Domů
Teplárenství
TSČR: Teplárny končí topnou sezonu, spotřebou byla podobná té minulé

TSČR: Teplárny končí topnou sezonu, spotřebou byla podobná té minulé

Teplárenství
Bez komentáře
30. květen 2019, 14:24
ČTK

Teplárny v Česku definitivně končí topnou sezonu, spotřeba v ní byla podobná té minulé na přelomu let 2017 a 2018. ČTK to dnes řekl mluvčí Teplárenského sdružení ČR (TS ČR) Pavel Kaufmann. Uvedl, že teplárny letos končí s topením o více než měsíc později než loni, kdy byla topná sezona mimořádně krátká a teplárny ve většině republiky ji ukončily už v polovině dubna. Pokles spotřeby proti minulé zimě podle něj letos dorovnal neobvykle studený květen, i tak šlo o čtvrtou nejteplejší topnou sezonu za deset let.

„Výsledky zimy opět ovlivnilo teplé počasí. Chladnější než v minulé zimě byly letos vedle května pouze leden a duben. V ostatních měsících se teploty pohybovaly nad dlouhodobým teplotním průměrem,“ uvedl dnes ředitel TS ČR Martin Hájek.

Sdružení podotklo, že přestože se v letošní topné sezoně topilo o 22 dnů více než při té minulé, klimaticky byla jen o 1,8 procenta chladnější.

„Jelikož se zálohy nastavují zpravidla podle delšího teplotního průměru, nemusí se domácnosti obávat, že chladný květen výrazně zvýšil letošní náklady na vytápění. O jejich celkové výši za letošek rozhodne až počasí od září do prosince,“ doplnil Hájek.

Už dříve sdělil, že v loňském roce poklesla meziročně spotřeba tepla z tepláren v ČR na vytápění a ohřev vody v rozmezí mezi šesti až osmi procenty. Většina domácností tak podle něj při ročním vyúčtování nákladů za teplo za rok 2018 obdržela přeplatky v řádu až několika set korun.

Ilustrační foto

Sdružení už dříve sdělilo, že průměrná čtyřčlenná domácnost v bytovém domě v Česku ročně spotřebuje na vytápění bytu a ohřev vody 25 gigajoulů (GJ) tepla. Podle Kaufmanna činí nyní průměrná cena tepla z uhlí v Česku zhruba 605 Kč/GJ, ze zemního plynu asi 620 Kč/GJ. Průměrná roční platba domácností se tak pohybuje kolem 15.000 korun. Podle šetření Českého statistického úřadu se náklady na vytápění a ohřev vody podílejí na celkových spotřebních vydáních domácností zhruba šesti procenty.

Topná sezona podle vyhlášky ministerstva průmyslu trvá od začátku září do konce května. Vytápění je možné přerušit nebo omezit dříve, pokud průměrná venkovní teplota vystoupí dva dny po sobě nad 13 stupňů a nečeká se ochlazení.

Teplárenské sdružení ČR bylo založeno v roce 1991, jeho členové zásobují teplem dálkově 1,2 milionu domácností, v nichž žije přes tři miliony obyvatel. Teplo dodávají i průmyslovým podnikům, školám, nemocnicím nebo úřadům.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se