Divize Siemens pro výrobu plynových turbín propustí tisíce zaměstnanců a uzavře tři závody

DomůSpolečnosti ve světěDivize Siemens pro výrobu plynových turbín propustí tisíce zaměstnanců a uzavře tři závody

Kolaps trhu s plynovými turbínami donutil společnost Siemens k propouštění tisíců zaměstnanců a uzavření některých závodů. Odbory plánují proti situaci bojovat všemi prostředky.

Společnost Siemens, mimo jiné úspěšný výrobce plynových turbín, minulý týden ve čtvrtek oznámil významné škrty v počtu zaměstnanců. Po celém světě propustí 6 900 zaměstnanců, z toho polovinu v Německu. V Německu rovněž hodlá uzavřít tři výrobní závody.

Po tom, co společnost oznámila rekordní provozní zisk za fiskální rok 2016-2017 ve výši 9,5 miliard euro se tento krok zdá jako přehnaný. Při pohledu na výsledky a výhledy divize Power & Gas začíná vše dávat větší smysl. Ačkoliv divize je stále zisková s 1,6 miliardami eur, nové objednávky klesly o 30 %.

„Pokud má mít toto odvětví budoucnost, musíme reagovat,“ uvedl generální ředitel Siemens Joe Kaeser.

Podniková rada a odborové svazy společnosti to tak nevidí a IG Metall, hlavní odborová organizace zastupující pracovníky, má v úmyslu využít „celou škálu opatření“, aby se postavila proti omezením.

Siemens v Německu propouští poprvé za posledních pět let. Obzvláště těžká rána to může být pro východní část země. Berlínský starosta Michael Müller podotkl, že společnost má zvláštní odpovědnost za zejména chudší regiony. Uzavírání výrobních závodů by podle něj znamenalo významný zásah do průmyslové sféry východního Německa.

Celosvětově má Siemens více než 350 000 zaměstnanců. Zrušení přibližně 1 800 pracovních míst by mělo připadnout na USA, 1 100 na zbytek Evropy. V Německu by mělo být propuštěno okolo 3 500 zaměstnanců z celkových 115 000. Uzavřeny by měly být závody tři závody, v Lipsku, Görlitzi a Offenbachu.

Výrobní závody společnosti Siemens divize Power & Gas v Německu. Zdroj: Handesblatt, upraveno

V problémech je celé odvětví

Siemens není jedinou společností, které se nevyplatila sázka na plynové turbíny. Její hlavní americký rival General Electric a další společnosti jsou rovněž zasaženi. Společně mají tyto společnosti výrobní kapacitu přibližně 400 plynových turbín ročně. Celosvětová poptávka je však okolo 100, uvedl Siemens.

Takto výrazný rozdíl je způsoben jednak tím, že očekávaný přechod od uhelných elektráren k plynovým, které produkují zhruba poloviční emise CO2, prozatím nenastal. Siemens se v Německu minulý týden přidal ke společnostem požadujícím konec uhelné energetiky v Německu. Druhým významným důvodem je, že mnoho společností upřednostňuje menší, decentralizované energetické zdroje před velkými plynovými elektrárnami, na které si Siemens vsadil, že se stanou budoucností energetiky.

Úvodní fotografie: Plynová turbína SGT-8000H společnosti Siemens. Zdroj: Siemens