Domů
Teplárenství
Německo plánuje masivní rozvoj soustav zásobování teplem. Má k nim být připojeno 100 tisíc budov ročně
teplárna Chotěbuz. Zdroj: Stadtwerke Cottbus
Zdroj: Stadtwerke Cottbus

Německo plánuje masivní rozvoj soustav zásobování teplem. Má k nim být připojeno 100 tisíc budov ročně

Centrální zásobování teplem může podle německého ministra hospodářství Roberta Habecka přiblížit zemi k plnění přijatých klimatických cílů. Proto země plánuje k soustavám zásobování teplem, v rámci kterých by podíl energie z obnovitelných zdrojů nebo podíl odpadního tepla měl do roku 2030 činit alespoň 50 %, ročně připojovat 100 tisíc budov. Informaci přinesl zahraniční server Clean Energy Wire.

Prohlášení ministra hospodářství Roberta Habecka přišlo po summitu zaměřeném na oblast centrálního zásobování teplem, kterého se zúčastnilo téměř 30 zástupců průmyslu, asociací a dalších zainteresovaných subjektů.

"Všichni účastníci se shodli na tom, že rozvoj a konverze soustav zásobování teplem jsou velmi důležité pro úspěšnou transformaci sektoru vytápění a dosažení cílů v oblasti ochrany klimatu a že budou vyžadovat společné úsilí. Důraz by měl být kladen na přechod centrálních dodávek tepla směrem k využití energie z obnovitelných zdrojů a odpadního tepla," uvedlo ministerstvo hospodářství v tiskové zprávě.

Zástupci vlády podle zahraničního serveru Clean Energy Wire během summitu uvedli, že připraví stabilní regulatorní rámec pro rozvoj a konverzi soustav zásobování teplem, který mimo jiné zjednoduší podmínky pro využití odpadního tepla či odstraní bariéry pro připojování k těmto soustavám.

Součástí rozsáhlého legislativního balíčku zaměřeného na transformaci německého sektoru vytápění má být i zákon upravující pravidla pro výstavbu klimaticky neutrální tepelné infrastruktury. Podle návrhu tohoto zákona by jednotlivá města a obce měly do roku 2028 identifikovat oblasti, ve kterých bude v následujících letech probíhat rozvoj soustav zásobování teplem.

Podle informací zveřejněných německým ministerstvem hospodářství bylo v roce 2022 připojeno k soustavám zásobování teplem asi 14 % německých domácností. Podíl obnovitelných zdrojů energie na celkových dodávkách tepla z těchto soustav činil asi 20 %.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(25)
Martin Prokš
16. červen 2023, 09:00

Dobrý den,

Proč mi tak nějak se furt vkrádá na mysl zavádění kolchozů v ČR na konci 40tých let?

Založme kolchozy, vždyť větší družstvo má více možností, je bohatší, muže sdílet techniku a jednotně moudře rozhodovat... Hlupák je ten kdo do toho nechce jít... A později kulak kterého je třeba zašlápnout...

Proč jen proč mi to tak nějak se stále vkrádá na mysl?

Jan Veselý
17. červen 2023, 08:32

Lidský mozek je skvělý v hledání vzorů a souvislostí. Nepříjemným vedlejším efektem je ovšem to, že občas najde souvislosti i tam, kde nejsou.

Takže nedávejte na první dojem a podrobte ten "pocit" přísnější analýze. To mozek taky umí. Uvidíte jestli to opravdu bude sedět nebo ne.

A hlavně nedovolte, aby bylo přání otcem myšlenky.

Emil
17. červen 2023, 08:39

Typickým příkladem je třeba vaše tvrzení ve vedlejším článku "Bude to jak s mobily, bohatí budou kupovat svoje "iPhony" a "Samsungy", chudí nějaké jejich levné no name čínské napodobeniny."

Jan Veselý
17. červen 2023, 09:16

Kdepak Emile, to je tvrzení založené na tom, že se o problematiku dlouhodobě zajímám. Vzorce chování, které tam vidím jsou založeny na standardním chování globální ekonomiky.

A ani do toho nepotřebuju tahat komunisty, nácky a osobní útoky.

Emil
17. červen 2023, 11:35

Prostě typické pokrytectví. U ostatních kritizujete to co sám děláte, a omlouváte to tím, "že se o problematiku dlouhodobě zajímáte", což by jistě mohl říci každý.

Jan Veselý
18. červen 2023, 22:21

Prostě typický Emil Novák, ten jediný správný vykladač cizích i vlastních textů a názorů.

Já fakt vidím rozdíl ve svém (třeba chybném, to ukáže čas) názoru na budoucí vývoj elektromobility a mezi falešnými ekvivalencemi hledajícími komunisty a znárodňování někde, kde nejsou.

Emil
18. červen 2023, 22:34

Já žádné cizí ani vlastní texty ani názory nevykládám, já pouze upozorňuji na to, že tu kážete vodu a sám pijete víno, "typický pane Veselý". Vám připadá dobré srovnání mobilů s auty, někomu jinému zase připadá dobré srovnání "masivního rozvoje" CZT v Německu s kolchozy. Že vy "fakt vidíte rozdíl" nebo že se o něco "dlouhodobě zajímáte" fakt neznamená, že vy jste našel souvislosti kde jsou a druhý našel souvislosti kde nejsou.

Martin Prokš
18. červen 2023, 22:04

Dobrý den,

V záhlaví článku se jasně píše, že Německý stát plánuje připojovat (k těm správně zeleným, alespoň 50%) 100 000 budov ročně... Všichni (stát a čelní zástupci daného sektoru) se shodli na tom, že důležitý je rozvoj soustav... pravidla pro výstavbu klimaticky neutrální tepelné infrastruktury... jednotlivá města a obce měly do roku 2028 identifikovat oblasti, ve kterých bude v následujících letech probíhat rozvoj soustav zásobování teplem...

To je prostě příprava na vynucené připojování. Přesně ve stylu kolchozů... Já nerozporuji, že v hustě obydlené oblasti s vysokou koncentrací budov a bytů má CZT své výhody. Ale jen v oněch specifických podmínkách. A i tam je velmi sporné nutit připojovat se k CZT novostavby, nebo budovy s vlastním existujícím nezávislým systémem vytápění jen proto, že někdo z úředníků (a je jedno na jaké úrovni) rozhodl a vydal vyhlášku/zákon/razítko kterým plošně rozhodl.

minduton
16. červen 2023, 13:09

Proboha, jen to ne. Historie už několikráte prokázala, že CZT je slepá ulička. Ztráty v rozvodech a celková režie je tak vysoká, že se to prostě nevyplatí takhle dělat. To mělo snad smysl za Křižíka a Edisona, kdy kotelník musel být řádně proškolen a přikládat pod kotel nemohl kde kdo a ve stylu 24/7. Tak se holt postavila teplárna. Moderní způsoby vytápění žádnou vysoce kvalifikovanou obsluhu a centralizaci nevyžadují.

CZT má smysl jen ve velmi specifických situacích jako je spalování odpadu, využití tepla z jaderných výtopen atp. Jinak prostě ne, a ať s tím jdou někam.

Martin Hájek
16. červen 2023, 20:06

Resentimenty proti CZT jsou dnes již zcela zbytečné. Řadu obnovitelných zdrojů bez něj využít nejde. Například lesní štěpku v menších zdrojích prostě využití nejde. Totéž se týká geotermálního tepla nebo třeba využití tepla obsaženého ve vodě vypouštěné z čističek odpadních vod. Co se týče jaderné energie, díky CZT bude již letos využita část odpadního tepla z jaderného elektrárny Temelín pro vytápění Českých Budějovic a připravuje se podobný projekt pro využití tepla z jaderné elektrárny Dukovany pro vytápění Brna. Spalovnu odpadu potřebuje většina krajských měst a bez CZT by nebyly efektivní. A mohl bych pokračovat. CZT je velmi dobrá volba pro města, která chtějí zajistit svou energetickou nezávislost a snížit emise.

Jan Veselý
17. červen 2023, 09:18

Ekonomickou nezávislost? To bylo fakt vtipné. Zatím to až příliš často vypadá na ekonomickou závislost na EPH, Veolii nebo jiném monopolistovi.

Emil
17. červen 2023, 11:37

Nic o ekonomické nezávislosti se tam nepíše, zkuste si to přečíst pořádně.

Petr Turek
16. červen 2023, 19:35

Ztráty energie při výrobě tepla v teplárně činí okolo 12 %, ztráty rozvodů pak mezi 8 - 40 % (staré parní rozvody), ztráta ve VS je okolo 5 - 7 %, tedy v nejlepším případě je celková ztráta 23 %.

Ztráta při výrobě tepla v domovní kotelně je do 8 %...

Další komentář asi netřeba. CZT má smysl pouze když primární energie je velmi levná - hnědé uhlí a současně je vyráběna elektřina. Přesto však téměř nikdy není dodávka CZT výhodnější než z vlastní objektové kotelny... Dnes při nesmyslu jménem emisní povolenka pak teplárenství ztrácí zcela svoji kdysi cenovou výhodu z pohledu paliv...

Martin Hájek
16. červen 2023, 20:08

Problém je, že v té domovní kotelně lze využít pouze dovážený fosilní plyn, zatímco v tom CZT se dají využít úplně všechny myslitelné zdroje. Další komentář netřeba.

minduton
17. červen 2023, 00:05

Je to o ničem. Možná teď to pár let bude vypadat, že pro CZT svítá, ale jako vždycky jen do nějakého přelomového vynálezu, který zase logicky zvýhodní lokální zdroje tepla.

V roce 1930 spustili v Brně slavně teplárnu. Po vzoru prof. Lista, který to očuměl v USA. Už po pár letech bylo však teplárenství v Brně v krizi. Noví zákazníci se přestali hrnout, mezi teplárníky zavládlo zděšení. Zjištovalo se proč, co se sakra děje. Důvod se zjistil rychle - nějaký šikovný vykuk jména Erich Roučka začal ve velkém hrnout na trh a prodávat malé (na tehdejší dobu malé) automatické kotle na uhlí.

Pomohly slevy a navíc Roučkovi do byznysu naházeli vidle. Nedostal povolení k rozšíření svých výrobních provozů v Blansku na výrobu těchto převratných kotlů. Soumrak teplárenství se tímto podařilo zdárně zažehnat.

Pravoslav Motyčka
17. červen 2023, 00:32

Pane Hájek teplárny můžete předělat na elektrárny a využít všechnu energií , přitom vytápění budov mohou zajistit tepelná čerpadla. Energeticky pokud teplárna má 80% využití primárního paliva a elektrárna by měla 40% pak u tepelného čerpadla při SCOP 4 to máme 160% využití energie primárních paliv. Přitom ta elektřina se dostane i do zapadlé vesnice. CZT má smysl jen tam kde je hodně odpadního tepla - typicky teplo z jaderné elektrárny. Ve většině případů je CZT neekologický a drahý způsob vytápění budov.

Emil
17. červen 2023, 07:10

Špatný výpočet, i elektřinu z teplárny můžete použít pro pohon tepelného čerpadla, pak je celková účinnost ještě podstatně vyšší.

Navíc je spousta budov, kde se SCOP 4 prakticky dosáhnout nedá.

Pravoslav Motyčka
17. červen 2023, 21:22

No ano můžete s teplárnou vyrábět elektřinu a tím účinnost vzroste díky tomu tepelnému čerpadlu a čím více jí vyrobíte tím větší účinnost bude celý systém mít. Takže proč vyrábět to teplo ?

Emil
17. červen 2023, 21:54

Protože celková účinnost když budete vyrábět v teplárně elektřinu a teplo, a z té elektřiny další teplo tepelným čerpadlem, je podstatně vyšší, než když budete vyrábět jen elektřinu bez tepla. A další důvod je ten, že když začne trochu víc mrznout, z tepelných čerpadel se stávají prakticky přímotopy, to znamená vysoké nároky na elektrizační soustavu zrovna v době, kdy se to nejméně hodí.

Martin Hájek
19. červen 2023, 09:33

Pane Motyčko 98 % tepelných čerpadel je vzduch-voda. Tam je SCOP 4 naprosté sci-fi. V případě bytového domu se nedostanete ani na SCOP 3, pokud nemá podlahové vytápění, což mají možná 2 % bytových domů. Takže méně fantazírování a více reality, prosím.

Antonín Mikeš
17. červen 2023, 00:06

"Dnes při nesmyslu jménem emisní povolenka pak teplárenství ztrácí zcela svoji kdysi cenovou výhodu z pohledu paliv..."

Ale zdění uhlíku ve fosilních palivech i pro malé zdroje už je také v plánu a dokonce i pro paliva vozidel..

Jan Veselý
17. červen 2023, 08:42

Dost by mě zajímalo jak ta CZT chtějí v Německu pojmout. Je fakt rozdíl jestli to mají být obří soustavy (viz O-Poruba nebo Olomouc) nebo více decentralizované soustavy (viz Opava).

Chtějí soustavy dodávek tepla otevřít konkurenci různých dodavatelů?

A jak už jsem psal panu Hájkovi mockrát, CZT zabíjí jejich hloupý obchodní model. Prodej GJ z nic dělá nepřátele zákazníků a snah o ochranu klimatu a energetických úspor.

Martin Hájek
19. červen 2023, 09:37

V tom Německu chtějí rozvíjet všechno, co jde, tedy všechny velikosti soustav zásobování teplem, protože pochopili, že tepelná čerpadla je při dekarbonizaci nespasí. Jednak do nich v zimě nebude elektřina a jednak ji nepůjde procpat do měst, na to by se musela úplně přebudovat elektrická síť. Prodej GJ z tepláren nepřátele zákazníků opravdu nedělá, stejně jako v případě plynu a elektřiny nedělá z dodavatelů nepřátele zákazníků prodej MWh. Teplárny rozhodně zateplování nebrání, ostatně nemají ani jak.

Richard Vacek
17. červen 2023, 12:08

I u tepla se ukázalo, že vadná státní politika udělala z tepla z centrálních zdrojů cenově nekonkurenční komoditu. Přitom nejjednodušší pro (velko)města je několik centrálních zdrojů než aby každá bytová jednotka měla (vysoce nákladný jak na pořízení tak údržbu) vlastní zdroj tepla. A je jedno jestli se jedná o plyn nebo tepelné čerpadlo.

Petr prochaska
18. červen 2023, 12:42

Pěkná hloupost obzvláště v situaci, kdy budou mít panekáky solární panely a část ohřevu vody si zajistí z vlastních zdrojů.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se