Domů
Elektřina
Velká Británie prověří bezpečnostní rizika jaderné dohody s Čínou

Velká Británie prověří bezpečnostní rizika jaderné dohody s Čínou

Britská premiérka Theresa Mayová řekla po nedělním příjezdu na summit G20 do čínského Hangzhou, že chce v rámci oznámeného přezkoumání projektu výstavby nových bloků elektrárny Hinkley Point C pověřit svůj tým prověřením bezpečnostních rizik. Peking již dříve uvedl, že by odchod Londýna od projektu v Hinkely ohrozil vztahy s Čínou

Britská premiérka Theresa Mayová musela hned po příletu na summit G20, konající se v čínském Hangzhou, odpovídat na otázky kolem klíčového projektu pro budoucnost britské jaderné energetiky Hinkley Point C.

Nová britská vláda totiž těsně po schválení projektu za 18 miliard liber, na kterém se jako investor podílí také Číňané, koncem července oznámila přezkoumání projektu.

Další zpoždění projektu Hinkley Point však tentokrát není způsobeno ekonomickou stránkou projektu, ale bezpečnostními obavami. Číňané by podle velmi vlivného šéfa štábu premiérky Nicka Timothyho mohli zabudovat „slabá místa“ do počítačových systémů britských elektráren a v případě „potřeby“ zastavit produkci energie ve Spojeném království.

Theresa Mayová se stala premiérkou Spojeného království 13. července 2016. Zdroj: Policy Exchange

Finální rozhodnutí má proběhnout koncem září

Červencové rozhodnutí britské vlády o dalším přezkoumání projektu překvapilo investory a vyvolalo pochybnosti o tom, zda si bude Mayová, která se stala premiérkou Spojeného království po červencovém hlasování o odchodu z Evropské unie, předcházet Čínu jako důležitého investora do britské jaderné energetiky.

„Tohle je způsob, jakým pracuji. Podívám se na důkazy, vyslechnu si rady, zvážím je a poté učiním rozhodnutí,“ řekla podle agentury Reuters Mayová reportérům na své cestě na summit G20.

Mayová podle Reuters dodala, že finální rozhodnutí o projektu Hinkley Point C očekává koncem září.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.