Domů
Elektřina
Studie, která bude podkladem pro rozhodnutí o prolomení těžebních limitů je plná chyb

Studie, která bude podkladem pro rozhodnutí o prolomení těžebních limitů je plná chyb

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) před dvěma dny představilo studii, která bude jedním z podkladových dokumentů k analýze potřeb uhlí pro energetiku a teplárny v ČR a rozhodnutí o prolomení těžebních limitů. Podle zpracované analýzy je prolomení limitů nezbytné a ani zbourání Horního Jiřetína nemusí v budoucnu stačit k pokrytí spotřeby uhlí. Proti výsledkům studie se vyhradilo Teplárenské sdružení, jež studii vytýká zásadní nedostatky.

Studii, na kterou se čekalo několik měsíců, vypracovala pro MPO společnost Vupek Economy a jejím závěrem je tvrzení, že je mimo lomu Bílina nutné prolomit limity i na lomu ČSA, což by mělo za následek zbourání Horního Jiřetína. I tak by ovšem již kolem roku 2020 nastal nedostatek uhlí v množství okolo 5 milionů tun.

„Ta studie má zásadní nedostatky,“ ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek

Podle Teplárenského sdružení, jehož součástí jsou největší spotřebitelé uhlí, je tato prognóza nesprávná. „Podle interního šetření má většina členů TSČR do roku 2020 dodávky hnědého uhlí smluvně zajištěné a zásadní nedostatek hnědého uhlí nehrozí,“ tvrdí ředitel sdružení Martin Hájek.

Hájek dále poukazuje na velké množství chyb mimo jiné i v základních počtech. Ministerstvo si již vyžádalo opravu a doplnění chybějících dat.

Studie, kterou si nechal zpracovat vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš, doporučuje, aby byly prolomeny limity v dole Bílina a dále uvádí, že spotřeba hnědého uhlí v ČR nevyžaduje prolomení limitů v dole ČSA.

Prolomení limitů našeho uhlí? Konečně fundovaná pravdivá analýza. Občané, plačte! http://t.co/kuoY3wubus

— Andrej Babiš (@AndrejBabis) 2. Únor 2015


MPO zvažuje čtyři varianty – zachování limitů, jejich úplné prolomení, prolomení pouze v dole Bílina a prolomení v dole Bílina zároveň s částečným posunutím limitů v dole ČSA.

Komentáře

(1)

Jiří Rákos

18. červen 2015, 10:31

Studie, kterou si nechal vypracovat pan Babiš prakticky studií není. Jedná se o výčetku současných odběratelů bez určení potřeby do budoucnosti. Dále studie upozorňuje na fakt, že již v roce 2020 sníží těžbu Sokolov i Bílina (na tom se studie shodly) a prolomení limitů v tomto případě nic neřeší (či jen minimálně). Pan Paukner však jedním dechem dodává, že je možné dovážet uhlí ze zahraničí.....z Polska a Německa. Kdo by toto uhlí dokázal zajistit je evidentně zrovna pan Paukner, což Babišovo studii naprosto diskredituje. Ještě před studií pana Babiše vyšla předstudie pana Vlčka, propuštěného z Czech coalu pro podezření, že Pauknerovi prodával uhlí moc lacino. Paukner se s Czech coalem soudí. V jaké firmě se pan Vlček objevil je každému jasné. Studie s productplacementem jsou opravdu kouzelné. Upozorňuji na to, že pan Vlček ani netušil, že Opatovice jsou zásobovány z lomu Mibrag....domníval se že pořád z Czech coalu a dopustil se řady chyb snad i úmyslných....panu Babišovi se dá zřejmě podstrčit i mastný papír od salámu a vydávat to za studii.......

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.