Domů
Teplárenství
Elektrárna Opatovice omezí kvůli emisním limitům provoz dvou z šesti současných bloků

Elektrárna Opatovice omezí kvůli emisním limitům provoz dvou z šesti současných bloků

Elektrárna Opatovice v polovině letošního roku omezí provoz dvou z šesti současných bloků. Kotle K1 a K4 nepodstoupily v minulých letech nákladnou modernizaci jako ostatní čtyři a nesplňovaly by zpřísněné emisní limity, které vejdou v platnost. ČTK to dnes řekla mluvčí elektrárny Hana Počtová.

Elektrárna kvůli evropskému trendu odklonu od uhelné energie zkoumá možnosti přechodu na jiná paliva. Alternativa musí splňovat ekonomická a ekologická kritéria. „V současné době se jeví jako nejpravděpodobnějším řešením náhrady výkonu dosluhujících bloků plyn ideálně v kombinaci s energetickým využitím odpadu,“ uvedla Počtová. Podle ní je případná investice do nových kotlů otázkou několika let.

O možnosti vybudovat u Opatovic spalovnu komunálního odpadu uvažoval Pardubický kraj již před mnoha lety. V Opatovicích se lidé v roce 2006 v referendu postavili proti. Zařízení mělo mít kapacitu 90.000 tun ročně, výhledově i dvojnásobnou. O rok dříve spalovnu v referendu odmítla také sousední obec Čeperka, z plánů tak nakonec sešlo. Hejtmanství spalovnu nadále nepodporuje, naopak o ní uvažují Pardubice, které jednají i s Hradcem Králové.

Omezení provozu dvou kotlů se dodávek tepla pro odběratele nedotkne. Navíc má elektrárna i záložní zdroje v Pardubicích, Hradci Králové a Chrudimi.

Elektrárna Opatovice zajišťuje dodávky tepla do Hradce Králové, Pardubic, Chrudimi a do přilehlých obcí, celkem jde asi o 61.000 domácností, nemocnic, škol a podniků. Vyrábí rovněž elektřinu. Její elektrický výkon je 363 megawattů, tepelný výkon 698 megawattů. Elektrárna patří do Energetického a průmyslového holdingu (EPH), který ovládá Daniel Křetínský.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se