Domů
Rychlé zprávy
Tennessee vypsala výzvu na realizaci 5 GW bezemisních zdrojů, vedle OZE povoluje účast i jaderným technologiím
Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Tennessee vypsala výzvu na realizaci 5 GW bezemisních zdrojů, vedle OZE povoluje účast i jaderným technologiím

Energetická společnost Tennessee Valley Authority (TVA) vypsala výzvu k předložení nabídek pro realizaci bezemisních zdrojů o výkonu až 5000 MW. Ty musí být provozuschopné do roku 2029. TVA, která zajišťuje dodávky elektřiny pro stát Tennessee a části šesti okolních tátů, mimo obnovitelné zdroje akceptuje i jaderné elektrárny.

Nabídky v reakci na žádost TVA musí být předloženy do 19. října 2022. TVA vyhodnotí žádosti a vybrané projekty oznámí na začátku roku 2023. Dlouhodobý cíl TVA je dosažení snížení uhlíkové stopy o 70 % do roku 2030 a o 80 % do roku 2035.

Společnost klade vysoký důraz na nízkou cenu energie a minimální vliv nových zdrojů na spolehlivost energetické sítě. Nulových emisí z výroby energie plánuje společnost dosáhnout v roce 2050.

Podnikáme tyto významné kroky z důvodu jednoznačné vedoucí pozice při snižování emisí uhlíku jak v regionu, tak i celém státu. Toto oznámení je jasným signálem průmyslu, našim partnerům i celému státu. Potřebujeme se společně posunout dále a rychleji, abychom udělali naši budoucnost čistší,“ uvedla TVA.

Kombinace jaderných technologií s OZE

Jaderná elektrárna Sequoyah provozovaná společností TVA Jaderná elektrárna Sequoyah provozovaná společností TVA Zdroj: TVA

V únoru tohoto roku TVA oznámila nový program rozvoje pokročilých jaderných technologií, který je součástí cílů dekarbonizace. Jedním z prvních úkolů tohoto programu je vytvoření žádosti o stavební povolení pro lehkovodní malý modulární reaktor (SMR) v lokalitě Clinch River. TVA nyní vede rozhovory se společností GE Hitachi o nasazení jejich reaktoru BWRX-300.

TVA uznává významnou roli jaderných elektráren vedle jiných obnovitelných zdrojů energie, jakými jsou například větrná, solární, či jiná bezemisní energetika. Společně tak mohou uspokojit poptávku zákazníků a podpořit i ekonomický růst celého regionu.

V roce 2020 tvořila ve státe Tennessee nejvýznamnější složku výroby elektřiny jaderná energetika, která se na čisté výrobě elektřiny podílela více než 45 %. Další dominantní složkou byly uhelné elektrárny a elektrárny spalující zemní plyn. Ty dohromady dodávaly více jak 37 % elektřiny. Z obnovitelných zdrojů je nyní nejdominantnějším zdrojem elektřiny v Tennessee vodní energetika. Ta v roce 2020 dodávala téměř 16 % elektřiny.

Nižší využití obnovitelných zdrojů je v jižní části Spojených států amerických obvyklé. Tennessee byl první stát, který na jihu začal rozvíjet i jiné než vodní elektrárny. První významná větrná elektrárna s výkonem 2 MW byla spuštěna na východě Tennessee v roce 2000. V roce 2004 byla rozšířena na výkon 29 MW. I přes veškeré snahy však větrná energetika v Tennessee nedodává více jak 0,1 % elektřiny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516