Domů
Jaderné elektrárny
EDF má rekordní ztrátu 17,9 miliardy eur, přispěly k tomu odstávky reaktorů
Jaderná elektrárna Bugey ve Francii
Zdroj: EDF

EDF má rekordní ztrátu 17,9 miliardy eur, přispěly k tomu odstávky reaktorů

Francouzská elektrárenská společnost EDF má za loňský rok rekordní čistou ztrátu 17,9 miliardy eur (424,6 miliardy Kč). Přispěl k tomu nebývalý počet odstávek jaderných reaktorů, svou roli ale sehrála i regulace cen energií, uvedla dnes firma v tiskové zprávě. EDF směřuje k úplnému zestátnění, za rok 2021 vykázala čistý zisk 5,1 miliardy eur.

Výkon jaderných elektráren EDF loni klesl na 34leté minimum, což firmu donutilo kupovat elektřinu na trhu. Ruská invaze na Ukrajinu ale přispěla k prudkému zvýšení cen elektřiny v Evropě. Čistý dluh společnost loni vzrostl na 64,5 miliardy eur ze 43 miliard eur v roce předchozím.

„Dnes je naší prioritou vrátit EDF zpět na správnou cestu,“ řekl novinářům generální ředitel Luc Remont, kterého vláda jmenovala do funkce loni v listopadu, aby skupinu ozdravil.

Na přípravu nové strategie mu dala půl roku.

Remont chce dosáhnout toho, aby letos výroba jaderné energie ve Francii dosáhla 300 až 330 terawatthodin (TWh) proti loňským 279 TWh, což bylo nejméně od roku 1988. Francie se tak poprvé od roku 1980 stala čistým dovozcem elektřiny. Pro srovnání – v České republice se loni vyrobilo celkem 78,8 terawatthodiny (TWh) a převládal vývoz elektřiny do zahraničí.

Skupina EDF ale musí do roku 2028 financovat velké investice, úhrnem za 33 miliard eur, do svých stávajících reaktorů. Plán na výstavbu šesti nových reaktorů do roku 2050, který oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron, by měl spolknout 52 miliard eur. Podnik také čeká účet v řádu miliard eur za výstavbu elektrárny Sizewell C v hrabství Suffolk na východě Anglie. Výstavba nového jaderného bloku Flamanville 3 má více než deset let zpoždění, jeho odhadované náklady stouply čtyřnásobně na 13,2 miliardy eur.

Z 56 reaktorů EDF je nyní v provozu 43, uvedla firma. Problémy s korozí vyřešila nebo na nich pracuje u deseti reaktorů. U dalších sedmi reaktorů vymění potrubí do konce letošního roku.

Plán francouzské vlády získat plnou kontrolu nad společností a stáhnout ji z burzy je teď pozastaven. Čeká se na rozhodnutí pařížského soudu o opodstatněnosti žaloby menšinových akcionářů, kteří dohodu o převzetí napadli. Rozhodnutí se očekává v první polovině tohoto roku, uvedla EDF. Stát má v podniku téměř 96 procent akcií, uvádí společnost na webu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
Josef
17. únor 2023, 16:35

Vražedná kombinace počasí, poruch a regulace. Teď to ještě vylepšit plánovanou stavbou nových JE na dluh......Sen o levné elektřině z JE se rozplývá a po jejím konci nám zde ještě zbude dědictví ve formě odpadů, kterému se ale říká "vyhořelé palivo" a to je dědictví na tisíce let. Vyhořelé palivo je tedy i popel z uhlí?????

Petr Dolák
17. únor 2023, 16:49

Z toho, jak můžeme pozorovat neblahý vývoj posledních 30 let to vidím tak, že u nás nové bloky JE budou stavět buďto Asiati a nebo se už žádný další reaktor do sítě připojovat nebude. Westinghousové u sebe doma krvácí a kolabuje při stavbě nadlouho posledního reaktoru ve Vogtle, Francouzi zas ve Flamanville. O fiasku ve finském Olkiluoto ani nemluvě. Jaderná energetika je ve zbyrokratizované a deindustrializující se EU de facto odsouzena k postupnému zániku.

Karásek
17. únor 2023, 21:28

Jaderná energetika nekonkuruje obnovitelným zdrojům ekonomicky, ekologicky ani bezpečnostně.

Petr Dolák
17. únor 2023, 23:47

Prostě i naše vláda by měla OZE více podporovat, protože i Číňané si svou podnikavostí a pracovitostí zaslouží, abychom jim více platili jak za FV panely, měniče, baterie tak již i větrníky.

Zdeves Pavel
18. únor 2023, 11:52

No a proto se musí u nás dotovat OZE 44 mld. každý rok.

Pravoslav Motyčka
18. únor 2023, 12:21

EDF má ztrátu z 2 důvodů tím prvním je kvůli Francouzké vládě , která EDF donutila prodávat cenu elektřiny hluboko pod cenou a tím druhým je kvůli Francouzké vládě , která mu zavřela část elektráren kvůli korozi . Vláda to dělala proto aby firmu co nejvíce poškodila, padly její akcie a pak jí mohla legálně ukradnout. tedy "nuceně odkoupit" Když už se tady Vážení diskutující k něčemu vyjadřujete , pak myslete hlavou a ne kolenem.

Karel Salaj
17. únor 2023, 16:50

Embarga na Rusko zabrala, jen tak dál... :-)

Jan Stehlik
17. únor 2023, 17:21

Vláda tam zastropovala elektřinu na 1kč (zhruba) . Nemohla si to jinak dovolit , protože většina lidí tam topí přímotopy . Izolace budov je nepřípustná (krajinný ráz) . Dovedli by jste si představit jak Carcasone je obalené v polystyrenu :-)

Tudíž je zde opačný přístup než u nás. Regulace cen energií a tedy nízká inflace. U nás naopak mlaskání oligarchu a obrovská inflace na níž se vláda pase (DPH).

Výsledkem bude slušný ekonomický rust ve francii a tedy i finance na rozvoj . U nás to bude tvrdé brzdění a studená sprcha s pesimismem. (zdroje pujdou k oligarchum a spotřeba bude klesat)

Petr Dolák
17. únor 2023, 17:35

S tím se prostě už nedá nic dělat, takže zvykejme si. I my prostě chceme patřit na Západ, jež si aktuálně prochází etapou Kulturní revoluce, v efektech v mnohém podobné té v Číně. Bráno od její iniciace seshora, převzetím iniciativy mladými a odhodlanými, přes nepřátelství k Rusku, až po nadcházející deindustrializaci a rozmach masové cyklistické dopravy.

Karásek
18. únor 2023, 02:00

Dolák a kde takovej nesmysl psali?

Petr Dolák
18. únor 2023, 12:59

Dokonce i dle Egyptologa Bárty se bez levné a dostupné energie společnost nemůže rozvíjet... no a hlupáci v EU parlamentu postupně všem odpálí energetickou bezpečnost, mobilitu a páteř Evropského průmyslu...

https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/elektromobil-europarlament-2035.A230214_133117_automoto_fdv

Petr
18. únor 2023, 12:27

To jsou pindy o té deindustrializaci. Ano, končí průmysl 19. století. Sláva.

Petr Dolák
18. únor 2023, 12:56

Ochránci klimatu v Bruseli sice vidí vysoké ceny energií a jejich horší dostupnost jakožto katalyzátor přechodu k bezuhlíkové společnosti. Já zas vysoké ceny energií a jejich nadcházející přídělový režim vnímám jakožto katalyzátor deindustrializace a stále více nespokojeného obyvatelstva.

Richard Vacek
17. únor 2023, 19:32

Příčinou je malé zastoupení žen a dalších pohlaví ve vedení společnosti. Kupředu jdou firmy, které dbají na rovné zastoupení menšin a jsou společensky zodpovědné.

Příkladem může být Rosatom a CNNC (Čínská národní jaderná korporace), které jen kvetou.

Petr Dolák
17. únor 2023, 23:53

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Njn, aktuálně Číňani však ochuzují svůj dorost tím, že odmítají kopírovat ty genderově neutrální panenky od Mattela.
.

Karásek
17. únor 2023, 21:26

Tady vidíme jak jaderná energetika zklamala. A těch 52 mld. EURO za 6 bloků ve Francii určitě nedodrží když už dnes u stavěného bloku ve Flemanville přiznali 13,2 mld. EURO a zdaleka není hotovo. Liberté, egalité, nucléaire.

Petr Dolák
17. únor 2023, 23:55

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Taktéž bude jen otázkou času, kdy se francouzští muslimové budou chtít prosadit nejenom do velení armády, tajných služeb a třeba i správy úložiště jaderného odpadu. Nemůžeme jim v tom nikterak bránit. Nejsou to občané druhé kategorie a mají stejná práva jako původní obyvatelé. Mnohdy i vyšší.
.

Vladimír Šťastný
19. únor 2023, 06:21

Tady vidíme, kam to dovedla idiocie, zaslepenost a fanatismus politiků. Úplně stejně jednou mohou dopadnout i OZE. U nich je to navíc pravděpodobnější. Buď se otočí politická korouhvička, a vyjdou z módy, nebo se otočí politická korouhvička a politici je přestanou dotovat, pak zahynou na nekonkurenceschopnost a úbytě.

energetik
18. únor 2023, 08:44

Pro takové firmy to nic neznamená. Prostě se přidá na dotacích a "pojede" se dál:

https://oenergetice.cz/energetika-v-cr/ceps-dostane-od-statu-dotace-227-mld-kc-dalsi-penize-se-rozdeli-distributorum

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se