Domů
Teplárenství
Elektrárna Opatovice chystá spalovnu odpadu, asi bude muset opakovat referendum

Elektrárna Opatovice chystá spalovnu odpadu, asi bude muset opakovat referendum

Teplárenství
9 komentářů
11. březen 2022, 11:32
ČTK

Elektrárna Opatovice na Pardubicku postupuje v přípravě výstavby velké spalovny komunálního odpadu. Zařízení pro energetické využití odpadu (ZEVO) by sloužilo pro likvidaci odpadků z rozsáhlého území, využívat by ji měla hlavně blízká krajská města. Elektrárna už uzavřela memoranda o spolupráci s některými obcemi či sdruženími obcí, řekla ČTK mluvčí elektrárny Hana Počtová. Zásadním problémem ale může být postoj Opatovic a jejich obyvatel, kteří obdobný záměr už v minulosti odmítli v referendu.

„Pokračujeme v harmonogramu, který máme naplánovaný. Zkušební provoz by měl být spuštěn v roce 2028,“ uvedla Počtová.

Elektrárna plánuje, že v letošním roce podepíše memorandum s Pardubicemi a Chrudimí, později i s Hradcem Králové.

V cestě celému záměru však stojí referendum z roku 2006, na jehož základě byl změněn i územní plán Opatovic. Hlasování je platné trvale, ledaže by bylo vyhlášeno referendum nové, jehož výsledek by byl jiný. Obec by proto musela v územním řízení vydat nesouhlasné stanovisko. „V územním plánu je přímo věta, že v této průmyslové oblasti nesmí být umístěna spalovna nebo zařízení na energetické využití odpadů,“ řekl ČTK starosta Pavel Kohout.

Elektrárna počítá s tím, že by byla investorem i provozovatelem spalovny, poskytne pro ni pozemek i napojení na infrastrukturu. Podle Počtové by zařízení mělo mít kapacitu pro spálení 150.000 tun odpadu ročně. „Spíše se obáváme, že naplánovaná kapacita bude nedostačující,“ uvedla Počtová. Spalovna by byla pro elektrárnu doplňkovým zdrojem k zemnímu plynu a biomase, kterým chce postupně nahradit dosavadní hnědé uhlí. Její výkon by měl pokrýt dodávky tepla a elektrické energie domácností krajského města. Výše budoucí investice elektrárna se odhaduje na několik miliard korun.

Elektrárna už podepsala memorandum se Sdružením obcí Vysočiny, které zahrnuje kolem stovky obcí a měst Kraje Vysočina. Podobné memorandum podepsal Kraj Vysočina, řekla ČTK manažerka Integrovaného systému nakládání s odpady v Kraji Vysočina Martina Vrbová. „Podporujeme, aby zařízení vzniklo, pomůže nám splnit cíle odpadového hospodářství,“ uvedla Vrbová. Podle ní v regionu vznikne 90.000 až 120.000 tun směsného komunálního odpadu za rok, do Opatovic by se vozilo asi 20.000 až 40.000 tun ročně. Další by směřoval do spalovny v Brně nebo do zamýšlené spalovny Vráto u Českých Budějovic.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
maly jarda
11. březen 2022, 12:48

Snad tento projekt zelení fanatici nezničí

.. spalování komunálního odpadu má budoucnost ,nejlépe energeticky zefektivněného předchozí separací bio-odpadu jako jídla atd (které se dá využít na výrobu bioplynu,který se po levném častečném vyčištění dá použít na výrobu el.energie nebo zvyšovat výkonnost spalovny) .. Evropě utíkají gigantické sumy Terrajoulů v nevyužívání různých druhů odpadů

ll
12. březen 2022, 22:01

Nesouhlas jen s tím levným čištěním, čistit plyn není levná záležitost.

ll
12. březen 2022, 22:07

Motory u bioplynek spalují nevyčištěný plyn. A je z toho teplo i elektřina, účinnost se ještě zvedne přidáním zařízení ORC. Jinak dneska je problém velkých bioplynek doprava, svážení "krmiva" do fenmentorů je děsně drahé, lepší jsou malé BPS u zdroje.

Karásek
12. březen 2022, 08:32

Odmítnout, odmítnout, odmítnout. Třídit, a pokud možno odpad neprodukovat.

Slavomil Vinkler
12. březen 2022, 18:21

Nesmysl. Živý organismus produkuje odpad vždy (vy ne?) .

Je potřeba nejen třídit, ale zejména zpracovat (a ne vyvážet do afriky, kde to hodí do řeky), vytříděný zbytek spálit. Naprostá devastace přírody je skládky a to i vytříděného zbytku.

A.O
12. březen 2022, 18:57

A víte, že existuje spousta odpadu, který prostě třídit nelze? Bohužel je to tak a nejekologičtější cesta, jak se ho zbavit, je ho kontrolovaně a bezpečně spálit.

ll
12. březen 2022, 21:57

To těm jo_udům bez technického vzdělání nevysvětlíte. Že je použitelné cca 29-30% plastů nějak opomíjejí a co ze zbytkem, ten dle nich neexistuje. Pořád je lepší ho spálit a mít alespoň nějaký užitek. Nejlepší ekologie je odpad nevytvářet.

Petr Benda
12. březen 2022, 09:08

Povolit, povolit, povolit, mělo se to povolit už dávno. Ale třídit samozřejmě a pokud možno odpad neprodukovat, ale to v některých případech prostě nejde a takový odpad skládkovat je nesmysl. Lepší je ho zredukovat spálením a ještě o využít pro výrobu tepla či eletřiny.

ll
12. březen 2022, 21:58

Tohle těm zeleným igorantům vysvětlujete marně.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se