Domů
Společnosti
V OKD skončí na konci února 1770 lidí, už absolvovali pohovory

V OKD skončí na konci února 1770 lidí, už absolvovali pohovory

Společnosti
10 komentářů
19. leden 2021, 14:14
ČTK

Zaměstnanci těžební společnosti OKD, kteří ke konci února budou přecházet pod státní podnik Diamo, už absolvovali pohovory s firemními personalisty. Z 1770 zaměstnanců bude 493 nadále pracovat v Diamu, 1277 lidí bude připraveno k rozvázání pracovního poměru. ČTK to dnes sdělila mluvčí OKD Naďa Chattová. OKD na konci února kvůli neekonomičnosti ukončí těžbu černého uhlí v karvinských dolech ČSA a Darkov.

„Jsme velmi rádi, že se podařilo se státním podnikem Diamo vyjednat oproti původnímu plánu větší počet lidí, kteří v budoucnu budou pokračovat ve své práci a vykonávat útlumové práce na jednotlivých dolech,“ uvedla předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková.

Nové uplatnění pomáhají personalisté zaměstnancům hledat také ve firemním projektu Nová šichta. „Naši lidé se aktivně podílejí na tom, aby zaměstnanci našli novou práci přesně podle jejich požadavků. A daří se nám také spolupráce s firmami v moravskoslezském regionu, které projevují zájem o naše lidi,“ uvedla personální ředitelka OKD Radka Naňáková.

Horník, Velká Británie
Ilustrační foto

OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Od března zůstanou na Karvinsku v provozu už jen doly ČSM-Sever a ČSM-Jih, kde má těžba skončit příští rok. Náklady na útlum dolů OKD do roku 2035 mají dosáhnout zhruba 15,6 miliardy korun. Majitelem firmy je prostřednictvím své společnosti Prisko stát. Na konci roku pracovalo v dolech OKD i se zaměstnanci dodavatelských firem okolo 7000 lidí.

Podnik Diamo od OKD už od 1. ledna převzal 749 zaměstnanců spolu s utlumovanými doly Lazy, Dukla, Staříč a Frenštát. Z nich si 200 nechá pro útlumové práce a zahlazování následků dolování, ostatní v podniku skončí. Pracovní poměr ukončí většinou dohodou, která jim zajišťuje vyšší odstupné, až jedenáctinásobek průměrného měsíčního výdělku.

Na konci prosince bylo v kraji bez práce přes 45.000 lidí, nezaměstnanost činila 5,6 procenta a byla nejvyšší v Česku. Úřad práce nabízel více než 13.400 volných pracovních míst.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Juan
19. leden 2021, 15:04

Dokud je „Navalny“ tématem číslo jedna v německých „médiích“

a americká ekonomická válka proti G 20 dále pokračuje, bohužel si nic jiného nezasloužíme.

Petr
19. leden 2021, 19:05

Proč to teda stát přebíral? Jenom, aby zaplatil po agentovy Londýna, co si z toho ulil mnoho desítek miliard zisků, těch budoucích minimálně 15 miliard za zahlazování?

Když už, tak by měl stát primárně zmírňovat náraz v regionu, a v posledních 2 dolech těžit ještě v předposledním minimálně dalších 5 let a posledním 7.

energetik
19. leden 2021, 19:30

Už nejsou peníze na další těžbu natož na zahlazení škod.

Josef
20. leden 2021, 00:06

Stát to přebral, protože před 5 lety byla na Ostravsku vysoká nezaměstnanost a koaps dolů by poslal celý region do hluboké krize. Díky tomu se ten pád celého odvětví rozložil na 6 let a mnoho lidí celou dobu odvětví opouštělo a hledalo si jiné místo. Kdyby EU nezaúřadovala s povolenkami, pak by se těžilo nejméně do roku 2030.

Jen tak pro zajímavost v roce 90 pracovalo v hornictví a návazných oborech na Ostravsku asi 100 000 lidí. Díky útlumu hornictví byl region prakticky až do roku 2007 v ekonomickém marasmu. Pak když se z toho konečně trochu dostali , přišla krize 2008 což znamenalo dalších 7 hubených let. Po nástupu Babiše k moci se situace rychle začala zlepšovat nenechal padnout doly a do regionu plynou investice do infrastruktury, kdyby EU nezpůsobila tento pád zbytku hornictví mohla mít Ostrava zanedlouho podobné ekonomické podmínky jako Brno. Tato přijde celkově o práci 10 000 lidí - protože propuštění zaměstnanci přestanou utrácet a až si najdou jinou práci budou mít o 1/3 nižší mzdu než dříve než to region vstřebá bude to trvat 2 roky.

energetik
20. leden 2021, 07:05

Ano EU je moc měkká. Těžba se měla omezovat, ale úplně by se mělo zakázat vypouštět jakékoliv emise. A ne na to prodávat odpustky.

energetik
20. leden 2021, 07:06

Těžba se neměla omezovat

ijn
19. leden 2021, 23:59

proč není zloděj z OKD uznaný i PSP komisí v base a nejsou mu zabaveny všechny světová aktiva + 43000 přeprodaných bytů? Tento stát nemá odpovědné vední už 30 let, pouze partu nebezpečných psychopatů, nyní v čele s MZ+AB, ROZHODUJÍ např.o ENERGETICE taková tlupa lhářů, jak tomůže dopadnout? Jenom blbě a pro nás všechny!!!

Bizon
20. leden 2021, 02:18

Vysocí politici a bohatí businessmani napojení na politiku bohužel do vězení moc nechodí=( To je stejné na všech kontinentech a ve všech režimech. Velká energetika je bohužel napojená na obě výše zmíněné skupiny, parta nebezpečných sociopatů tam je skoro zaručená.

Mám neověřený ale solidní zdroj, že ta neslavná lehce zlodějská OZE podpora prošla tenkrát hodně proto, že v tom měli prachy na důchod politici staré gardy jako například Paroubek. A ti znali na všechny tolik špíny, že si to nikdo nedovolil napadnout. Ti business-lháři co nejsou v base asi bude něco podobného, na tom mojem příkladu se také svezlo hodně oportunistických bastardů. Kdyby ty prachy aspoň šly do vědy, ani bych necekl...

Chemik
20. leden 2021, 09:22

A co takhle si aspoň z toho vzít, Když se s tím moc nedá dělat, poučení. V samotné energetice je neskutečně příležitostí

Bizon
20. leden 2021, 10:31

Já to myslel naprosto objektivně, nijak tragicky. Rozhodně je lepší se poučit než se se zbytečně stresovat, to každopádně.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se