Domů
Teplárenství
Teplárny dodaly v zimě kvůli počasí méně tepla, lidé ušetří

Teplárny dodaly v zimě kvůli počasí méně tepla, lidé ušetří

Většina tepláren v Česku dodala v uplynulé zimě kvůli počasí meziročně méně tepla, řada lidí by tak měla v platbách za tepelnou energii ušetřit. Vyplývá to z vyjádření Teplárenského sdružení ČR a jednotlivých firem pro ČTK. Některé teplárny označují končící zimní období za nejhorší za poslední léta. I když podle nich byla zima na první pohled tradičnější a se sněhem, teplotně byla nadprůměrná, což se projevilo i na dodávkách tepla.

„Domácnosti v následujících týdnech dostanou vyúčtování za teplo spotřebované v roce 2018 a nemusí se obávat zvýšených nákladů. Meziročně spotřeba tepla na vytápění a ohřev vody loni poklesla v rozmezí mezi šesti až osmi procenty. Většina domácností tak může při ročním vyúčtování nákladů za teplo za rok 2018 očekávat přeplatky v řádu až několika set korun,“ uvedl ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek.

Mluvčí sdružení Pavel Kaufmann doplnil, že podobný pokles spotřeby zaznamenaly teplárny také v porovnání zim 2017/2018 a 2018/2019.

„Podle klimatické náročnosti je letošní průběh topného období od září do poloviny dubna v porovnání s minulým za stejné období zhruba o osm až deset procent teplejší podle lokalit,“ podotkl.

Sdružení dodalo, že s velkou pravděpodobností bude letošní zima nejteplejší za posledních deset let.

Trend potvrzují i jednotlivé firmy.

„Pokud srovnáme období září 2018 až březen 2019 se stejným obdobím loňského roku, tak již nyní můžeme konstatovat, že jsme zaznamenali vyšší teploty přibližně o 1,5 stupně Celsia. Tomu odpovídá i prodej tepla, který loňské výše nedosahuje ve Vsetíně přibližně o osm procent a v Uherském Hradišti o deset procent,“ uvedl Michal Chmela, předseda představenstva Zásobování teplem Vsetín a jednatel společnosti CTZ dodávající teplo v Uherském Hradišti.

Mírná zima poznamenala spotřebu tepla i v horských okresech Jeseník a Šumperk. Tamní domácnosti a firmy zásobuje tepelnou energií například společnost Sateza.

„Končící topnou sezonu z pohledu spotřeby tepla hodnotíme z dlouhodobého hlediska 20 let jako velmi podprůměrnou. Z krátkodobého, tedy za poslední tři roky, pak jako mírně podprůměrnou. Otázkou je, jestli se jedná o krátkodobý klimatický jev, nebo se jedná o trend změny v našem klimatickém pásmu,“ sdělil ředitel společnosti Roman Macek.

Podobně mluví i ředitel Karlovarské teplárenské a.s. Roman Miarka.

„Jestli jsme si loni stěžovali, že byla špatná zima, tak letos to bylo dvojnásobně horší. Odběratelé ušetřili asi deset procent tepla,“ řekl ČTK.

„Nemůžeme skončit v červených číslech, a tak je možné, že představenstvo bude jednat o možném zvýšení ceny tepla,“ dodal.

Meziročně méně tepla pak dodal během uplynulé zimy také největší dodavatel tepla v Praze, společnost Pražská teplárenská. Meziroční pokles činil o 8,5 procenta.

„Průměrná úspora domácností za spotřebu tepelné energie v aktuální topné sezoně bude kolem 900 korun,“ uvedl mluvčí firmy Miroslav Štochl.

Teplárenské sdružení ČR už dříve sdělilo, že průměrná čtyřčlenná domácnost v bytovém domě v Česku ročně spotřebuje na vytápění bytu a ohřev vody 25 gigajoulů (GJ) tepla. Podle Kaufmanna činí nyní průměrná cena tepla z uhlí v Česku zhruba 585 Kč/GJ, ze zemního plynu asi 605 Kč/GJ. Průměrná roční platba domácností se tak pohybuje kolem 14.000 až 16.000 korun. Podle šetření Českého statistického úřadu se náklady na vytápění a ohřev vody podílejí na celkových spotřebních vydáních domácností zhruba šesti procenty.

Komentáře

(8)

Petr

14. duben 2019, 12:12

Zvedat cenu tepla, to jediné těm blbějším jde, a pak se budou divit, až se jim začnou odpojovat střední odběratelé, na kterých nejvíc vydělávají.

Musí ceny zreálnit a místo tepla víc získávat za připojení a výrobu špičkovější elektřiny, případně nově vytápět nějaké městské skleníky, lázně atd.

Carlos

14. duben 2019, 12:34

To by předně musel být na daných místech někdo s nějakou vizí rozvoje, ne někdo s vizí provizí. U nás ve městě je to třeba kompletně zabité tím že nikoho ani nenapadlo ten systém předělat a rozšířit mimo toho co je nejnutnější nebo na co jsou dotace. Dokonce se ten systém začíná rozpadat na domovní kotelny. Přitom zdrojů tepla tu je a potenciálních velkých odběratelů taky. Školy, bazén, hlavní ulice, nové činžáky (z posledních 20 let), obchodní centra, úřady, kino. Potenciálně tři kotelny (bývalých) fabrik jako zdroje energie, eventuálně pomocí nějakých tepelných čerpadel využitelné odpadní teplo z výrobních procesů. Dělá na tom někdo? Ne, ale teplo je jedno z nejdražších v zemi.

JVr

15. duben 2019, 13:54

Tak ona cena údržby teplárenské sítě a teplárny, lidi - jakési fixní náklady jsou víceméně stejné a to bez ohledu na to jaka je zima a kolik tepla se dodá...

Variabilní jsou jen náklady na palivo popř. povolenky.

Nicméně to teplo se většinou účtuje pouze s variabilní částí ceny. Za GJ tepla. Tzn. v případě takového účtování je třeba fixní náklady rozložit lépe do ceny tepla pokud jsou zimy jaksi teplejší díky globál oteplování. Druhou možností by byli zavést dvě složky účtování tepla fixní a variabilní... Výsledek je stejný. někdo to zaplatit musí...

Lukas

14. duben 2019, 20:47

Odkud jste Carlosi?

Maca

16. duben 2019, 10:32

Koukám, že situace je všude stejná. U nás v České Lípě situace jako přes kopírák. Provozuje se 40 let stará soustava se zcela nulovými investicemi do údržby. Řeší se pouze havárie. Úniky tepla se rozpočítávají zákazníkům. Potenciálních zákazníků je samozřejmě také spousta. Avšak neustálým zvyšováním ceny už došlo k tomu, že se celé jedno sídliště odpojilo a řeší si vytápění vlastní cestou. Na ostatních sídlištích jsem si už na několika domech také všiml velkého nerezového komínu na boku budovy ... Reakce CZT je bohužel další navýšení ceny, což povede k dalšímu odpojování zákazníků. Skoro se to zdá jako začarovaný kruh .... Myslím, že dokonalým příkladem likvidace CZT soukromým kapitálem, je Jablonec nad Nisou.

Carlos

16. duben 2019, 18:51

No sic to na internetu velmi nerad zveřejňuji, ostatně proto třeba používám nick, ale řekněme že je to jedno Moravské město kde se kříží I. a II. železniční koridor na samém jihu Moravy.

Martin Pácalt

17. duben 2019, 12:13

Lundenburg ? Nečekám odpověď, agente 007 ;-)

Carlos

16. duben 2019, 18:55

Ještě abych to upřesnil, dnes jsem tak nějak už všude zdejší, ale to místo si dovolím stále ještě považovat za místo odkud jsem.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.