Domů
Legislativa ČR
Senát zřejmě schválí novelu, která usnadní výstavbu horkovodu z Dukovan do Brna
Jaderná elektrárna dukovany
Zdroj: ČEZ

Senát zřejmě schválí novelu, která usnadní výstavbu horkovodu z Dukovan do Brna

Chystaný horkovod z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna a případně i další stavby rozvodných tepelných zařízení zřejmě Senát zařadí mezi zákonem stanovenou významnou energetickou infrastrukturu. Usnadní to zejména zajišťování pozemků potřebných pro jejich výstavbu. Změnu přinese poslanecká novela, kterou dnes horní parlamentní komoře téměř jednomyslně doporučil schválit její ústavně-právní výbor. Senát se bude předlohou zabývat za týden.

Horkovod z Dukovan do Brna by mohl být v provozu do deseti let. Uvažovalo se o něm už v 80. letech minulého století, kvůli tehdejším nízkým cenám plynu nebyl ekonomicky výhodný. Důsledky ruské agrese na Ukrajinu plány změnily. S projektem počítají územně plánovací dokumentace Vysočiny, Jihomoravského kraje i přibližně čtyřsettisícového Brna. Horkovod má vést přes Oslavany, jeho trasa počítá také se dvěma tunely pod horou Holedná, jeden z nich, tunel Chochola, už je hotový, druhý je hotový zčásti.

Tvůrci novely z řad ODS, ANO, KDU-ČSL, STAN a TOP 09 změnu zákona zdůvodnili mimo jiné tím, že výroba tepla v Brně je v současné době až z 80 procent závislá na zemním plynu. „Urychlené schválení navrhované právní úpravy již v prvním čtení přiblíží nejen město Brno k dostupnému a cenově přijatelnému teplu z jaderné elektrárny Dukovany,“ uvedli.

Ilustrační foto

Návrh podpořil už dřív například Svaz průmyslu a dopravy ČR. „Rozšíření vybraných staveb energetické infrastruktury a uvedení konkrétní stavby teplovodu z Dukovan do Brna v příloze přispěje v dílčích krocích povolovacího řízení a v oblasti zajištění majetkových práv k pozemkům potřebným pro realizaci stavby benefity, které mohou vést k urychlení výstavby,“ stojí v jeho stanovisku.

Desítky let starý záměr oživila loni situace na trhu s plynem i obavy o jeho dostupnost. Městská společnost Teplárny Brno a energetická společnost ČEZ uzavřely memorandum o spolupráci na přípravě horkovodu 20. června.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Roman Čejka
12. duben 2023, 22:14

Návrh energetického guru Československa Ing.Kubína z 80.let bude snad jednou realizován. Od 90.let žije energetika z jeho myšlenek dodnes. Dokonce i teze o obnovitelných zdrojích uvedl ve své knize.

Pavel
12. duben 2023, 22:50

Bohuzel tam chybi informace, kolik procent tepla Brna to pokryje. Aby to nedopadlo jako v Budejovicich, kde planovany horkovod: temelínské teplo by mělo pokrýt 30 procent výroby tepla pro České Budějovice.

Pravoslav Motyčka
13. duben 2023, 23:21

Bohužel to asi dopadne stejně jako ČB ....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se