Domů
Teplárenství
Hnutí Duha: Kotlíkové dotace pro chudší domácnosti nepodpoří kotle na plyn

Hnutí Duha: Kotlíkové dotace pro chudší domácnosti nepodpoří kotle na plyn

Teplárenství
14 komentářů
25. březen 2022, 17:13
ČTK

Monitorovací výbor Operačního programu Životní prostředí dnes vyřadil podporu výměny kotlů na pevná paliva za kotle plynové z programu kotlíkových dotací pro nízkopříjmové domácnosti. Ekologická organizace Hnutí Duha, která má ve výboru svého zástupce, to uvedla v tiskové zprávě. Výbor tak podle ekologů učinil na podnět Evropské komise. Hnutí Duha požaduje, aby byla podpora plynu zrušena i v programu Nová zelená úsporám, který mimo jiné přispívá na výměnu kotlů domácnostem s běžnými příjmy. Zástupci MŽP dnes vyjádření ekologů nechtěli komentovat, ČTK sdělili, že se k programům kotlíkových dotací vyjádří počátkem příštího týdne.

„Kotlíkové dotace opravdu pomohou chudším domácnostem zbavit se závislosti na uhlí i drahém plynu. Ministerstvo životního prostředí by se však mělo k problému postavit čelem, vyřadit plynové kotle z kotlíkových dotací i z Nové zelené úsporám a neschovávat se za Evropskou komisi,“ uvedl Ondřej Pašek, energetický expert Hnutí Duha.

Pašek později ČTK řekl, že organizaci vadí to, že ve znění projednávané výzvy resort finální rozhodnutí o ukončení podpory plynových kotlů nechává na Evropské komisi. Ekolog nicméně podotkl, že současné rozhodnutí znamená, že v programu pro chudší domácnosti, už podpora plynových kotlů nebude.

Pašek také zdůraznil, že Česko potřebuje ambiciózní program pro nízkopříjmové domácnosti, který jim pomůže rychle zateplit domovy, instalovat obnovitelné zdroje energie, a efektivně tak čelit energetické krizi. „Ti nejchudší potřebují až 100 procent dotace a podporu při realizaci, pro nízkopříjmové domácnosti by se měla dotace zvýšit na 75 procent,“ podotkl Pašek.

V programu kotlíkových dotací pro nízkopříjmové domácnosti budou moci žadatelé získat dotaci na pořízení ekologičtějšího zdroje tepla ve výši až 95 procent nákladů. Krajské úřady začnou přijímat žádosti na konci jara. Lidé si budou moci požádat do letošního 31. srpna, v září začne platit zákaz využívání kotlů na uhlí nebo dřevo nedosahujících alespoň třetí emisní třídy.

Z evropských fondů, právě přes Operační program Životní prostředí, má být v programu pro nízkopříjmové domácnosti k dispozici přes pět miliard korun, které by měly zajistit výměnu až 50.000 nevyhovujících kotlů. Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) už ale dříve sdělila, že MŽP bude moci v případě vyššího zájmu o dotaci využít i peníze z Národního plánu obnovy.

Domácnosti s běžnými a vyššími příjmy mohou získat dotaci na výměnu kotle ve výši 50 procent nákladů z programu Nová zelená úsporám. Na rozdíl od programu pro nízkopříjmové domácnosti je tato dotace poskytována až po instalaci kotle nebo čerpadla. Příjem žádosti začal už loni na podzim.

Svaz moderní energetiky spolu s CZ BIOM, Solární asociací, Aliancí pro energetickou soběstačnost a konzultační společností Budovy21 tento týden spustily akci, která vyzývá vládu ke změně přístupu k české energetice a zvýšení nezávislosti na dodávkách plynu a ropy z Ruska.

Organizace mimo jiné vyzvaly, aby vláda vyřadila podporu zdrojů na plyn z kotlíkových dotací, posílila program Nová zelená úsporám, nízkopříjmovým domácnostem nabídla investiční součást sociálních dávek, zvýšila podíl výroby domácího zeleného plynu nebo přidala do programového prohlášení závazek vybudovat 200.000 tepelných čerpadel a 60.000 kotlů na biomasu do roku 2025.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
miro novak
25. březen 2022, 18:53

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

suhlas
.

Rejpal
25. březen 2022, 22:00

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Kdyby vláda byla normální pak by zrušila povinnou výměnu starých kotlů za nové a ty peníz e na dotace by použila nejak smysluplně ale máme nejhorší vládu nejméně za posledních 30 let. Teď se od nás vykujuje pšenice aby nám jí pak za dvojnásobek prodávali zpátky ..... Normální vláda by už dávno zakázala vývoz obilí , ale Naše vláda nedělá nic, protože Fiala jako dobrý vazal hájí zájmy všech kromě ČR.
.

Josef
26. březen 2022, 15:39

Rejpale, přešel jste z levného prodeje energie na burzu v Lipsku na pšenici? Zkuste něco chytřejšího nebo jděte na novinky či PL tam Vám to spolknou, tady je to o energetice....

Pavel
26. březen 2022, 03:56

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze
A pak ses probudil s rukou v nočníku, sociopate podporovaný z rusácka.
.
.

Petr Benda
26. březen 2022, 18:48

pan Ondřej Pašek, energetický expert Hnutí Duha a celé hnutí Duha je zcela mimo a rozhodně podpora plynových kotlů v kotlíkových dotacích měla být zachována. A v Zelené úsporám by též měli zůstat. Může postupně přejít ne zelený plyn, syntetický plyn, vodík. Bez plynu pro topení to leckde nejde.

Rejpal
27. březen 2022, 01:34

Syntetická paliva budou příliš drahá než aby s nimy bylo možno reálně topit , jako záloha prosím.

ll
28. březen 2022, 17:57

Syntetická paliva drahá nejsou, pokud je vyrobíš z uhlí, jen ti to nesmí zdražit povolenka.

hellokitty
27. březen 2022, 08:55

plynovy kotel na vodik nepobezi, vime?

JVr
28. březen 2022, 08:31

Kotlíkové dotace vznikaly primárně z toho důvodu, aby se snížily lokální emise z topení. Postupně bylo třeba je přizpůsobovat současným (politickým) trendům v oblasti vytápění mezi něž řadíme něco, co bych označil jako „green deal“, a nyní tu máme akci „protiruské sankce“.

Kotle na plyn byly v kotlíkových dotacích zkrátka proto, že lepší topit plynem než uhlím (uhlí smrdí – rozumějme má vyšší emise). Kupodivu jsou i v souladu s „green deal“ cíli, protože stále lepší topit plynem než uhlím (méně emisí CO2). Jenže nejsou už v souladu s „protiruské sankce“, protože čím víc kotlů na plyn, tím více bude třeba fosilního plynu, který „může být potřeba“ nakoupit z Ruska.

Vaše návrhy: „zelený plyn“, „syntetický plyn“, „vodík“…

Tak „zeleným plynem“ myslíte bioplyn? Technicky ho neprodukujeme a nikdy (ani v optimistických scénářích vývoje) nebudeme produkovat dost ani pro stávající kotle, takže nemá smysl podporovat budování nových.

Co se týká „syntetického plynu“ tam je situace s otazníkem, ale současná výroba tohoto je nízká, a silně neefektivní (pokud se dostanete na ztráty energie 50% budeme rádi) a to zařízení, co to vyrobí se musí z něčeho zaplatit – rozhodně nebude levný (měl by být i dražší jak vodík).

Co se týká „vodíku“ tak tam jsou také jisté pochyby ohledně jeho dostupného množství a o jeho ceně, také je tam ten problém že dnes koupené kotle na plyn by vodík neuměly dlouhodobě spalovat – nejsou na to stavěné. Není na to stavěná ani plynárenská soustava…

Tedy shrňme si to. Máte hezké návrhy, ale ne! Tudy cesta nevede. Za mě dává smysl plyn z kotlíkových dotací alespoň pro následujících pár let vyřadit (pak se uvidí, co dál). Plyn je nyní drahý, je třeba jej kupovat z Ruska a ekologický také zrovna není. Tedy ačkoliv je v souladu s původními cíli kotlíkových dotací, je v nesouladu se současnými trendy. Neberte to jako rozhodnutí typu „zakázat plynové kotle“, ale spíše jako rozhodnutí typu „plyn již není perspektivní způsob vytápění“.

Jirka94535
27. březen 2022, 07:46

Dotaz na redakci.

Dobrý den.

V odkazu na článek je uvedeno 10 příspěvků. Po otevření se jih zobrazí 5. Mimo jiné zmizel i můj příspěvek. Byl slušný, nikoho jsem nenapadal, uváděl jsem pouze mě známá fakta z veřejně dostupných zdrojů a na ně navazující názor.

Mohu se zeptat, proč příspěvky zmizely? Nechce se mi věřit, že byly úmyslně smazány. Též se mi tento týden stalo, že odeslaný příspěvek se nezapsal, vypsalo se oznámení "Děkujeme....." na chvíli se zobrazil a zmizel. Nikdy jsem v diskuzi nikoho neurážel, nepoužíval vulgární výrazy, atd. Děkuji za odpověď, i na uvedený mail.

Martin Voříšek
27. březen 2022, 16:22

Dobrý den,

Váš komentář porušil hned první pravidlo uvedené v pravidlech diskuze. Nijak se netýkal článku, u kterého byl umístěn. Jinak máte pravdu, že se komentář zdál ok.

K nezapsanému příspěvku - některé komentáře musíme schvalovat ručně (např. proto, že obsahuje konfliktní slova (urážky apod.) nebo odkazy). Proto se nezobrazil okamžitě.

MV

Rejpal
27. březen 2022, 23:40

Prostě mažete příspěvky , které nejsou v souladu s oficiálním názorem vlády, protože nechcete svobodnou diskusi a o žádná pravidla Vám nejde když tady někdo napíše Ruská špína tak to nesmažete - i když je to trestný čin. Jsme opět před rokem 1989. To jsem poslouchala Svobodná evropa. Dnes lidé poslouchají internetové svobodné rádio.

Český národ si mohl ve volnách vybrat jestli bude v budoucnosti chudší a nebo nesvobodný , vybral si že bude nesvobodný a bude chudý.

Petr Whatever
28. březen 2022, 12:42

Rejpal: Moje příspěvky se taky nezobrazují, za poslední týden vím o třech. A můj názor je prakticky opačný k tomu vašemu.

Miroslav Hruška
28. březen 2022, 12:06

V článku mi chybí názor Hnutí Duha co dělat s teplárnami-pokud jedou na plyn a vytápí panelová sídliště. Zda podporují odpojování objektů a budování samostatných plynových kotelen.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se