Domů
Společnosti ve světě
Série workshopů podpoří transatlantickou spolupráci v jaderné energetice
SMR Rumunsko
Zdroj: Nuclearelectrica.ro

Série workshopů podpoří transatlantickou spolupráci v jaderné energetice

Americká agentura posiluje jaderný vliv v Evropě a Eurasii, konkrétně se jedná o US Trade and Development Agency (USTDA), která plánuje v příštích dvou letech pokračování odborných workshopů a setkáních za účelem podpoření transatlantické spolupráce v jaderné energetice. Rozhodně se nejedná o první propojení amerického a evropského, veřejného a soukromého sektoru energetiky, v nedávné době jsme byli svědky série workshopů na podporu technologie malých modulárních reaktorů (SMR), ve kterých se objevila i česká stopa.

USTDA, založená roku 1980, pomáhá americkým firmám vytvářet pobídky na zahraničních trzích, respektive propojuje nabídku amerických služeb a zboží s infrastrukturními projekty v partnerských zemích. Jejím úkolem je především financovat studie a pilotní projekty v kritických úvodních fázích. Cílem agentury je poté začlenění inovací amerického soukromého sektoru do projektů k tomu uzpůsobených.

Že je činnost podobných agentur vůči americkému vlivu v Evropě prospěšná, dokazuje účast firem na řadě projektů, přičemž v Polsku a Rumunsku hrála agentura důležitou roli v následném výběru americké technologie v inovaci jaderné energetiky zemí. Na podobné úspěchy budou cílit i připravované čtyři nové semináře, jejichž financování má USTDA na starost.

Závazek financování takovýchto seminářů vyřkla ředitelka agentury Enoh Ebongová na zahajovacím summitu Mezinárodní agentury pro atomovou energii (NES) v Bruselu, první workshop se bude konat na americké domácí půdě ve státě Tennessee. Cílem bude, jak již bylo nastíněno, propojení civilní jaderné energetiky obou kontinentů.

Co se české stopy týče, tak poměrně důležitou roli v organizaci předešlých workshopů hrálo české předsednictví Evropské radě v roce 2022. České předsednictví moderovalo diskusi o výstavbě a bezpečném provozu nových jaderných elektráren s využitím nejlepších dostupných technologií. Jako podporující organizaci jej uvedla agentura i na svých webových stránkách.

Konkrétním příkladem budiž účast zástupce Ústavu jaderného výzkumu Řež na prestižní panelové diskuzi, která se konala 7. a 8. prosince téhož roku v Bruselu. Diskuze byla součástí semináře nazvaného „USTDA Planning for the Future: Transatlantic Cooperation in SMRs Workshop". Petr Mach, ředitel divize Energoprojekt Praha, zde reflektoval zkušenosti s plánováním SMR z české perspektivy a dosavadní úspěchy řežského ústavu.

ÚJV Řež k tomu na svém Linkedinu uvedl: „Workshopu se účastnili vedoucí představitelé civilního sektoru jaderné energetiky z amerického, evropského a euroasijského veřejného a soukromého sektoru, kteří se zaměřují na rozvoj, financování a zavádění SMR.“

Zda lze očekávat českou stopu i v nadcházejících setkáních zatím není potvrzené. Nicméně vzhledem k faktu, že česká vláda začátkem roku vyřadila americký Westinghouse z tendru na dostavbu JE Dukovany, je možné očekávat re-orientaci zájmů do jiné oblasti.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Richard Vacek
2. duben 2024, 18:15

Je vidět, že jaderná energetika na západě má nakročeno správným směrem. Ještě by pomohlo nasvítit na významné stavby obrazy jaderných elektráren.

Zdeves Pavel
2. duben 2024, 20:20

Násednéme obrazně do parní lokálky, TGV jede v Asii a RF. Koncová světla sotva uvidíme. A to jsme potenciálně byli před 15 lety někde jinde. Tehdy bychom tu JE typu VVER 1100 jako ETE 3 A4 snad postavili sami a jen si koupili specifika.

Baton David
3. duben 2024, 08:51

měly by se elity ve strategickém zájmu zaměřit na podporu vývoje rychlých reaktorů s množivou zonou chlazené tekutým kovem, prakticky se uvažují jako reaktory IV generace. Tyto reaktory by dokázaly snížit množství jaderného odpadu o dva řády a zajistit disponabilně energii na tisíce let. Řešení reálnější než hledat možnosti akumulace občasných zdrojů a pohodlnější než regulace na straně spotřeby, také to bude levnější než ten ozenesmysl donekonečna dotovat, a co je ale nejhorší - Rusko i Čína získávají v této technologii náskok, z Evropy se může deindustrializovaná, rozvojová krajina, prakticky budeme mezi panely fve a větrníčky moci pást ovce a krávy

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se