Domů
Teplárenství
C-Energy Planá staví zařízení na energetické využití plastů, ročně vyrobí 40 TJ tepla

C-Energy Planá staví zařízení na energetické využití plastů, ročně vyrobí 40 TJ tepla

Firma C-Energy Planá začala stavět ve svém areálu v Plané nad Lužnicí zařízení pro ekologicky šetrné využití plastového odpadu. Investuje do něj 52 milionů korun. Zařízení bude spalováním plastů vyrábět teplo, a to podle firmy ekologičtěji než spalováním uhlí. Spustit ho chce firma v posledním letošním čtvrtletí. V příštích týdnech pak zprovozní C-Energy největší bateriové úložiště v Česku o výkonu čtyři megawatty (MW). ČTK to včera oznámil mluvčí firmy Miroslav Beneš.

Zařízení na využití plastového odpadu má podle firmy moderní technologii spalování, takže výroba tepla z této jednotky bude ekologičtější než při běžném spalování uhlí. Jen v Plané nad Lužnicí sníží produkci emisí o více než 13.000 tun ročně, uvedla firma. Zařízení na ploše asi 1200 metrů čtverečních vyrobí z 2400 tun nerecyklovatelného plastu 40.000 gigajoulů (GJ) tepla ročně pro potřeby průmyslových odběratelů C-Energy a měst Sezimovo Ústí a Planá nad Lužnicí. Využije hlavně odpady, které vzniknou v průmyslové zóně Planá nad Lužnicí.

„Pro projekt jsme získali v červnu stavební povolení, byly zahájeny první stavební práce související s přípravou lokality pro umístění jednotky. Její spuštění je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku,“ uvedl jednatel C-Energy Planá Ivo Nejdl.

Zařízení má pomoci podle firmy v energetickém zdroji C-Energy Planá, který zásobuje teplem a energiemi obyvatele v aglomeraci Planá nad Lužnicí – Sezimovo Ústí – Tábor, pomoci snížit emise příští rok emise až o 8800 tun oxidu siřičitého, 4300 tun oxidu uhelnatého a 200 tun pevných částic ročně. Podle Beneše najde typ tohoto zařízení v budoucnu využití v nemocnicích, menších obcích, čističkách odpadních vod či průmyslu, protože značná část jejich plastových odpadů dosud není vhodná pro další zpracování a stovky tisíc tun plastů se vozí k likvidaci do spaloven v Praze a Brně.

Skupina C-Energy investovala do modernizace svého energetického zdroje v Plané nad Lužnicí od roku 2012 přes dvě miliardy korun. Energii vyrábí dva nové uhelné kotle s odsířením, každý o parním výkonu 40 tun za hodinu, plynový kotel s výkonem 15 tun za hodinu a čtyři plynové motory Rolls Royce se spalinovými kotli. Letos zde firma nainstaluje dva další motory Rolls Royce, které dosáhnou kapacity 12 MW každý.

Komentáře

(11)

Josef

29. srpen 2019, 15:43

Tomu se říká ekologický projekt 30 km od Temelína investovat 2 mld do zdrojů na fosilní paliva a ještě mluvit o ekologii. Za ty 2 mld by přece šlo postavit vedení z JETE a teplo dodávat bezemisně a naprosto ekologicky. Plasty se mohly pálit jinde...

Tom

30. srpen 2019, 07:23

O to by se ale v Temelíně vyrobilo méně elektřiny.

Martin Pácalt

30. srpen 2019, 08:24

Ne tak docela. Pokud u jaderné elektrárny snížíte výrobu elektřiny o 100MWe, získáte cca 250-300MWt tepelných (hrubá čísla).

petr

30. srpen 2019, 15:04

Zdravím všechny, ono je to tak trochu jinak. Jestliže za turbínou Temelína je ještě teplota okolo 75 - 80 C, pak vychlazení - kondenzaci vytvoří cca 20 C pro ohřev media pro horkovod, ostatní navýšení tepla pak jde s poměrem cca 1 kW elektřiny = 3 kW tepla.

Tedy v přechodném období je finální poměr skoro 1 : 4,5 a v zimě cca 1 : 3,3.

Základní problém je, že oba zdroje vlastní různé - konkurenční firmy, které se opravdu nemusí...

Pokoušel jsem se v konkrétním projektu dohodnout a prostě to politicky nejde... a basta

PETRIK

30. srpen 2019, 08:54

Jak dopadla obec Dukovany,radeji se odpojila od tepla JE ,nez by platila nehorazne ceny CEZu. V r.2017 si radeji postavila teplarnu na biomasu a obyvatele plati polovinu!!!! BRNO to radeji take vzdalo a investovali do sveho......CEZ ma porad malo,proto neustale vyvazi elektrinu na ukor zdravi nasich obyvatel...

Martin Pácalt

30. srpen 2019, 09:10

Rozhodně si ČEZ neidealizuju, ale můžete dát konkrétní čísla ceny tepla?

Martin Hajek

30. srpen 2019, 17:21

Je potřeba si uvědomit, že vekou část z prostředků do zdrojů v Plané by bylo potřeba investovat v každém případě. Jednak potřebujete záložní zdroj pro případ odstávky Temelína nebo horkovodu a jednak je část tepla v Plané dodávána do průmyslu v páře a tyto dodávky by nemohl horkovod z Temelína nahradit. Takže by rozhodně v případě výstavby roury nedošlo k úspoře 2 miliard v Plané. Ale třeba i na ten horkovod z Temelína dojde, až bude povolenka za 100 Euro a hlavně až bude také uhlíková daň na lokální topení plynem 100 Euro tak to nejspíš bude ekonomicky zajímavý projekt.

energetik

30. srpen 2019, 19:16

Postavil jsem něco podobného, ale menšího do rodinného domu na PETky, nechal jsem změřit emise a je to lepší než pálit papír nebo dřevo. Ale bohužel to není v ČR legální a ministerstvo životního prostředí nechce odpadní PET označit za palivo. Bohužel to není odpad z ropných lagun který označit za palivo a prodávat lidem nebyl problém.

Martin Hajek

1. září 2019, 22:17

Jakým lidem se prosím prodával odpad z lagun? Už to přestaňte hulit, nedělá vám to dobře...

Carlos

1. září 2019, 22:47

Je to tak deset let co byla aféra s nějakým palivem, snad ekobal, nebo nějak tak se to jmenovalo. Pak byla taky další kdy se v peletkách našlo víc plastu než dřeva.

energetik

3. září 2019, 09:35

Vyhledávač nebo paměť vám nefunguje, nebo nechcete aby vám fungovala a proto hulíte?

" Nápad vyrábět z vytěžených odpadů bývalé rafinerie Ostramo palivo byl součástí projektu sdružení Čistá Ostrava, které získalo v roce 2004 zakázku na sanaci ropných lagun v Ostravě. Slibovalo, že půjde o bezpečné palivo pro české elektrárny a cementárny. Tam se ho ale nepodařilo udat a v roce 2009 začala firma směs nabízet a prodávat do Polska, a to i jako surovinu pro přípravu briket a pelet pro běžné vytápění domů.

Na nebezpečí odpadu upozornil anonym.

Poláci začali palivo zkoumat poté, co jim přišel anonym z Česka. V roce 2011 označily polské úřady směs z Ostravy za nebezpečný odpad a požádaly české orgány, aby zajistily odvoz zpět do Česka. Evropská komise jim dala za pravdu a nařídila Česku, aby si materiál odvezlo."

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/1609023-evropa-vyzvala-cesko-aby-odvezlo-z-polska-palivo-z-lagun-hrozi-soudem

https://mostecky.denik.cz/zpravy_region/ostravske-kaly-je-za-vsim-korupce20111110.html

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.