C-Energy Planá staví zařízení na energetické využití plastů, ročně vyrobí 40 TJ tepla

DomůTeplárenstvíC-Energy Planá staví zařízení na energetické využití plastů, ročně vyrobí 40 TJ tepla

Firma C-Energy Planá začala stavět ve svém areálu v Plané nad Lužnicí zařízení pro ekologicky šetrné využití plastového odpadu. Investuje do něj 52 milionů korun. Zařízení bude spalováním plastů vyrábět teplo, a to podle firmy ekologičtěji než spalováním uhlí. Spustit ho chce firma v posledním letošním čtvrtletí. V příštích týdnech pak zprovozní C-Energy největší bateriové úložiště v Česku o výkonu čtyři megawatty (MW). ČTK to včera oznámil mluvčí firmy Miroslav Beneš.

Zařízení na využití plastového odpadu má podle firmy moderní technologii spalování, takže výroba tepla z této jednotky bude ekologičtější než při běžném spalování uhlí. Jen v Plané nad Lužnicí sníží produkci emisí o více než 13.000 tun ročně, uvedla firma. Zařízení na ploše asi 1200 metrů čtverečních vyrobí z 2400 tun nerecyklovatelného plastu 40.000 gigajoulů (GJ) tepla ročně pro potřeby průmyslových odběratelů C-Energy a měst Sezimovo Ústí a Planá nad Lužnicí. Využije hlavně odpady, které vzniknou v průmyslové zóně Planá nad Lužnicí.

„Pro projekt jsme získali v červnu stavební povolení, byly zahájeny první stavební práce související s přípravou lokality pro umístění jednotky. Její spuštění je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku,“ uvedl jednatel C-Energy Planá Ivo Nejdl.

Zařízení má pomoci podle firmy v energetickém zdroji C-Energy Planá, který zásobuje teplem a energiemi obyvatele v aglomeraci Planá nad Lužnicí – Sezimovo Ústí – Tábor, pomoci snížit emise příští rok emise až o 8800 tun oxidu siřičitého, 4300 tun oxidu uhelnatého a 200 tun pevných částic ročně. Podle Beneše najde typ tohoto zařízení v budoucnu využití v nemocnicích, menších obcích, čističkách odpadních vod či průmyslu, protože značná část jejich plastových odpadů dosud není vhodná pro další zpracování a stovky tisíc tun plastů se vozí k likvidaci do spaloven v Praze a Brně.

Skupina C-Energy investovala do modernizace svého energetického zdroje v Plané nad Lužnicí od roku 2012 přes dvě miliardy korun. Energii vyrábí dva nové uhelné kotle s odsířením, každý o parním výkonu 40 tun za hodinu, plynový kotel s výkonem 15 tun za hodinu a čtyři plynové motory Rolls Royce se spalinovými kotli. Letos zde firma nainstaluje dva další motory Rolls Royce, které dosáhnou kapacity 12 MW každý.