Domů
Rychlé zprávy
Rosněfť nebude modernizovat své rafinerie
Rosněfť
Zdroj: Piqsels

Rosněfť nebude modernizovat své rafinerie

Nejméně tři ruské rafinerie, včetně závodu v Tuapse, který vlastní Rosněfť, musely zastavit zpracování nebo omezit provoz kvůli finančním ztrátám. Prý v souvislosti s omezením vývozu, rostoucími cenami ropy a vysokými náklady na půjčky. Ještě v září však ruské ministerstvo hospodářství očekávalo navýšení vývozu oproti předchozímu roku.

Rosněfť, největší ruský producent ropy, uvedl, že kvůli vysokým úrokovým sazbám a daním možná odloží modernizaci svých rafinérií, protože jeho devítiměsíční zisk meziročně klesl o 13,9 % na 926 miliard rublů, v přepočtu 8,4 miliard dolarů.

Společnost uvedla, že její produkce ropy a plynového kondenzátu od ledna do září dosáhla celkem 138,3 mil. tun, což představuje v průměru 3,753 mil. barelů denně. Rosněfť neposkytla pro srovnání údaje o produkci před rokem, ale uvedla, že produkce byla pod tlakem dohody OPEC+ o omezení těžby.

Nejvyšší úroveň úrokových sazeb

Centrální banka minulý měsíc zvýšila svou klíčovou úrokovou sazbu na 21 %, což je nejvyšší úroveň od prvních let Putinovy vlády v roce 2000, kdy se Rusko vzpamatovávalo z chaosu, který následoval po rozpadu Sovětského svazu. Rosněfť, která obnovila program zpětného odkupu akcií, tak učinila v podmínkách vysoké volatility na akciových trzích. Píše o tom agentura Reuters.

Šéf Rosněfti Igor Sečin, dlouholetý spojenec prezidenta Vladimira Putina, dlouhodobě kritizuje centrální banku za její přísnou měnovou politiku.

„V zájmu ochrany zájmů akcionářů a zabránění ztrátám Rosněfť zvažuje nutnost pozastavit projekty modernizace rafinerií. Současně zůstává prioritou uspokojení domácí poptávky po kvalitních ropných produktech,“ uvedla společnost.

Těžba poroste

Přitom co se týká samotné ruské těžby ropy, v září tamní ministerstvo hospodářství zvýšilo své prognózy příjmů z prodeje ropy a plynu, které jsou klíčovým zdrojem rozpočtu. Na rok 2024 počítá s příjmy kolem 239,7 miliardy dolarů, a to díky pozitivnějšímu výhledu cen.

Zlepšená očekávání pro ruský obchod s ropou a plynem podtrhují, jak se Západ snaží způsobit ruské ekonomice trvalé škody prostřednictvím bezprecedentních sankcí, včetně omezení cen ropy a omezení dovozu, kvůli válce Moskvy s Ukrajinou.

Ministerstvo hospodářství v září očekávalo, že vývoz ruské ropy by měl v roce 2024 vzrůst na 239,9 milionu tun (4,8 milionu barelů denně) z 238,3 milionu tun v roce 2023.

Ministerstvo rovněž očekává, že průměrná cena ruské ropy prodávané na vývoz letos vzroste na 70 dolarů za barel, což je o 5 dolarů více než odhad z dubna. Je to rovněž více než 64,5 dolarů v roce 2023 a nad cenovým stropem 60 dolarů za barel, který stanovil Západ.

Nedávno se navíc objevily informace, že ruská vláda plánuje fúzi největších ruských ropných koncernů, což by zařadilo vzniklý koncert zahrnující společnosti Rosněfť a Gazpromněfť  na místo druhého největšího producenta ropy na světě po Saudi Aramco.

Štítky:ropa
Rusko
OPEC

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se