Domů
Teplárenství
Některé teplárny začaly kvůli počasí topit ještě před zahájením topné sezony
teplárna Chotěbuz. Zdroj: Stadtwerke Cottbus
Zdroj: Stadtwerke Cottbus

Některé teplárny začaly kvůli počasí topit ještě před zahájením topné sezony

Některé teplárny v chladnějších oblastech Česka začaly v minulých dnech kvůli nízkým venkovním teplotám topit ještě před zahájením topné sezony, které připadá na začátek září. ČTK to dnes řekl mluvčí Teplárenského sdružení ČR (TS ČR) Pavel Kaufmann. Průměrná denní teplota za celou Českou republiku ve dnech 26. až 30. srpna byla podle něj 12,4 stupně Celsia a kromě Prahy byla ve všech regionech pod 13 stupni, což je hranice pro zahájení vytápění v období po 1. září.

Sdružení připomnělo, že vytápění v létě je možné v případě souhlasu nejméně dvou třetin konečných spotřebitelů, v případě bytových domů domácností, pokud to vyžadují venkovní teploty a připouští to technické a zásobovací podmínky – tj. není omezena činnost pracemi na zdroji, distribuční soustavě, ve výměníkové stanici či rozvodech v zásobovaných objektech.

„Taková situace nastala právě letos na konci srpna,“ řekl dnes ředitel TS ČR Martin Hájek.

„Podle našeho průzkumu si již vytápění na uplynulý víkend vyžádali odběratelé například v Liberci, Mariánských Lázních či Ostrově,“ dodal. Podle sdružení tradičně začínají teplárny s vytápěním nejdříve na západě Čech a ve vyšších polohách.

„Spíše pravidlem než výjimkou bývá přerušení vytápění po chladném začátku září s nástupem teplého babího léta ještě během září. V roce 2018 průměrná denní teplota v ČR klesla trvale pod 13 stupňů až 24. září, předloni začala první vlna ochlazení 7. září a loni první dlouhodobější pokles teplot, který by naplnil podmínky pro vytápění, přišel až 25. září. Letos předpověď naznačuje, že se někde začne topit už začátkem září, ale pak se opět oteplí a vytápění přeruší do dalšího trvalejšího ochlazení,“ uvedl Kaufmann.

Podmínku o souhlasu konečných spotřebitelů řada tepláren podle sdružení s odběrateli řeší ještě před zahájením letní přestávky, jelikož v době prázdnin bývá obtížné sehnat potřebné množství domácností. „Pokud někdo na vytápěném okruhu nechce mít teplé radiátory, stačí, když si správně nastaví termoregulační hlavici, kterou mají být osazena všechna topná tělesa v bytových domech, aby radiátor netopil,“ řekl Kaufmann.

Více než polovina domácností v domech s moderními domovními předávacími stanicemi přímo napojenými na soustavy zásobování teplem pak podle něj může začít s přitápěním podle vlastního uvážení kdykoliv. „Do jejich domů je totiž teplo dodáváno celoročně a podle nastavení domovní předávací stanice se z něho jen ohřívá voda nebo i topný okruh pro vytápění domu,“ dodal.

TS ČR dlouhodobě uvádí, že průměrná čtyřčlenná domácnost v bytovém domě v Česku ročně spotřebuje na vytápění bytu a ohřev vody 25 gigajoulů (GJ) tepla. Při průměrné cena tepla v Česku kolem 600 Kč/GJ se tak průměrná roční platba domácností pohybuje kolem 15.000 korun. Podle šetření Českého statistického úřadu se náklady na vytápění a ohřev vody podílejí na celkových spotřebních vydáních domácností zhruba šesti procenty.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Energetik 007
1. září 2021, 06:53

To je nejdelší "topná sezona" co pamatuji. Celý květen pršelo a topilo se, konec srpna propršel a topilo se taky.

A posloucháme politiky jak nás ohrožuje sucho a globální oteplení...

energetik
1. září 2021, 23:21

Dnes venku slunko a cca 20°C, topení horké. Tak jsem to musel pozastavovat, ale stejně to budeme muset teplárníkům zaplatit i když netopíme. A ještě ke všemu nedávno umřela a sousedka, byt je prázdný a topení tam nikdo nezastavil a to také zaplatíme.

A také jeden byt vyhořel a cca polovinu zimy tam vůbec nebyly okna. To se teplárníci po vyúčtováni zase pomějí.

energetik
1. září 2021, 23:37

Asi si tím odpadním teplem co nám vnucují i když ho nenechme a musíme jim za nic platit, chtějící vykompenzovat ty dražší emisní povolenky.

Martin P
2. září 2021, 08:22

Na schůzích to často nebývá lehké, ale zkuste začít lobbovat za odstřihnutí od CZT a za vlastní domácí kotel a kotelnu v suterénu. Popř. zateplení, které v případě mojí příbuzné udělalo u panelové soustavy T06B s použitým polystyrenem tl. 120mm (bohužel neprošla minerální vata) a okny z Učkem 1,20 + ještě drobné zateplení stropu a stěn u sklepa úsporu na složence 40% hned první topnou sezónu.. A to byl rok 2006.

energetik
2. září 2021, 21:59

Po zateplení si na drzo a bez hamby naúčtovali ještě více i když spotřeba tepla klesla o více jak 90%

http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=37&t=7108&p=146837&#p146773

V bytovém domě musíte platit minimálně 80% průměru nákladů všech bytů i těch bez oken a zateplení i když si topíte levnějším přímotopem, měřiče neměřiče, tak si to zde do zákon prolobovali teplárníci. Takže to sponzorujete těm co plýtvají a tepelárníkům dobyt a zisky.

energetik
2. září 2021, 22:03

Proč neprošla minerální vata? U nás je to právně naopak, hořlavý polystyrén může jít pouze tuším do 3 patra a potom už jen na stěny kde nejsou oka, jinak tam musí být nehořlavá izolace - minerální vata.

energetik
2. září 2021, 22:04

oprava: "nejsou okna"

Jaroslav
2. září 2021, 11:50

hlavně že je oteplení :-)....jak kde a o tom to je

Josef
31. srpen 2021, 20:41

Vzhledem k tomu, že nás čeká drastické snížení sluneční aktivity a jím doprovázený pokles teplot a k tomu ještě unionistický environmentalismus, který vede k prudkému růstu cen energií,

měli by si lidé na nižší teploty v bytech zvykat. protože v budoucnu se moc neohřejí.

Martin Svoboda
31. srpen 2021, 23:30

Noa? Viděl jsi někdy nějaký film pro pamětníky? V jednom si Oldřich Nový stěžoval, že 18 stupňů je moc teplo ...

Holt si musíme zvyknout. Svícení ohněm nějakou tu teplotu zvýší. A dle dnešních pravidel je to zelená energie.

Josef
31. srpen 2021, 23:41

Záleží z čeho ten oheň vzniká, když je to petrolejová lampa tak budete mít problém.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se