Domů
Elektřina
Moderní turbosoustrojí od Škoda Power do Dánska

Moderní turbosoustrojí od Škoda Power do Dánska

Nová dánská teplárna na biomasu Lisbjerg, jež bude uvedena do provozu v roce 2016, bude osazena turbosoustrojím od firmy Doosan Škoda Power. Firma tím získala zakázku za stovky milionů korun. Po uvedení do provozu bude nový kogenerační zdroj dodávat elektřinu a teplo do města Aarhus.

Nová teplárna je klíčová pro pokrytí potřeb tepla a elektřiny pro 65 tisíc domácností v regionu. Město tím plní své ambice na snižování uhlíkové stopy pomocí nového kogeneračního zdroje. Primárním palivem pro nový zdroj bude biopalivo ve formě slámy. Spalováním biopaliva vznikne úspora 250 tisíc tun kysličníku uhličitého. Zbytky po spalování se zrecyklují a budou využity jako hnojivo.

„Teplárna, která se staví na východním pobřeží Dánska, bude používat jako palivo biomasu, konkrétně slámu. Vedle výroby tepla představuje také zdroj bezmála 40 megawattů elektrické energie,“ řekla mediální zástupkyně strojírenské firmy Natálie Sedláčková.

Použití biomasy místo uhlí a plynu je důležitou součástí dánské energetické a klimatické politiky, neboť biomasa je považována za uhlíkově neutrální.

Téměř desetimiliardové tržby

„Naplnit tuto vizi pomůže i nyní realizovaná dodávka Doosan Škoda Power, která zahrnuje turbosoustrojí s příslušenstvím, systém ohřevu napájecí a topné vody, montáž a uvedení do provozu,“ uvedla Sedláčková.

Doosan Škoda Power má velkou tradici v dodávání turbín do Dánska. Od roku 1969 dodala firma turbíny pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla o celkovém výkonu 750 MW.

Letos se firmě povedla dostat i na trh na americkém kontinentě. Provede modernizaci dvou turbosoustrojí pro paroplynovou elektrárnu v mexické Tule. I tato zakázka je za stovky milionů korun.

Plzeňský Doosan má celkem 1350 zaměstnanců. Loňské tržby činily  9,1 miliardy korun, což je meziročně o 300 milionů korun více.

Podnik, který je od konce roku 2009 člen jihokorejské skupiny, vyrábí a dodává zařízení pro elektrárny, hlavně vybavení strojoven parních turbín. Firma s téměř desetinovým podílem na světovém trhu parních turbín vyváží 100 procent produkce.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.