Domů
Teplárenství
C-Energy chce v Plané postavit ZEVO za téměř miliardu Kč

C-Energy chce v Plané postavit ZEVO za téměř miliardu Kč

Teplárenství
Bez komentáře
29. říjen 2019, 18:10
ČTK

Firma C-Energy Planá chce v areálu v Plané nad Lužnicí postavit do roku 2026 zařízení pro energetické využití odpadu (takzvané Zevo). Odhad nákladů je 800 až 900 milionů Kč, roční kapacita by měla být 50.000 tun odpadu. ČTK to dnes na konferenci Komunální odpad po roce 2024 řekl generální ředitel C-Energy Planá Libor Doležal.

Firma také požádala o zkušební provoz menšího zařízení pro ekologicky šetrné využití plastového odpadu s roční kapacitou 2400 tun, do nějž investovala 52 milionů Kč. Spalováním plastů bude vyrábět teplo, a to podle firmy ekologičtěji než spalováním uhlí.

Na zařízení s kapacitou 50.000 tun má firma studii proveditelnosti. „Myslíme si, že je to pro tu komunitu zásadní věc, začít se zajímat o to, jakým způsobem se bude nakládat s odpady. A vzhledem k tomu, že v regionu Planá, Sezimovo Ústí a Tábor existuje poměrně funkční centrální zásobování teplem, tak se nabízí využít energeticky komunální odpad,“ řekl Doležal.

Dodal, že spalování uhlí bude čím dál nákladnější hlavně kvůli rostoucím cenám emisních povolenek. Odpad pro spalování chce firma svážet z okruhu 30 až 40 kilometrů.

Menší Zevo plánuje i písecká teplárna, která zásobuje 8173 bytů. Do deseti let by mělo částečně nebo zcela nahradit uhelný kotel, řekla na konferenci ředitelka teplárny Andrea Žáková.

Konference jednala mimo jiné o tom, že od roku 2024 bude zakázáno ukládat na skládky směsný komunální odpad, stejně jako recyklovatelné a využitelné odpady. Velké Zevo s kapacitou kolem 100.000 tun v Jihočeském kraji do roku 2024 postavit nelze, řekl dnes projektový manažer firmy Plzeňská teplárenská Pavel Drápela. Firma ve spalovně odpadu v Chotíkově u Plzně vyrobí ročně až 400.000 gigajoulů (GJ) tepla. Podobný projekt trvá až devět let. „Nejde to rychleji. Valná většina obyvatel protestuje. V Chotíkově jsme čtyřikrát přišli o stavební povolení,“ řekl Drápela.

Jednatel SEVEn Energy Tomáše Voříšek dnes vyčíslil náklady na Zevo s roční kapacitou 100.000 tun na dvě miliardy Kč. Výnosy z prodeje tohoto tepla jsou 750 Kč za tunu. Z tuny odpadu lze podle něj vyrobit 5GJ tepla. Předseda představenstva firmy Termizo Pavel Bernát uvedl, že na skládkách končí ročně 1,5 milionu tun odpadu, který se dá energeticky využít.

Doležal v budoucnu čeká snahy zamezit vzniku komunálního odpadu, třeba formou rozložitelných obalů. Loni se v Jihočeském kraji vyprodukovalo 2,05 milionu tun odpadů, z toho 334.000 tun komunálního. Ze všech odpadů se jich loni energeticky využilo 0,01 procenta.

C-Energy Planá zásobuje teplem a energiemi obyvatele v aglomeraci Planá nad Lužnicí – Sezimovo Ústí – Tábor. Skupina investovala do modernizace svého energetického zdroje v Plané nad Lužnicí od roku 2012 přes dvě miliardy korun. Letos v září spustila největší bateriové úložiště v ČR za 70 milionů korun, výkon je čtyři megawatty a kapacita 2,5 megawatthodin.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se