Domů
Teplárenství
Liberec se začal připravovat na možný prodej podílu v teplárně

Liberec se začal připravovat na možný prodej podílu v teplárně

Liberec se začal připravovat na možný prodej svého podílu v teplárně, s většinovým akcionářem je dlouhodobě ve sporu. Podle náměstka primátora Jana Korytáře (Změna pro Liberec) to ale zatím neznamená, že by město chtělo podíl v Teplárně Liberec prodat.

„Jen se chceme připravit na budoucí situaci, která může přijít za několik měsíců,“ uvedl Korytář.

Záměr přípravy prodeje zatím schválili radní města, souhlas s ním musejí vyslovit ještě zastupitelé.

Společnost patří do skupiny MVV Energie CZ, město je s 30 procenty minoritním vlastníkem. Akcionáři se zatím nebyli schopni domluvit na společném postupu modernizace rozvodů tepla. Spory jsou i ohledně vkladů majetku či přístupu ke smlouvám.

Nedávno zástupci města dokonce odstoupili z představenstva teplárny. Jako důvod uvedli, že většina členů představenstva hájí a prosazuje především zájmy většinového akcionáře a brání městu v přístupu k informacím.

Představitelé teplárny výtky odmítají a nedávno se veřejně ohradili i proti tónu Korytářova dopisu, v němž upozornil na možné trestní stíhání.

„Je nebývalé a pro nás zcela neakceptovatelné, aby člen rady SML a zástupce primátora řadou pohrůžek civilním i trestním řízením činil nátlak na vedení teplárny. Pokoušel se bez opory v právu udělovat představenstvu pokyny do obchodního vedení, a prosazoval tak potenciálně ke škodě naší společnosti své politické zájmy,“ uvedl v prohlášení místopředseda představenstva teplárny Vladimir Kravjansky.

Spory mezi akcionáři se řeší i u soudu, zatím bez výsledku. Ke zklidnění situace možná přispěje setkání zástupců města s německým vedením MVV Energie AG ještě v prosinci.

„Věřím, že díky změněnému formátu může dojít k průlomu v jednání,“ dodal Korytář.

Podle mluvčí MVV Energie CZ Jitky Tůmové o schůzku požádala německá strana.

„Společnému podniku v Liberci totiž hrozí významné škody včetně propadnutí více než sedmdesátimiliónové dotace na modernizaci sítě. Hlavním důvodem schůzky je vyjasnění postojů obou stran a diskuse o dalším postupu, jenž by rozhodně neměl ohrožovat ekonomickou podstatu společného podniku Teplárny Liberec,“ uvedla.

Město by si podle Korytáře i přes jednání mělo připravit všechny podklady a informace k možnému prodeji podílu teplárny, aby zastupitelé mohli v případě potřeby rozhodnout, co je pro Liberec nejlepší. Důvodů k prodeji může být více.

„Například kdyby se ukázalo, že se modernizace parovodů nerozběhne nebo že jsou tady nějaké nepřekonatelné problémy nebo že z nějakých jiných důvodů je pro město výhodnější se toho podílu zbavit,“ uvedl náměstek.

Liberecká teplárna zásobuje teplem a teplou vodou zhruba 14.000 domácností, desítku průmyslových areálů a dalších 130 odběratelů sféry služeb, mezi něž patří i školy, úřady či nákupní centra.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.