Domů
Elektrárny ve světě
Turecko potvrdilo své plány na jaderné a obnovitelné zdroje
Jaderná elektrárna Chooz. Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Chooz_-_Centrale_nucl%C3%A9aire_-1.jpg

Turecko potvrdilo své plány na jaderné a obnovitelné zdroje

Turecký ministr energetiky Berat Albayrak uvedl, že očekává zprovoznění prvního bloku jaderné elektrárny Akkuyu do konce roku 2023. Akkuyu se tak stane první tureckou jadernou elektrárnou, výše investice do nového jaderného zdroje má dosáhnout 20 miliard dolarů (494 mld. Kč). V Turecku také dojde během následujících měsíců k velkým tendrům na výstavbu obnovitelných zdrojů.

Kontrakt na dodávku čtyř reaktorů typu VVER-1200 ruským Rosatomem podepsalo Turecko již v roce 2010. Vzhledem ke zvýšenému napětí mezi Tureckem a Ruskem v průběhu posledního roku však bylo pokračování projektu ohroženo. V návaznosti na srpnový obrat ve vzájemných vztazích se v úterý nechal turecký prezident Tayyip Erdogan slyšet, že nyní bude kladen větší důraz na dokončení prvního tureckého jaderného zdroje.

Druhým tureckým jaderným zdrojem má být elektrárna Sinop, na jejíž realizaci Turecko uzavřelo kontrakt s konsorciem Arevy a  Mitsubishi Heavy Industries. V plánu je výstavba čtyř tlakovodních reaktorů Atmea-1. Jmenovitý výkon zdroje by měl být 4480 MWe.

Turecké ministerstvo energetiky také v souvislosti se zveřejněním plánovaného rozpočtu na příští rok představilo své priority, mezi něž patří především bezpečnost dodávek zemního plynu a elektřiny. Klíčovým bodem je z tureckého pohledu využívání maximálního množství domácích energetických zdrojů a využívání obnovitelných zdrojů energie.

Součástí tendru na FVE je také továrna na panely

V Turecku se v prosinci uskuteční tendr na dodávku jedné z největších fotovoltaických elektráren na světě. Plánovaný výkon fotovoltaické elektrárny je 1 GW a do provozu by měla být uvedena do konce roku 2018.

Uchazeči v tendru jsou z Číny, USA ale i několika evropských zemí. Očekávaná výše investice je 1 miliarda dolarů (24,8 mld. Kč). Pro úspěch v tendru ovšem nebude stačit pouhá výstavba zdroje, další podmínkou je totiž výstavba továrny na fotovoltaické panely přímo v Turecku s roční produkční kapacitou alespoň 500 MW.

V prvním čtvrtletí příštího roku by se měl konat z pohledu výše investice srovnatelný tendr, tentokrát však půjde o výstavbu větrných elektráren.

Úvodní fotografie: Jaderná elektrárna Chooz. Autor: MOSSOT @Wikimedia Commons

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.