o dalšího vážného zájemce. Alespoň to vyplývá z prohlášení ministra energetiky Rumunska, kterého citovala agentura Reuters. Podle něj by se mělo Rumunsko v příštím roce předběžně rozhodnout, zda v zemi vyroste první malý modulární reaktor.

Rumunsko se tak stává další evropskou zemí, která má vážné plány rozvoje malých modulárních reaktorů. Právě od těchto druhů jaderných reaktorů si řada odborníků slibuje, že mohou dále přispět k celkové jaderné renesanci v Evropě a zajistit bezpečné a nízkoemisní dodávky elektřiny.

Preferovaným projektem, který by měl v Rumunsku vyrůst, je zřejmě malý modulární reaktor od společnosti NuScale. Právě s touto společností spolupracuje rumunská Nuclearelectrica již od roku 2019.

O tom, že je preferovanou společností americký NuScale svědčí také aktuální prohlášení rumunského ministra energetiky Sebastiana Burdujy, podle kterého má být rumunský projekt od NuScale o třetinu levnější než referenční projekt v Utahu.

Projekt NuScale  trápí vysoké náklady

Se společnosti NuScale spolupracuje také česká společnost ČEZ. V roce 2019 byla společnost NuScale jednou z prvních, se kterou ČEZ uzavřel partnerství. V té době byl NuScale považován za světového lídra, v loňském roce ovšem společnost zrušila projekt v americkém státě Utah z důvodu vysokých nákladů na výstavbu.

Náklady na realizaci projektu rostly v důsledku inflace i změn trhu - po revizi vzrostl odhad nákladů projektu na 89 USD/MWh. To vyvolalo obavu o přijatelnosti ceny pro koncové odběratele a obecně ekonomickou proveditelnost projektu.

O tom, že jsou náklady na výstavbu malého modulárního reaktoru od NuScale vyšší, svědčí také report Oxfordského institutu pro energetická studia. Podle něj jsou náklady na malý modulární reaktor NuScale ve srovnání s dalšími pěti dodavateli malých modulárních reaktorů nejvyšší (viz následující tabulka).

Srovnání nákladů na výstavbu malých modulárních reaktorů. Zdroj: The Oxford Institute for Energy Studies

Podle dohody z roku 2021 by se v Rumunsku mělo stavět až 12 modulárních reaktorů od společnosti NuScale. O projektu dosud nebylo finálně rozhodnuto, počet i dodavatel reaktoru se proto můžou změnit.

Rumunsko má již nyní v provozu dva jaderné bloky o celkovém instalovaném výkonu cca 1300 MW v lokalitě Cernavoda. V této lokalitě se připravuje dostavba také dalších dvou bloků. Přípravy jsou nicméně zatím v počáteční fázi.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Petr
19. březen 2024, 10:42

Kravinky, kravinky, hračičky pro hračičky.

Baton David
19. březen 2024, 15:03

je to taková berlička pro investory, pokud investují do fve tak se jim sype prakticky ihned, ceny i výkup jsou garantované a instalace dotované, kdežto u jaderných projektů se investice začíná vracet až po delší době provozu, ikdyž jen participují na investici tak stejně čekají a čekají, toto měly změnit modulární reaktory, investice nízká a návratnost rychlejší, ale ekonomičtější je provozovat jádro ve velkém, co se týče paliva, likvidace a zabezpečení, pokud se zapojí byrokracie na malé reaktory jako na ty velké tak není divu že už to některé firmy položilo aniž by něco postavily

Tomáš Foldyna
19. březen 2024, 13:20

No a z takových hračiček a kravinek, pro mnoho lidí hloupých a nepoužitelných vzniklo mnoho věcí, které dnes radostně používáme.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se