Domů
Rychlé zprávy
Rusko prý zakázalo tranzit LPG a uhlí z Kazachstánu na Ukrajinu
Železniční uzel poblíž lomu Coballo. Zdroj: travisivey.com

Rusko prý zakázalo tranzit LPG a uhlí z Kazachstánu na Ukrajinu

Rychlé zprávy
8 komentářů
27. květen 2019, 16:30
ČTK

Kazašská státní železniční společnost KTZ pozastavila dodávky zkapalněného ropného plynu (LPG) a uhlí na Ukrajinu, protože Rusko zakázalo tranzit těchto dodávek přes své území. Uvedla to dnes agentura Reuters, která se odvolává na dokumenty, do nichž měla možnost nahlédnout.

Rusko zakázalo svým společnostem vyvážet od 1. června ropné produkty, LPG a uhlí na Ukrajinu bez zvláštního vládního povolení. KTZ pak 24. května poslala svým zákazníkům dopis, ve kterém je informovala, že zákaz se bude vztahovat i na dodávky z Kazachstánu.

Zákaz se týká těžařů ropy a zemního plynu jako je Tengizchevroil, kterého vlastní firmy Chevron, ExxonMobil, Lukoil a KazMunayGaz (KazMunajgaz). Firma je největším dodavatelem LPG z Kazachstánu na Ukrajinu.

Ruská státní železniční společnost odmítla záležitost komentovat. KTZ se zatím nevyjádřila.

Kazachstán se loni na dovozu LPG na Ukrajinu podílel 18,8 procenty, o rok dříve byl podíl Kazachstánu 4,8 procenta. Letos firmy z Kazachstánu vyvezly na Ukrajinu měsíčně 20.000 až 25.000 tun LPG. Kazachstán také loni vyvezl na Ukrajinu 455.000 tun uhlí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Martin Pácalt
27. květen 2019, 19:09

Škoda, že neexistuje plynovod a ropovod přes Kaspické a Černé moře , Zakavkazské státy typu Gruzie až do Rumunska . Kazachstán má zajímavé zásoby téměř celé periodické tabulky prvků i fosilních paliv. A podle mého by to byla lepší z možností než krmit blízkovýchodní státy.

Carlos
27. květen 2019, 20:27

Souhlasím. Ale je otázka jestli ty státy pořád nejsou pod příliš silným vlivem Ruska. Ale myslím by pro ně bylo výhodnější vykašlat se na SNS a přidat se, některé, do EHP.

Loudil
27. květen 2019, 22:12

S ohledem na to, co dělá Trump, s Rusy souhlasím. Ukrajina se prohlásila zavilým ruským nepřítelem a nechat pro ni přes své území přepravovat strategické suroviny, by pro Rusko bylo zarážejícím počinem. Trump se pokouší zastavit export ruského plynu do Evropy pomocí NS II, tak Rusko zase stoplo přepravu LPG přes své území. Při pohledu na mapu je vidět, že "suchou nohou" se nelze do Kazachstánu dostat z venčí jinak než přes území : Ruska, Číny, Iránu a Afganistánu. Rusko, Čína a Irán spolu "drží basu" a vítěz nad žoldáky USA, Afganistán, skoro nemá silnice. Kazachstán je tak v navlas stejné situaci jako byla ČSR 14.března 1939, když se Slováci trhli z ČSR a přidali se k Hitlerovi. Říše nás obklopovala od Ostravy až po Bratislavu a na východě se naším nečekaným - "špuntem ke svobodě" stal nový Slovenský štát. Samostatná politika Kazachstánu je asi tak pravděpodobná , jako u Mongolska, které má dva sousedy , Rusko a Čínu.

Loudil
27. květen 2019, 22:30

20 % obyvatel Kazachstánu jsou Rusové . Pokud bude Kazachstán trochu "myslet", tak si bude udržovat velmi dobré vztahy s Ruskem i Čínou. 50 % obchodu vede Kazachstán s EU. Toto zboží /suroviny/ tam přepravuje přes Rusko. Navíc , Čína od roku 2011 intenzivně buduje novou obchodní železniční "hedvábnou stezku" mezi Čínou a městy v EU. Vede právě přes Kazachstán. Doba jízdy zboží čínským vlakem z Číny do Evropy je 15-18 dní, cesta lodí Suezem 35 - 40 dní. Rusko, Čína a Kazachstán musí zůstat velmi dobří přátelé. Kazachstán těží nejvíce uranu na světě, Čína a Rusko staví nejvíce reaktorů na světě, které uran potřebují.

frank
28. květen 2019, 09:20

Tak to jsem hodně zvědavý co se stane, až Rusko zakáže dopravu čínského zboží " hedvábnou stezkou na jeho území " určeného pro Ukrajinu nebo následně přes Ukrajinu protože by za to brala poplatky:)

Loudil
28. květen 2019, 10:05

TO : frank

Pozemní trasy čínské BRI nevedou přes Ukrajinu. Severní trasa vede přes kazašskou Astanu do ruského Jekatěrinburgu, dále do Moskvy, Minsku, Varšavy a Německa. Jižní trasa vede do Iránu, kde přes Teherán míří do tureckého Istanbulu a přes Balkán dál do Evropy. Jistě Čína obchoduje i s Ukrajinou a je možné ,že nějaké kontejnery pro Ukrajinu budou třeba v Běloruském Minsku odděleny z vlaku a odvezeny Ukrajině. Tady si Rusko jistě nebude chtít rozházet vztahy se svým největším spojencem Čínou a rádo "přimhouří oči". Navíc Čína jistě nevozí Ukrajině strategické energetické suroviny /ropa, plyn, uhlí/, ale v kontejnerech bude třeba spotřební zboží, oblečení,....a to Rusku tolik nevadí.

frank
28. květen 2019, 10:41

No ono se uvidí, Čína mohutně investuje na Ukrajině, Ukrajinci zase promptně dodávají čínské armádě technologie hlavně letecké a raketové motory všeho druhu, většinu ruských vojenských zakázek plynule převzala Čína...

Martin Pácalt
29. květen 2019, 13:47

Franku, bez jízlivosti, máte na to nějaký odkaz? Je to zajímavé...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se