Domů
Elektrárny v ČR
V temelínském skladu použitého paliva přibudou tři kontejnery, zaplněn je z pětiny

V temelínském skladu použitého paliva přibudou tři kontejnery, zaplněn je z pětiny

Během odstávky prvního bloku jaderné elektrárny Temelín, která začala koncem roku a skončí v březnu, přibudou v tamním skladu vyhořelého paliva tři kontejnery. Ve skladu, který funguje od roku 2010, budou kontejnery až 60 let, pak se má použité palivo přesunout do trvalého úložiště. Sklad je zaplněn z jedné pětiny, obsazeno je 31 ze 152 pozic. ČTK to dnes řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.

Každý rok energetici do skladu dají čtyři až šest kontejnerů s použitým palivem. Při odstávce se teď na reaktorovém sále kontrolují parogenerátory a plní kontejnery použitým palivem.

Do skladu v areálu elektrárny zamíří tři kontejnery, do jednoho se vejde 19 palivových souborů. Plný kontejner váží asi 115 tun, je vysoký 5,5 metru a má průměr 2,3 metru.

„Aktuálně je použitým palivem naplněn první z nich. Stále je umístěn na reaktorovém sále a v noci jsme dokončili jeho vysoušení. To se provádí vakuově pomocí speciální trubice. V kontejneru se snižuje tlak až na setinu atmosférického tlaku, a tím se odvádí zbytková vlhkost. Vlastní vysoušení zabere necelý den,“ řekl Sviták.

Ilustrační foto

Dodal, že po zkouškách těsnosti bude kontejner převezen do skladu vyhořelého paliva.

Pod dohledem kamer Mezinárodní agentury pro atomovou energii zde budou kontejnery až 60 let. Poté by se mělo použité palivo přemístit do trvalého úložiště, o jehož místě zatím rozhodnuto není.

„Sklad vystačí na 30 let provozu obou bloků,“ řekl mluvčí.

Odstávka prvního bloku je zhruba ve třetině, denně se podle ředitele elektrárny Jana Krumla dělají desítky kontrol a revizí. Energetici zkontrolovali jaderné palivo, kontrolují také turbogenerátor nebo bezpečnostní systémy. Během odstávky naplánovali přes 16.000 činností. Odstávka potrvá do března, elektrárna letos plánuje i odstávku druhého bloku kvůli výměně paliva, jež začne 30. června a potrvá dva měsíce.

Elektrárna je největším výrobcem elektřiny v ČR, její produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. První elektřinu vyrobil Temelín v prosinci 2000. Loni vyrobil 16,48 terawatthodin (TWh) elektřiny, což je nejvyšší roční výroba. Temelínská elektřina by vystačila českým domácnostem na 13 měsíců, jihočeským domácnostem na 13,5 roku.

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.