Domů
Rychlé zprávy
Hitachi jedná o veřejném financování projektu jaderné elektrárny ve Walesu
Jaderna elektrarna Wylfa Newydd. Zdroj: Flickr @ Department of Energy and Climate Change

Hitachi jedná o veřejném financování projektu jaderné elektrárny ve Walesu

Společnost Hitachi zahájila jednání s japonskou a britskou vládou o potenciálním státním financování jaderné elektrárny Wylfa Newydd, kterou společnost plánuje postavit ve Walesu. Hitachi odkoupila britskou společnost Horizon Nuclear Power, která se záměrem výstavby elektrárny přišla.

Jakékoli veřejné financování výstavby pro elektrárny Wylfa v Anglesey by představovalo významnou změnu v politice. Britská vláda se již léta brání myšlence vystavení daňových poplatníků vysokým nákladům a rizikům spojeným s budováním jaderných reaktorů.

Kancléř Velké Británie Philip Hammond byl minulý týden v Japonsku a britský ministr pro podnikání a energetiku Greg Clark by měl Japonsko navštívit příští týden. Jednání ohledně jaderného projektu Hitachi je přitom jedním z hlavních bodů.

Po setkání s vládními úředníky a vedoucími společnosti v Tokiu ve čtvrtek Hammond prozradil, že financování projektu jaderné elektrárny o výkonu minimálně 5 400 MW ve Walesu by mohlo přijít na 12 miliard liber (390 miliard korun). Část investice má být pokryta Japonskými investory. O jakou výši konkrétně půjde je předmětem jednání, ale bankéři uvedli, že japonský příspěvek by mohl být v řádu trilionu japonských jenů (220 miliard korun).

Předběžné znázornění podoby plánovaných bloků s reaktory UK ABWR v lokalitě Wylfa Newydd. (Zdroj: Horizonnuclearpower.com)

Británie nakloněna jádru

Britští vládní úředníci konstatovali, že v současné době zkoumají možnosti, jak by měl být projekt elektrárny Wylfa financován. Ochota Británie uvažovat o zapojení vlády odráží změnu v myšlení s tím, jak země nahradila předsedu Davida Camerona Theresou Mayovou loni v červnu. Její nadšení pro „průmyslové strategie“ bylo již široce interpretováno jako signál větší otevřenosti k zásahům vlády v obchodních záležitostech.

Rozhodnutí o schválení projektu jaderné elektrárny Hinkley Point z letošního září potvrzuje podporu Mayové pro obnovu jaderné energetiky ve Velké Británii. Nicméně zatímco Hinkley Point bude plně financován francouzskou EDF Francie a čínskou CGN, Hitachi má údajně zájem o vládní podporu alespoň ve fázi výstavby.

Ačkoliv v souvislosti s projektem Hinkley Point nebudou britští daňoví poplatníci ohroženi jakýmkoliv neočekávaným navýšením výdajů, částku ve výši 92,50 liber (2 986 korun) za vyrobenou megawatthodinu elektřiny velké množství kritiků označilo za příliš vysokou.

Hitachi očekává podobnou dotaci za elektřinu, ale lidé zapojení do projektu uznávají, že společnost bude pravděpodobně ochotna přijmout nižší cenu než Hinkley, zejména v případě, že by obdržela vládní podporu. Hitachi uvedlo, že momentálně probíhají komplexní jednání s britskou vládou.

„Je příliš brzy na to vyjadřovat se o specifikách projektu, včetně nákladů, ale jsme se vědom toho, že pro pokračování projektu budeme muset dodávat elektřinu za konkurenceschopnou cenu pro vládu a spotřebitele.“

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.