Dodávky tepla a teplé vody domácnostem v libereckých čtvrtích Pavlovice a Ruprechtice, které se bez nich ocitly v úterý dopoledne kvůli závadě na ventilátoru záložní kotelny, se podařilo obnovit ještě večer. Teplárna Liberec napojila obě čtvrti na záložní kotelnu v pondělí v souvislosti se zahájením prací na další etapě modernizace teplárenské sítě ve stotisícovém městě. ČTK to dnes řekl mluvčí teplárny Lukáš Jankovský.

„Poruchu na ventilátoru se podařilo opravit kolem 18:30, o hodinu později byl natopen horkovod a od 21:00 byla teplá voda pro všechny zákazníky v kvalitě, na kterou jsou zvyklí,“ doplnil mluvčí.

Záložní kotelna by podle něj měla obě liberecké čtvrti zásobovat teplem a teplou vodou nejméně pět měsíců, kdy se bude pracovat na výměně ztrátového parovodního potrubí za úspornější horkovody.

Rekonstrukce jedné ze tří větví parovodu v Liberci přijde na 320 milionů korun. Práce začaly loni v červnu, kdy bylo vyměněno zhruba 1,5 kilometru potrubí. Letos výměnu čeká zbylých zhruba osm kilometrů.

Nové horkovody mají výrazně snížit tepelné ztráty a tím snížit i náklady na vyrobené teplo. Už teď teplo ve městě zlevňuje. Od nového roku platí domácnosti, které podepsaly pětileté smlouvy, 650 korun za gigajoule, o deset korun méně než loni. V budoucnu má teplo ještě zlevnit.

Teplárna Liberec patří do skupiny MVV Energie CZ, minoritním vlastníkem je s 24 procenty akcií město Liberec. Společnost zásobuje teplem a teplou vodou zhruba 14.000 domácností, desítku průmyslových areálů a dalších 130 odběratelů, jako jsou školy, úřady či nákupní centra.

Počítá se i s modernizací zbývajících dvou větví parovodů. Náklady na každou etapu se odhadují na 300 milionů korun, financování ale zatím není vyřešeno.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *