Kanada hlásí partnerství s Kairos Power při výzkumu SMR

DomůRychlé zprávyKanada hlásí partnerství s Kairos Power při výzkumu SMR

Kanadské národní laboratoře oznámily novou spolupráci s americkou společností Kairos Power. Ta pracuje na vývoji a licencování malých modulárních reaktorů (SMR) chlazených fluoridovými solemi. Spolupráce bude probíhat jak při vývoji, tak inženýringu technologií separace, analýzy a skladování tritia vznikajícího v průběhu provozu reaktoru.

Národní laboratoře Chalk River
Národní laboratoře Chalk River Zdroj: CNL

Spolupráce bude financována prostřednictvím kanadského programu výzkumu jaderných iniciativ (CNRI). V rámci tohoto programu je například financován vývoj SMR reaktoru MOLTEX, který je založen na využití použitého paliva z reaktorů CANDU. Dalším z řady prací podporovaných v rámci CNRI programu je vývoj integrálního solného reaktoru IMSR400 od společnosti Terrestrial Energy. V rámci spolupráce s Terrestrial Energy by měly navíc vzniknout výzkumné infrastruktury pro studium použitelnosti roztavených solí v jaderné energetice.

Reaktorový systém známý jako Kairos Power FHR, využívá keramické palivo ve formě TRISO částic s chladivem ve formě fluoridové soli. Prezident a generální ředitel kanadských jaderných laboratoří, Joe McBrearty, informoval, že vznikající partnerství bylo „přirozeným krokem“. Laboratoře Chalk River disponují jak kvalifikovanými pracovníky, tak také infrastrukturou spojenou s nakládáním s vodíkem a tritiem.

Koncepce reaktoru Kairos Power FHR
Koncepce reaktoru Kairos Power FHR Zdroj: kairospower.com

„Vzhledem k tomu, že v rámci programu CNRI jsou nyní hodnoceny 4 projekty, je zapotřebí prosazovat společný výzkum, vývoj a financování technologií SMR v Kanadě. Celkově jsme nadšeni ze spolupráce se společností Kairos při snaze nalézt řešení problematiky tritia,“ dodal Joe McBrearty.

Kairos Power zajistila rozsáhlé testování a analýzy spojené s chováním a správou tritia. Nyní se zaměřuje na identifikaci možností systémů nakládání a skladování tritia.

Právě zde budou kanadské laboratoře pomáhat při identifikaci nejlepších řešení pro správu tritia, vznikajícího z různých zařízení. Vědci se zaměří na experimentální vybavení a metodiku měření tritia v různých chemických sloučeninách, včetně solí s obsahem dusíku.

„Vzhledem k dlouholetým zkušenostem při výzkumu CANDU reaktorů je problematika tritia silnou stránkou kanadských národních laboratoří. Jsem si jistý, že můžeme přinést tomuto projektu mnoho cenných rad a přispět tak společnosti Kairos v rámci kontrol a inženýrských návrhů,“ sdělil viceprezident technologií a výzkumu národních laboratoří Chalk River, Jeffrey Griffin.

„Tato spolupráce jasně vystihuje cíle programu CNRI. Kanadské laboratoře disponují rozsáhlými prostředky při nabízení SMR reaktorů nejen v Kanadě, ale po celém světě. Chceme zpřístupnit tyto technologie těm, kteří je potřebují a chtějí provozovat čistou energetiku.“

Vizualizace systému IMSR400 společnosti Terrestrial Power
Vizualizace systému IMSR400 společnosti Terrestrial Power Zdroj: Terrestrial

V listopadu minulého roku byla společnost Kairos Power vybrána v rámci programu CNRI jako jedna z prvních, které obdrží dotace pro realizaci svých plánů.

Kanadské národní laboratoře identifikovaly SMR jako dlouhodobý strategický cíl. První takový blok by měl být v Chalk River postaven do roku 2026. Tato iniciativa začala již v roce 2018, kdy laboratoře přizvaly společnosti vyvíjející  SMR a informovaly je tak o záměru vybudování demonstračního bloku. Nyní se uvažuje o 4 konceptech:

  • Global First Power – Vysokoteplotní plynem chlazený reaktor s palivem ve formě obalových částic vložených do pelet ve tvaru proutku a tepelným výkonem až 15 MW.
  • Star Core Nuclear – Vysokoteplotní plynem chlazený reaktor s TRISO palivem a tepelným výkonem až 30 MW.
  • Terrestrial Energy – Integrální reaktor chlazený roztavenými solemi o elektrickém výkonu 195 MW a palivem ve formě kapaliny v homogenní směsi s chladivem (fluoridová sůl UF4).
  • U-Batterry – Vysokoteplotní plynem chlazený reaktor s TRISO palivem a tepelným výkonem až 10 MW s maximální výstupní teplotou 710 °C.