Domů
Elektřina
Dojde k prolomení těžebních limitů na dolech Bílina a ČSA? U Bíliny možná již letos!

Dojde k prolomení těžebních limitů na dolech Bílina a ČSA? U Bíliny možná již letos!

Elektřina
1 komentář
7. červenec 2015, 10:29
Eduard Majling

Ještě do konce letošního roku by mohly být prolomeny těžební limity hnědého uhlí pro důl Bílina v severních Čechách. K takovému scénáři se přiklání ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Naopak rozhodnutí, zda limity prolomit na dole ČSA či ne, by odložil až na rok 2020.

Jistý podíl na tomto rozhodnutí má dle Mládka mít i prodloužení životnosti Jaderné elektrárny Dukovany.

„Za předpokladu, že příprava výstavby a samotná výstavba jaderných bloků půjde podle plánu, zároveň Dukovany budou fungovat celých 50 let, a ne pouze 40 jeden každý blok, tak bychom se podle všeho obešli bez uhlí z dolu ČSA a bez bourání Horního Jiřetína,“ vysvětluje ministr.

Na druhou stranu na dole Bílina by se limity podle Mládka měly prolomit okamžitě. Toto uhlí stát potřebuje zejména pro potřeby tepláren. Ministr tvrdí, že neprolomení limitů by se v tomto případě projevilo zvýšením ceny tepla pro domácnosti.

„Identifikovali jsme některé nové skutečnosti během debat a zpracovávání studií v posledních měsících. To je jednak skutečnost, že důl ČSA může fungovat nikoliv do roku 2022, ale až do roku 2025 díky použití metod chodbicování a stěnování, to znamená dotěžení části uhlí spíše hlubinným způsobem,“ popisuje možnou budoucnost dolu ministr Mládek.

Ne každý je pro odklad rozhodnutí

Odložení rozhodnutí o limitech těžby v dole ČSA se nezamlouvá ani ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi: „Pokud nerozhodneme jako vláda o dolu ČSA v roce 2015, tedy do konce roku, tak to znamená, že už jsme vlastně rozhodli o útlumu těžby. Nevím, co se za tu dobu změnilo, že by se dalo to rozhodnutí prodloužit o pět let. Není to technicky možné.“

„Minimálně jsem přesvědčen, že vláda schválí prolomení na dole Bílina, tam se zdá být většinový konsensus. To, co zbývá k rozhodnutí, je, zda se posune rozhodnutí o pět let, jak navrhujeme, nebo že vláda rozhodne okamžitě. Pak by zřejmě rozhodla, že se nebudou prolamovat limity,“ dodal ministr Mládek.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Dividendy z ČEZ stát opět použije na pomoc s energiemi, řekl Stanjura
10. srpen 2022, 07:30
Stát využije dividendy ČEZ na zmírnění energetické krize, říká Stanjura. Sektorovou daň odmítá
10. srpen 2022, 05:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
jan frauer
18. srpen 2015, 14:11

toje teda převeliká blbost kdiš uš prolomit limity na dolu bilina tak i v jiřetíně a ne to nechávat na rok 2020 aby lidi zatim davaly penize za domovy které by pak stejně jednou po prolomení limitů byli zbourány.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se