Domů
Společnosti
Sokolovská uhelná skončila loni ve ztrátě 331 milionů korun
elektrárna tisová

Sokolovská uhelná skončila loni ve ztrátě 331 milionů korun

Společnosti
14 komentářů
23. červen 2020, 11:23
ČTK

Společnost Sokolovská uhelná (SUAS) skončila loni ve ztrátě téměř 331 milionů korun, přestože jí mírně stouply tržby na skoro 6,6 miliardy korun. Ztráta byla způsobená hlavně opravnými účetními položkami, které souvisejí s ohlášeným ukončením některých provozů v letošním roce. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou firma zveřejnila na portálu justice.cz.

Ztrátu před zdaněním loni vykázala Sokolovská uhelná ve výši 419 milionů korun. „Záporný hospodářský výsledek byl způsoben jednorázovým vytvořením účetních opravných položek ve výši 655 milionu Kč na zůstatkovou hodnotu technologií, které přestanou být provozovány v roce 2020. V případě, že by tato účetní operace nebyla provedena, činil by hospodářský výsledek společnosti zisk před zdaněním ve výši 236 milionů Kč,“ uvádí výroční zpráva.

SUAS měla letos výnosy ve výši 7,7 miliardy korun, celkové náklady dosáhly 8,1 miliardy korun.

Sokolovská uhelná, která se zabývá vedle těžby hnědého uhlí i jeho zpracováním a výrobou elektrické energie, se potýká s pokračujícím tlakem na útlum využívání uhlí. Ještě v roce 2016 firma dosahovala více než miliardového zisku, v roce 2018 byl její zisk už jen 252 milionů korun.

Téměř 56 procent tržeb (4,1 miliardy korun) společnosti tvořily v roce 2019 příjmy z prodeje elektřiny, tržby za pevná paliva činily 26,6 procenta příjmů.

Na nákladech se loni největší měrou podílela výkonová spotřeba (34,5 procenta). Hned za ní byly náklady na emisní povolenky, které tvořily 23,7 procenta nákladů, což bylo ale více než mzdové náklady.

V roce 2019 Sokolovská uhelná investovala 700 milionů korun. V těžební části šly peníze na stavby, které zajišťují postup lomu a jeho efektivní vyuhlení, a stavby, které mají snižovat prašnost a hlučnost provozu. Ve zpracovatelské části firma investovala vedle staveb v oblasti výroby elektrické energie a tepla do staveb zaměřených na ekologizaci a zefektivnění provozu celého kombinátu ve Vřesové.

Podle žebříčku, který každoročně na základě registru znečišťovatelů sestavuje sdružení Arnika, byl v roce 2018 kombinát Sokolovská uhelná ve Vřesové největším producentem skleníkových plynů v Karlovarském kraji. Na druhém místě je elektrárna Tisová, která také patří Sokolovské uhelné.

Průměrný počet zaměstnanců celé skupiny firem, v níž má Sokolovská uhelná podíl, byl loni 3472 lidí, z toho 2814 zaměstnávala Sokolovská uhelná. Průměrný výdělek v Sokolovské uhelné byl loni 36.329 korun.

Sokolovská uhelná letos ohlásila ukončení činnosti plynárenské části kombinátu ve Vřesové, což by znamenalo propuštění asi tisícovky zaměstnanců. Firma ale jedná se státem i o jiném řešení. Nabídla, že v případě odpuštění emisních povolenek za tuto část technologie, by byla schopna provoz i zaměstnanost udržet ještě tři roky.

pnp ktp

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
pr
23. červen 2020, 11:35

Žádné dotace! Neodpouštět povolenky! Klidně jim ty zaměstnance zaplatit, ale pokud samotná technologie nemá budoucnost, tak čím dřív tím líp. Raději rozprostřít v čase krachy dinosaurů, než za 3 roky řešit násobky takovýchto krachů.

Jan Veselý
23. červen 2020, 11:55

Karlovarský kraj má větší ekonomický problém s tím, že letos do lázní nejezdí ani Němci, ani Rusové.

pr
23. červen 2020, 13:37

Někdo kdo je 100km od hranic s DE má ekonomický problém? Kraj možná ano, ale lidi z toho kraje rozhodně ne. Takže je zapotřebí dohody o rozpočtovém přerozdělení daní mezi DE a Karlovarským krajem. A ne si stěžovat, že přes pracovní dobu prázdný kraj má prázdnou kasu, když si pendleři vydělávaj v DE v průměru trojnásobek toho co v ČR. Nebo je třeba zaplatit pracovníky u nás aby měl v kraji kdo makat a nejezdili do DE.

Jan Veselý
24. červen 2020, 11:50

Já jen narážel na to, že lázeňství je pro Karlovarský kraj podstatně důležitější byznys a tam to schytali díky koronaviru pořádně. Kamarád mi teď popisoval jak je aktuálně z Varů úplné "město duchů".

pr
24. červen 2020, 13:04

Chápu co chcete naznačit. Jenže to podporuje co říkám. Všichni češi makaj v DE a tak jsou KV holt "prázdné". To ale neznamená, že by v kraji nebyly peníze (jsou dovezeny z DE), jen se k nim kraj(ský úřad) nedostane a tak brečí jako želva. Kamarádíčkové nemají co rozkrádat ;-)

Carlos
24. červen 2020, 13:21

Pr, to co říká pan Veselý nepodporuje to co říkáte. KV jsou prázdné protože tam většinu "obyvatelstva" na korzech tvoří lázeňští hosté, ti tam teď ale nejsou.

Pokud chcete dělat nějaké přerozdělování mezi státy, tak budete muset federalizovat EU, nic jiného na to nepomůže.

Josef
23. červen 2020, 13:05

Napadlo Vás třeba, co by se stalo,kdyby u nás rychle zkrachovali těžaři hnědého uhlí ? Já vám to povím miliony lidí by měli měsíce studené domy a el. síť by fungovala s výpadky. Došlo by ke katastrofálnímu propadu životní úrovně obyvatel.

pr
23. červen 2020, 13:17

Přesně proto čím argumentujete bylo mou původní myšlenkou. Raději dnes nechat zkrachovat jednu firmu, než za tři roky řešit kromě této firmy v jedné vlně i firmy další.

Jan Veselý
23. červen 2020, 14:01

Nic by se nestalo, lomy by převzal konkurzní správce nebo věřitelé a jelo by se dál.

Bez ohledu na to, že na vytápění bohatě stačí uhlí z Bíliny patřící ČEZu, které je asi jediné vhodné pro lokální vytápění.

Bez ohledu na to, že česká síť je součástí sítě celoevropské a je možné kupovat elektřinu odjinud, bez ohledu na to, že uhelné elektrárny mohou uhlí dovážet (jako to dělal Křetínský), be ohledu na to, že v ČR jsou spousty rezervního výkonu.

To je z vaší strany tak na hnědé kalhoty.

Josef
24. červen 2020, 11:13

A teplárny pro 4 miliony lidí by také fungovaly, že jo. A proč si myslíte, že by ty doly jely, jak přestanou vyplácet mzdy tak za 14 dní dají všichni hodrníci okamžitou výpověď a půjdou na pracák a budou žádat o 3 měsíční plné odstupné - jen blázen by to neudělal a pracoval zadarmo, když může dostat zadarmo peníze. - pak už nikdo nic těžit nebude. To co se stane, když vypadne CZT bylo vidět pří pádu střechy v Opatovicích, Jinak samozřejmě el. energie se nechá dovézt jenže na to musí být vedení a zdroje když by nebylo uhlí vypadly by elektrárny i teplárny v kogeneračním cyklu a trvalo by dlouho než by se k nám začalo dodávat uhlí z venčí . Uhlí se vozí lodí a překládá na vlaky, od objednání trvá mnoho týdnů než k vám doputuje bavíme se o milionech tun měsíčně ne o jednom vlaku. Ve výsledku by se všechno urychleně předělávalo na plyn.... El. energie by se ve špičkách špatně dovážela, byly by regulační stupně a výpadky.

Jan Veselý
24. červen 2020, 11:39

Fajn, tak si hrajeme na kdyby. V prvé řadě, jak by se to tak stalo, že by najednou, nečekaně, krachly všechny doly na hnědé uhlí, včetně toho velkého, státního?

Ale dobře, doly krachnou a propustí horníky? A co se s nimi stane? Je to přece jen cenný majetek, miliardy korun.

A na ty uhelné teplárny pro 4 miliony lidí jste přišel jak?

Radek Hosek
24. červen 2020, 12:15

Jak snadné je být radikální...

dříve se tomuhle říkalo knížecí rady. Nemáte na chleba? Tak přeci jezte koláče, že?

Nm
23. červen 2020, 21:50

Je mi z toho smutno. Obrovská škoda, že se na kombinát Vřesová nehledí jako na subjekt, který přispívá k energetické soběstačnosti ČR.

T
23. červen 2020, 22:15

A nebude lepe,o elektrinu neni zajem,uz davno meli tezit litium na Cinovci.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se