Domů
Elektřina
Areva má plán, jak odvrátit svou krizi
Philippe Koche, generální ředitel společnosti Areva

Areva má plán, jak odvrátit svou krizi

Největší jaderná společnost na světě, francouzská Areva, čelí po rekordních ztrátách v roce 2014 výzvě, jak odvrátit svou krizi. Společnost nutně potřebuje dokončit velké jaderné projekty, přizpůsobit se podmínkám trhu ovlivněného fukušimskou havárií a vyřešit dluhy plynoucí z předešlých investic. Nová paliva Arevy pro stávající reaktory mají údajně „jasnou konkurenční výhodu“. 

Tyto cíle představil generální ředitel Arevy Philippe Knoche ve svém projevu na konferenci Světové jaderné asociace, která se konala v pátek 11. září v Londýně.

Knoche zmínil „velký projekt na severu Evropy“ – projekt Arevy na výstavbu jaderné elektrárny s EPR reaktorem v Olkiluotu ve Finsku a „investice provedené na základě ‚slabých‘ zákaznických závazků“ jako dva z důvodů rekordní ztráty společnosti 5 miliard € (135,5 mld. korun) v roce 2014.

Areva v roce 2012 z důvodu poklesu ceny a poptávky po uranu v návaznosti na havárii ve Fukušimě zakonzervovala projekt uranového dolu Trekkopje v Namibii, předtím, než stihl dosáhnout své plné produkce. Projekt byl také zasažen poplatky nutnými k modernizaci továrny na přeměnu uranu Comurhex II ve Francii.

Počátkem letošního roku společnost oznámila strategii, jak se dostat opět do zisku soustředěním se na svou hlavní činnost – jadernou energetiku. V rámci této strategie převezme francouzská EDF kontrolu nad částí Arevy zabývající se jadernými reaktory. Knoche dodal, že byla podniknuta opatření, aby zkušenosti a součinnosti společnosti nebyly při tomto kroku ztraceny. EDF a Areva spojí své síly v subjektu zabývajícím se výstavbou nových projektů.

„Jsem si jistý, že s ohledem na jisté povzbudivé známky na trhu – obnovení komerčního provozu jaderné elektrárny Sendai, informace o nových projektech, které dostáváme z Číny a prodlužovaní životností elektráren ve Spojených státech, má Areva aktiva pro splnění těchto výzev“, generální ředitel Arevy Philippe Knoche

Knoche sdělil, že společnost pozmění svou aktivitu v sektoru obnovitelných zdrojů, která bude omezena výhradně na společný podnik se španělským výrobcem větrných turbín, společností Gamesa.

Areva také prodá své podíly ve společnosti Canberra, zaměřené na jaderná měření a měřící přístroje. Místo toho se bude soustředit na dva nově založené subjekty zabývající se cyklem jaderného paliva a podnikání v oblasti jaderných reaktorů.

Jako poslední bod plánu obnovy společnosti byla zmíněna inovace. Nové produkty pro reaktory PWR a BWR, včetně nových testovacích zařízení pro palivo PWR Gaia a BWR palivo Atrium 11, mají podle Knocha „jasnou konkurenční výhodu“.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Státu by se teď hodilo mít ČEZ pod pevnou kontrolou, říká ředitel ANDE Jiří Gavor
24. červen 2022, 05:30
HN: RWE pozastavila prodej zásobníků plynu v ČR, zájem měl jen EPH
24. červen 2022, 05:07
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se