Domů
Teplárenství
Nový vlastník Příbramské teplárenské slibuje odchod od uhlí a snížení ceny tepla
Biomasa
Zdroj: PSNH / Creative Commons / CC BY-ND 2.0

Nový vlastník Příbramské teplárenské slibuje odchod od uhlí a snížení ceny tepla

Teplárenství
13 komentářů
20. květen 2019, 20:25
ČTK

Společnost Mincom CZ ze skupiny EnergoFuture, která vyhrála soutěž na prodej Příbramské teplárenské, počítá se snížením ceny tepla v Příbrami. Místo uhlí chce spalovat dřevní štěpku, a do ceny tepla tak nebude muset promítat emisní povolenky. Na dnešním jednání příbramského zastupitelstva to uvedl Milan Nebuchla z EnergoFuture.

„Náš záměr je jednoduchý, a to ekologizovat tenhle zdroj,“ uvedl Nebuchla.

Firma, která má podobné zařízení ve Frýdku-Místku, chce přechod zvládnout ještě v letošním roce a v nové topné sezoně už spalovat dřevní štěpku. Podle Nebuchly se v souvislosti se změnami nepočítá s propouštěním zaměstnanců, kterých je nyní kolem 130. Mincom CZ chce také přesnunout své sídlo do Příbrami, v současnosti sídlí v Praze 1.

Příbramská teplárenská provozuje centrální zdroj tepla pro Příbram a z menší části je i výrobcem a dodavatelem elektrické energie. Zásobuje teplem zhruba 10.000 domácností, dva průmyslové závody, školy, zdravotnická zařízení a obchodní centra.

Podnik je od 90. let minulého století v konkurzu, město má z prodeje získat 14 procent. Zastupitelé dnes souhlasili s uzavřením kupní smlouvy, město by tak mělo získat podíl ve výši téměř 37 milionů Kč.

Příbramská teplárenská vznikla v roce 1993, o pět let později na ni byl vyhlášen konkurz. Závod je přesto plně funkční. Předmětem prodeje jsou veškerá aktiva včetně teplárenské infrastruktury v majetku města.

Příbramská teplárenská vlastní spolu s městem rozsáhlou síť horkovodů a parovodů, která včetně odboček dosahuje délky téměř 18 kilometrů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Josef
20. květen 2019, 23:47

No kdyby raději předělali Příbramskou teplárnu na spalovnu odpadů - to by byl obnovitelný zdroj. Žádná štěpka volná ke spálení není lze jí získat jen dalším plundrováním lesů , kdy se využije každá větvička ,místo které nevznikne humus , který zajistí udržení vody v půdě a tím zdravý les nebo použitím dřeva ,které před tím pálili domácnosti ( přejdou zpět na uhlí) ono to samozřejmě půjde pár let v době kůrovcové kalamity, jenže jak dnes je těžba dřeva vysoká , tak pak po vytěžení kůrovcového dřeva bude zase nízká -les není žádné Perpetuum mobile....

drvoštěp
21. květen 2019, 11:05

No zrovna teď je v lesích dřeva ohromný přebytek a nejbližších pár let to tak i zůstane než nastane kompletní likvidace a náhrada jehličnatých monokultur lesy, které lépe zvládnou současná sucha. Kdo má pocit, že to není pravda ať poptá kladovku kůrovcových suráků... k domu vám to dovezou za směšnou cenu a budou rádi, že něco udali... eventuálně Vám ji rád zajistím osobně... Sklízíme důsledky toho, že předci chtěli maximum výborně zpeněžitelného dřeva... a nasázeli smrky jak kukuřici...

Martin Pácalt
22. květen 2019, 08:54

Souhlasím. A dodávám, že těžba dřeva v kůrovcových lokalitách má význam pouze na "frontách", kde je zrovna živý brouk. To co zůstává za frontou nastojato, bude lépe nechat zpráchnivět (resp. vytěžit jen částečně), aby se přirozená obnova lesa podařila co nejlépe. Podle mého je hloupost to vozit např. do Rakouska za babku. Nynější odhad kalamity je na úrovni pěti českých ročních těžeb dřeva .

Karel Bartl
4. říjen 2019, 08:04

Dobrý den pane "drvoštěp", pokud máte přebytek dřevní štěpky, mile rádi s Vámi na Příbramsku navážeme spolupráci, můžete se nám ozvat, Karel Bartl na: ecowoodenergysro@gmail.com, dřevní štěpku již dva roky dodáváme do EnergoFuture Sviednov, fabrika ve Frýtku - Místku. Děkuji

Andrea Borotea
21. květen 2019, 08:30

Ono jim také nic jiného nezbývá od 2021 nebudou plnit emisní limity - dostanou na dva roky vyjímku a pak to zavřou, protože štěpka v ČR není to by jí museli sebrat stávajícím odběratelům a pak by zase nebylo cim topit v Písku nebo Strakonicích.

Petr
21. květen 2019, 10:48

Minimálně pět let teď bude v ČR obří přebytek levného dřeva.

drvoštěp
21. květen 2019, 11:09

Současné kapacity +/- odpovídají dlouhodobým možnostem českých lesů, současná produkce je ale výrazně nadnormální. Jeden projekt o této velikosti nevnímám jako problém. Naše firma produkci lesní štěpky omezila, protože v důsledku nadbytku na trhu se štěpka velmi špatně prodává.

Andrea Borotea
21. květen 2019, 11:37

Přebytek je dřeva na stojato, není technika a lidi. A když technika je tak se např harvestory nedají použít jako v rovině kolem Berlína...

drvoštěp
21. květen 2019, 15:57

Přebytek je už i naležato... LČR mají v kalamitních oblastech spoustu skládek neprodaného dřeva... a klestí je teď prodejné jen za úplně mizerné ceny. O to není zájem vůbec. Lepší sortimenty jsou ještě prodejné slušně, ale palivové a vlákninové jsou úplná mizérie.

Vladimír
22. květen 2019, 06:26

To se jako vezme štěpka místo uhlí a je hotovo? To je hodně zkreslená představa.

Andrea Borotea
22. květen 2019, 09:58

Štěpka potřebuje víc vzduchu to se řeší tak že se otevřou všechny průlezy do kotle a kouřák jede naplno. Když to nehoří tak se tam něco přisype uhlí nebo nadrcený dřevěný stavební odpad. Moc OZE to není ale ono se to nepozná.

Vladimír
23. květen 2019, 06:24

Úroveň spalování rovná se hoření odpadové skládky.

Rostislav Hrček
29. leden 2020, 20:14

To se mi líbí, kam tento milovník růžových svetříku vstoupí , tam tráva neroste, má ještě věrného nohsleda, školníka , který se nyní prezentuje jako vedoucí výroby, sehraná dvojka. Zeptejte se ve VEOLIA SVIADNOV, nebo n.z. Pankrác

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se