Domů
Rychlé zprávy
Začíná hnízdění sokolů, hasiči už jim „ustlali“ na komíně Elektrárny Chvaletice
Ad
Zdroj: SevEn, a.s.

Začíná hnízdění sokolů, hasiči už jim „ustlali“ na komíně Elektrárny Chvaletice

Ojedinělé cvičení absolvovala včera hasičská jednotka Elektrárny Chvaletice na proslulém třísetmetrovém komínu, který je jedním z největších v Česku. Čtyřčlenný lezecký tým musel do výšek 120 a 160 metrů dopravit 50 kilogramů tzv. keramzitu, který slouží jako stelivo do budek pro sokola stěhovavého. Akce se uskutečnila „za pět minut dvanáct“ – hnízdění sokolů má totiž začít každým dnem. Cíl je prostý: nalákat nové obyvatele k uhnízdění a vyvedení mláďat.

Projekt v Elektrárně Chvaletice probíhá ve spolupráci se společností Alka Wildlife, která se zabývá mimo jiné dlouhodobým monitoringem a podporou hnízdění sokolů na lidských stavbách, většinou právě na komínech průmyslových areálů a elektráren. Speciální budky byly ve Chvaleticích nainstalovány již v roce 2017. Od té doby si je sokoli pravidelně prohlížejí, zatím se v nich však neusídlili. V areálu elektrárny již zato hnízdí několik párů poštolek, podle ornitologa Václava Berana ze společnosti Alka Wildlife si s nimi však sokoli nebudou překážet: „Sokoli se pohybují ve vyšší výšce než poštolky. K hnízdění potřebují klidné místo, kam se nedostane člověk. Oproti tomu poštolky využívají spíše dutiny na rozmanitých stavbách, například větrací šachty, průduchy na půdy, výklenky či římsy.“

Operace „Stelivo“ začala hned po obědě přípravou lezecké výstroje. Kolem druhé hodiny pak hasiči zahájili vlastní výstup na komín. Do výšky 160 metrů museli lezci zdolat přes 600 příček žebříku a život jim znepříjemňovala zima a hustá mlha. Výstup a instalace steliva tak zabraly více než dvě hodiny.

Keramzit jsme si rozdělili do dvou břemen, která je pak jednodušší vytáhnout pomocí kladky a provazu na jednotlivé ochozy,“ sdělil jeden z lezců Michal Rambousek.

Že stavba obydlí pro dravce v elektrárnách je trendem poslední doby, to potvrzuje i další energetický zdroj z portfolia skupiny Sev.en Energy. Budku pro sokoli mají i na komíně v Elektrárně Počerady. Shodou okolností tam právě včera souběžně s výměnou steliva ve Chvaleticích instalovali fotopasti.

Sokol stěhovavý je v ČR velmi vzácný, patří mezi kriticky ohrožené druhy. Je to druh hnízdící na skalách, ale vzhledem k rostoucímu lidskému tlaku na přirozené biotopy se přizpůsobuje i dalším hnízdním možnostem. Ve snaze pomoci sokolům jsou právě v některých průmyslových objektech vyvěšovány speciální budky. Díky tomu populace sokolů u nás roste. Nyní již v ČR hnízdí pravidelně přes 100 párů.

Štítky:ChvaleticeAd

Komentáře

(3)

pr

4. březen 2021, 17:13

OFF: námět redakci na monitoring odkaz - archiv. ihned. cz/c1-66890340-uhli-skonci-mnohem-drive-nez-si-myslime-a-nejsme-na-to-pripraveni-rika-paukner

Bohužel placené. Holt taky musí z něčeho žít.

Martin Voříšek

4. březen 2021, 18:36

Je v monitoringu ze včerejšího dne ;)

https://oenergetice.cz/monitoring/date/03-03-2021

pr

4. březen 2021, 19:23

Tak to se omlouvám, sem si nevšimnul, že to už je ze včerejška. Dík.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.