Nahradit uhlí a koks v technologických procesech oceláren environmentálně šetrnějším zdrojem energie je jednou z výzev pro průmysl v průběhu následujících desetiletí. Po ohlášení snahy o náhradu uhlí vodíkem v ocelárně v rakouském Linci z února letošního roku se obdobným směrem vydává také švédská energetická společnost Vattenfall.

Partnery Vattenffalu ve výzkumu jsou švédsko-americká ocelárenská společnost SSAB a švédský státem vlastněný těžař železné rudy, společnost LKAB. Tyto švédské společnosti vytvořily společný podnik s názvem HYBRIT, ve kterém každý z partnerů vlastní třetinový podíl. Hlavním cílem nově vzniklého podniku je vyvinout proces výroby oceli, který jako odpadní produkt emituje vodu namísto oxidu uhličitého.

Společnost HYBRIT vznikla na základě iniciativy Vattenfallu, SSAB a LKAB z loňského jara, kdy byly položeny základy spolupráce v oblasti omezování emisí oxidu uhličitého švédským ocelárenským průmyslem. V únoru letošního roku byl výzkum podpořen částkou 54 milionů švédských korun (146 mil. Kč) od Švédské energetické agentury, dalších 45 milionů švédských korun (121 mil. Kč) do projektu vloží zakládající společnosti.

Případné využití vodíku ve švédských ocelárnách čeká běh na dlouhou trať

V první fázi výzkumu, která potrvá do konce letošního roku, budou vypracovány předběžné studie proveditelnosti. Následně bude postaveno menší pilotní testovací zařízení, na kterém budou ověřovány praktické dopady náhrady uhlí vodíkem při výrobě oceli, tato fáze potrvá do roku 2024. Závěrečná fáze výstavby je naplánovaná do roku 2035, kdy má být postaveno plnohodnotné demonstrační zařízení v průmyslově využitelném měřítku.

Švédsko je pro obdobný projekt ideální lokalitou vzhledem k rozvinutému ocelárenskému průmyslu, který podporuje inovace a také vzhledem k dostatečným možnostem pro výrobu energie z nízkouhlíkových zdrojů. Další výhodou Švédska pro realizaci přechodu od uhlí k vodíku v ocelářství je také to, že disponuje jednou z nejkvalitnějších železných rud v Evropě.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *