Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR včera zahájily příjem žádostí v rámci nové kontinuální výzvy programu Nová zelená úsporám. Nová výzva umožní majitelům bytových domů na území hlavního města Prahy čerpat dotace například na zateplení a výměnu oken i dveří, výměnu starých kotlů nebo instalaci solárních systémů.

Nová výzva je určena pouze pro bytové domy na území Prahy. Novinkou u podpory pro bytové domy je navýšení maximální výše dotace z 20 na 30 % způsobilých výdajů. Stejně jako minulá výzva z října loňského roku je i nová výzva pro bytové domy kontinuální – žádosti budou tedy žadatelé moci podávat od 15. března 2016 až do konce roku 2021.

„Poté, co jsme loni v říjnu otevřeli kontinuální výzvu v NZÚ pro rodinné domy, pokračujeme letos vyhlášením podobné výzvy pro pražské bytovky. Pro žadatele to znamená méně stresu, protože svou žádost mohou podat podle svých momentálních finančních možností kdykoliv do konce roku 2021. Tím se stává z NZÚ i pro bytovky v Praze stabilní a předvídatelný program s jasně nastavenými podmínkami.“

ministr životního prostředí Richard Brabec

Zájemci o podporu z dotačního programu NZÚ mohou cílit na dvě oblasti podpory:

V rámci oblasti podpory A mohou žadatelé obdržet dotaci na zateplení obálky bytového domu či výměnu oken a dveří. Oblast C je zaměřena zejména na náhradu starých nevyhovujících zdrojů tepla za zdroje moderní. Majitelé bytových domů tedy mohou získat příspěvek na výměnu starého kotle na tuhá paliva za zdroj úsporný, nahrazení elektrokotle tepelným čerpadlem nebo plynového kotle plynovým tepelným čerpadlem či malou kogenerační jednotkou. Nová výzva rovněž umožní čerpat dotace na instalaci solárních termických systémů pro ohřev vody či fotovoltaických systému pro výrobu elektrické energie.

„V den zahájení příjmu žádostí, tedy 15. března 2016, bude pro bytové domy k dispozici více než 250 milionů korun, další prostředky budou postupně přibývat s uskutečněnými prodeji emisních povolenek. Letos očekáváme, že z programu přerozdělíme na dotacích pro rodinné i bytové domy zhruba 2 miliardy korun,“ dodává ministr Brabec.

Další informace, včetně podmínek dotačního programu NZÚ, mohou žadatelé nalézt na oficiálních stránkách programu.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *