Domů
Elektřina
Ministr Mládek hodnotí úvahy o rozdělení ČEZu kladně
budova čez
Zdroj: ČEZ

Ministr Mládek hodnotí úvahy o rozdělení ČEZu kladně

Elektřina
4 komentáře
3. únor 2017, 09:27
ČTK

Energetická firma ČEZ by se mohla rozdělit na části kvůli protichůdným postojům akcionářů, z nichž největší je ministerstvo financí. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš to uvedl v dnešních Lidových novinách (LN). Blíže rozdělení nepopsal. Jako příklad ale uvedl německé firmy RWE či E.ON, kde je má stát v jedné části společnosti menší podíl a druhá část je pouze státní. Vláda tak nemusí při rozhodování třeba o jaderných elektrárnách přihlížet k minoritním akcionářům.

Vláda a ČEZ se dlouhodobě nemohou shodnout na financování výstavby nových bloků jaderných elektráren. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) prosazuje, aby stavbu financoval samotný ČEZ. To ale firma podle deníku udělat nemůže, protože by riziko investice nesli i minoritní akcionáři.

„Buď najdeme kompromis a budeme plnit všechny cíle optimálně, anebo prostě akcionáři dojdou k tomu, že je lepší jít cestou, kde by se firma například rozdělila,“ řekl LN Beneš.

Dodal, že žádné variantě nestraní.

Jaderná elektrárna Dukovany
Ilustrační foto

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD), který má rozvoj energetiky na starosti, rozdělení ČEZ hodnotí kladně, ale bude to obtížné, sdělil LN. Babiš se k rozdělení podle deníku nevyjádřil, ale jeho náměstek Ondřej Landa řekl, že je to varianta, která už zazněla a kterou ministerstvo neodmítlo.

Stát nyní vlastní prostřednictvím ministerstva financí zhruba 70 procent ČEZ. Dalších 20 procent drží různé právnické osoby a zbylých deset procent fyzické osoby.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
energetik
4. únor 2017, 10:48

To bude zase tunel. Státem vydržovaná firma která rýžuje peníze na monopolní infrastruktuře a zařízeních které nikdy nezaplatila a nepostavila se teď bude rozdělovat. Podle jakého klíče? To co je výdělečné a perspektivní si rozeberou soukromí akcionáři (většinou už je stejně dávno pryč) a to co je prodělečné vrátí po 17 letech rozkrádání zpět státu do nově založené státní firmy? Nebo to bude jen na oko další dceřiná firma ČEZu na přelévání peněz ze státních dotačních cecků tak, by jim to udrželo další jaderný tunel nad vodou?

Taky energetik
5. únor 2017, 19:10

A co by jste doporučoval, pane kolego?

Mimochodem škoda, že náš stát nemá více takových "státem dotovaných firem". To co teče do státního rozpočtu každým rokem z ČEZu by mohlo mít víc bratřičků a každý ministr financí by si pochvaloval.

Klíč na rozďělení firmy není nic neznámého. je ten co proběhl u EON či RWE. Státu zůstává klasická energetika, tedy to co doposud ČEZu ( a tedy i státu)přináší zisky. Tam potom může stát uplatňovat svoje právo jediného vlastníka a hlavně naplňovat svoji strategii. Mně to tedy smysl dává. Otázka jak se vypořádat s moniritními vlastníky.

Takže ještě jednou. Co by jste doporučoval Vy, vážený kolego? Poučte mne prosím.

Jan Veselý
5. únor 2017, 21:02

Já bych šel tak daleko, že bych ČEZ rozdělil na tři firmy:

1) ČEZ tepelné elektrárny (Smíšené vlastnictví stát/soukromníci)

2) ČEZ síťové služby - distribuční sítě, HDO, smart grid (100% stát, bez potřeby vytváření zisku)

3) ČEZ energetické služby - prodej elektřiny, EPC, demand response, energetické úspory, apod. (bez státní účasti)

Ty firmy ovšem musí být striktně oddělené.

Michal Dlouhý
3. říjen 2017, 09:13

A co z toho budou mít soukromníci?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se