Domů
Rychlé zprávy
Norské jaderné plány: Malé modulární reaktory na obzoru
Norská vlajka
Zdroj: Kjell Jøran Hansen / Creative Commons / CC BY 2.0

Norské jaderné plány: Malé modulární reaktory na obzoru

Norská vláda oznámila, že pověřila několik agentur vypracováním plánu pro posouzení vlivu navrhovaného jaderného projektu na životní prostředí. V průmyslovém parku Taftøy má vzniknout elektrárna vybavená několika malými modulárními reaktory (SMR), která by měla ročně produkovat přibližně 12,5 TWh elektřiny. Podle serveru S&P Platts se očekává, že agentury předloží svá doporučení nejpozději v září, ideálně však už během léta.

Rozhodnutí norské vlády pokračovat v plánování jaderné elektrárny představuje zásadní obrat v dlouhodobé energetické politice země. Dosud všechny vlády, bez ohledu na politickou orientaci, vylučovaly využití komerční jaderné energie. Po havárii reaktoru Three Mile Island v roce 1979 se norský parlament rozhodl soustředit výhradně na vodní energii. Dnes Norsko vyrábí téměř veškerou elektřinu z obnovitelných zdrojů energie, především z vody a větru.

Ačkoli v Norsku nikdy nefungovala komerční jaderná elektrárna, země provozovala dva výzkumné reaktory – Halden a Jeep II v Kjelleru – určené pro testování paliva, materiálů a výrobu radioizotopů pro lékařství. Oba byly natrvalo odstaveny v letech 2018 a 2019, čímž skončila norská aktivní účast v jaderném výzkumu. Současné plány na výstavbu elektrárny s malými modulárními reaktory (SMR) tak znamenají návrat k jaderné energetice v zcela nové podobě.

Ve svém prohlášení z 8. dubna vláda uvedla, že pověřila tři klíčové agentury – Norský úřad pro radiační a jadernou bezpečnost, Ředitelství pro vodní zdroje a energetiku a Ředitelství pro civilní ochranu – aby vypracovaly plán hodnocení dopadů na životní prostředí (EIA). Ten má sloužit jako podklad pro rozhodování o udělování licencí podle několika norských zákonů.

Termín pro dokončení plánu je stanoven na září, s preferencí vypracování už během léta. Rozhodnutí přichází krátce po výročním sjezdu vládní labouristické strany, která do svého nového programu zařadila podporu zkoumání možností komerčního využití jaderné energie v zemi.

Projekt SMR získává konkrétní obrysy

Společnost Norsk Kjernekraft oznámila záměr vybudovat malou modulární jadernou elektrárnu (SMR) o výkonu až 1 500 MW v průmyslovém parku Taftøy, na hranici obcí Aure a Heim v jihozápadním Norsku. Podle firmy by zařízení mohlo každoročně vyrobit až 12,5 TWh elektřiny, což odpovídá produkci jedné velké klasické elektrárny. Projekt má ambici přinést významný příspěvek k přechodu Norska na bezemisní a stabilní energetický mix.

"Jsme hrdí, že jsme přispěli k tomuto historickému milníku. Je to poprvé, co Norsko podniká konkrétní kroky k zavedení jaderné energie, iniciativy, která může zajistit čistou a udržitelnou energii pro budoucí generace. Vnímáme to jako kritický krok ke zvýšení energetické bezpečnosti Norska, zachování průmyslové produktivity a snížení emisí skleníkových plynů. Tento projekt nejen posílí naše pracovní místa a udržitelný ekonomický růst," uvedl generální ředitel Norsk Kjernekraft Johnny Hesthammer ve svém prohlášení z 8. dubna.

Společnost plánuje vývoj a provoz SMR elektráren ve spolupráci s energeticky náročnými průmyslovými podniky, a to v souladu s norskou legislativou i mezinárodními normami, včetně doporučení Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Kromě lokality Aure a Heim zvažuje Norsk Kjernekraft další místa pro výstavbu reaktorů – například Vardø, Øygarden nebo Halden. Firma rovněž aktivně hledá finanční partnery z průmyslového i investičního sektoru.

V rámci podpory akceptace jaderné energie v Norsku uzavřela Norsk Kjernekraft v březnu 2023 dohodu se společností Rolls-Royce SMR o možné spolupráci na budoucích projektech. Vláda navíc v červnu 2024 ustavila výbor pro posouzení všech aspektů zavádění jaderné energetiky, jehož závěrečná zpráva se očekává do 1. dubna 2026. Projekt SMR v Aure a Heim je tak součástí širší snahy o nalezení moderního, čistého a průmyslově využitelného energetického řešení pro budoucnost Norska.

Společnost Rolls-Royce si pro spolupráci na vývoji modulárních reaktorů zvolila mimo jiné i Česká republika. Energetická skupina ČEZ plánuje do roku 2050 vybudovat modulární reaktory s celkovým výkonem tři gigawatty. V říjnu 2024 ČEZ podepsal se společností Rolls-Royce SMR strategickou dohodu o spolupráci a letos v březnu se stal i jejím akcionářem, když získal přibližně dvacetiprocentní podíl v této britské firmě. Díky tomu se ČEZ stane přímým partnerem při vývoji a globální výrobě nové generace modulárních reaktorů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se