Domů
Teplárenství
Dodávky tepla v Liberci byly po výpadku obnoveny v úterý večer
Plynová teplárna Diemen. Zdroj: Vattenfall

Dodávky tepla v Liberci byly po výpadku obnoveny v úterý večer

Dodávky tepla a teplé vody domácnostem v libereckých čtvrtích Pavlovice a Ruprechtice, které se bez nich ocitly v úterý dopoledne kvůli závadě na ventilátoru záložní kotelny, se podařilo obnovit ještě večer. Teplárna Liberec napojila obě čtvrti na záložní kotelnu v pondělí v souvislosti se zahájením prací na další etapě modernizace teplárenské sítě ve stotisícovém městě. ČTK to dnes řekl mluvčí teplárny Lukáš Jankovský.

„Poruchu na ventilátoru se podařilo opravit kolem 18:30, o hodinu později byl natopen horkovod a od 21:00 byla teplá voda pro všechny zákazníky v kvalitě, na kterou jsou zvyklí,“ doplnil mluvčí.

Záložní kotelna by podle něj měla obě liberecké čtvrti zásobovat teplem a teplou vodou nejméně pět měsíců, kdy se bude pracovat na výměně ztrátového parovodního potrubí za úspornější horkovody.

Rekonstrukce jedné ze tří větví parovodu v Liberci přijde na 320 milionů korun. Práce začaly loni v červnu, kdy bylo vyměněno zhruba 1,5 kilometru potrubí. Letos výměnu čeká zbylých zhruba osm kilometrů.

Nové horkovody mají výrazně snížit tepelné ztráty a tím snížit i náklady na vyrobené teplo. Už teď teplo ve městě zlevňuje. Od nového roku platí domácnosti, které podepsaly pětileté smlouvy, 650 korun za gigajoule, o deset korun méně než loni. V budoucnu má teplo ještě zlevnit.

Teplárna Liberec patří do skupiny MVV Energie CZ, minoritním vlastníkem je s 24 procenty akcií město Liberec. Společnost zásobuje teplem a teplou vodou zhruba 14.000 domácností, desítku průmyslových areálů a dalších 130 odběratelů, jako jsou školy, úřady či nákupní centra.

Počítá se i s modernizací zbývajících dvou větví parovodů. Náklady na každou etapu se odhadují na 300 milionů korun, financování ale zatím není vyřešeno.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.