Téměř 80 % rezidenčních budov v Německu je stále vytápěno plynem nebo topnými oleji
Klimaticky šetrné systémy pro výrobu tepelné energie jsou nyní v Německu převažujícími zdroji v nových rezidenčních budovách. V těch stávajících nicméně stále dominují fosilní paliva. Z téměř 20 milionů rezidenčních budov je stále vytápěno zemním plynem nebo topnými oleji 79 % z nich. Vyplývá to z reportu Německé energetické agentury (dena).
Zatímco rok 2023 byl v Německu rekordním v oblasti prodejů nefosilních zdrojů tepla, loňský rok byl o poznání slabší. Podle zveřejněných dat došlo jen v prvním pololetí k propadu prodejů biomasových zdrojů o 74 % a u tepelných čerpadel byl zaznamenán pokles o 54 %. Obdobně významné poklesy jsou očekávány i za celý rok.
Pozitivní je podle agentury dena pokračující trend poklesu spotřeby tepla, který je však do velké míry spojen s rekordně vysokými teplotami v posledních letech a stále vysokými koncovými cenami zemního plynu.
"Čísla jasně ukazují, že se stále neblížíme splnění klimatických cílů v sektoru budov. 79 % z téměř 20 milionů rezidenčních budov je stále vytápěno topnými oleji a zemním plynem. Obnovitelné zdroje hrají prozatím velmi malou roli," uvedla Corinna Endersová, předsedkyně správní rady agentury dena.
Zahraniční server Clean Energy Wire připomněl, že zhruba 15 % emisí CO2 v Německu pochází z vytápění budov. Aby se země přiblížila svému cíli klimatické neutrality do roku 2045, bude třeba v této oblasti učinit značný pokrok v dekarbonizaci.
Jedním z klíčů má být dálkové vytápění
Kromě individuálního klimaticky šetrného vytápění ve formě menších biomasových zdrojů, tepelných čerpadel či solárních kolektorů má být jedním z klíčů rozvoj a dekarbonizace dálkového vytápění. Německá vláda již dříve zveřejnila cíl, připojit k soustavám zásobování teplem každý rok na 100 000 budov.
Investice do rozvoje a dekarbonizace soustav zásobování teplem v Německu proto mají být obrovské. Jenom do roku 2030 se má podle loňské zprávy analytické a poradenské společnosti Prognos AG jednat o 43,5 miliardy eur. Většina prostředků (60 %) bude potřeba na rozšíření tepelných sítí a zbytek na teplárny využívající obnovitelné zdroje energie a jejich připojení k sítím.
Podle informací zveřejněných německým ministerstvem hospodářství bylo v roce 2022 připojeno k soustavám zásobování teplem celkem asi 14 % německých domácností. Podíl obnovitelných zdrojů energie na celkových dodávkách tepla z těchto soustav činil asi 20 %. Většina tepla je tak i zde stále vyráběna z fosilních zdrojů, zejména plynu nebo uhlí.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se