
Ceny energií o Velikonocích klesly do záporu, byl přebytek elektřiny v síti
Ceny energií na trhu během Velikonoc klesly do záporných hodnot, reagovaly tak na přebytek elektřiny v české síti. Nejvýrazněji se to projevilo v neděli, kdy bylo slunečné počasí a nízká spotřeba. Na vyrovnání výkonové rovnováhy v soustavě ovšem tentokrát státnímu provozovateli přenosové soustavy ČEPS stačily standardní služby, mimořádné odpojení některých zdrojů od sítě jako předloni tentokrát nebylo zapotřebí. Vyplývá to z informací ČEPS.
„Během velikonočních svátků byly v některých hodinách kolem poledne zaznamenány záporné ceny na denním trhu,“ řekl Lukáš Hrabal z ČEPS.
V sobotu tak podle něj ceny klesly blízko k nule, v neděli byla maximální záporná cena na úrovni 85 eur (2130 Kč) za megawatthodinu (MWh), v pondělí pak ceny klesly do záporných 22 eur (552 Kč) za MWh.
„Co se týká bilanční rovnováhy mezi výrobou a spotřebou, byla situace klidná. Na vyrovnání bilance stačily standardně zajištěné služby výkonové rovnováhy a nebylo třeba žádných mimořádných opatření,“ podotkl Hrabal k opatřením ze strany provozovatele přenosové soustavy.
ČEPS tak tentokrát nemusel odpojovat žádné zdroje od sítě, jako se to stalo během předloňských Velikonoc. Během Velikonočního pondělí tehdy podnik odpojil stovky fotovoltaických elektráren na dvě hodiny od sítě. Důvodem byl nevyrovnaný výkon v elektrizační soustavě. Šlo o první případ, kdy ČEPS podobné omezení v reálném provozu využil.
Na situaci ovšem i tak nyní reagovali obchodníci na trhu. „Tyto extrémní situace logicky vyvolávají paniku na trzích a silný tlak na vnitrodenní obchodování. Každý obchodník se snaží co nejrychleji vyrovnat svou bilanci, aby nezhoršoval už tak napjatou situaci,“ uvedl Petr Foitl ze společnosti Solar Global Energy. Náklady na záporné ceny podle něj mohou být často racionálnější než riskovat výrazně vyšší pokutu za odchylku, kterou by musel za obchodníka vyrovnávat ČEPS.
Mohlo by vás zajímat:
Zajímalo by mě, jak tento problém vyřeší ztrojnásobení výkonu FVE během následujících pár let.
Nevyřeší.
Trh by to vyřešil jednoduše - za zápornou cenu by nikdo nedodával.
Jenže trh neexistuje od doby, co platíme (hlavně německo) výrobcům, aby dodávali kdy se jim zachce. Potom ti co mají prodáno dopředu podle odběrového harmonogramu (stabilní zdroje) v klidu dodávají, protože mají odběr. Ti co nemají domluvený odběr ale jsou placeni za to že dodávají kdy chtějí tak také dodávají. No a najednou je v síti víc elektřiny, než je potřeba.
O velikonocích a nadbytku elektřiny v Řecku je aktuální článek:
Poznámka ten problém mají v Řecku násobně větší, než u nás.
V síti nebylo více elektřiny než bylo potřeba, regulátor reguloval...
Ale za jakých nákladů...
A hned večer byly i ty regulované zdroje (ty které toho byly schopny) zase potřeba.
Mařiče si přišly na svý.
Proč si vymýšlíte?
FVE se na rozdíl od JE či uhelek dají jednoduše vypnout a o elekztrolýze jste již slyšel?
Jen slyšel, skutek utek.
Jaké procento výkonu z FVE se dá jednoduše vypnout?
můžete to regulovat od 0-100%, rychlost cca 40-150ms
Řešení těchto problémů je poměrně jednoduché. Omezit při příznivých podmínkách pro FVE a VTE výrobu z fosilních a jaderných elektráren + vyšší kapacity bateriových úložišť + výroba H2.
Řešení těchto problémů je ve skutečnosti ještě poměrně mnohem jednodušší. Omezit při příznivých podmínkách pro FVE a VTE výrobu z FVE a VTE.
Podle tohoto hloupého řešení, samozřejmě nikdo ve světě nepostupuje. Všechny státy světa omezují nejprve fosilní zdroje, pak jaderné a až v poslední řadě obnovitelné zdroje energie.
A v době možného dostavení Dukovan 2 (okolo 2040) se v EU už bude jen v době nadbytku omezovat výkon zbývajících jaderných zdrojů. Plynové elektrárny samozřejmě s tím počítají že nepojedou, pojedou jen když nebude dost svítit slunce a foukat vítr a téci voda.
JE Dukovany 2 už bude jen zmařená investice, to bude ve čtyřicátých letech 21. století objektivní realita.
Samozřejmě že postupuje a řešení je to mnohem chytřejší než omezovat výrobu jaderných elektráren, Bláho. Státy navíc nic neomezují, omezuje to v první řadě trh na základě merit orderu, kdy mají výhodu zdroje s nízkými marginálními náklady a řiditelné zdroje, jejichž výrobu lze prodat dlouho dopředu, obojí splňují především vodní a jaderné elektrárny.
Nejnižší marginální náklady mají s velkým náskokem "slunce, vítr a voda" pro čistou, obnovitelnou levnou výrobu elektřiny. Na to stačí základní poznatky z fyziky a ekonomie.
Ne, to nemají, Vaněčku, zrovna vy jste eknomií naprosto nepolíben, jak jste tu už mnohokrát dokázal. Jaderné elektrárny mají marginální náklady srovnatelné, protože povolenky kupovat nemusí, palivo je levné a stejně odstávky ve většině případů plánují dlouho dopředu, takže ho nakonec vyvezou stejně, ať se z něj vyrobilo elektřiny víc nebo míň. Navíc u starších typů elektáren mohou být marginální náklady i záporné, protože některým starším typům elektráren změny výkonu nesvědčí, takže je dražší měnit výkon než vyrábět zadarmo. Navíc tyto zdroje obvykle prodávají elektřinu na dlouhodobých trzích, takže se jich nulové spotové nebo záporné ceny ani netýkají.
A proč neomezit raději tu nadměrnou výrobu FVE a VtE. Celkově by to vyšlo levněji.
U fosilu alespoň snížíme spotřebu paliva a emise, ale u jádra nemá omezování výroby žádný přínos.
Akumulace OK, ale zase to bude dražší, než ta výroba v JE. U H2 násobně dražší a ještě méně ekologické.
Současné problémy jsou jen otázkou denní akumulace a řízení sítě na straně spotřeby, obojí přijde do několika let.
To není jen problém denní akumulace (a že k ní máme zatím hodně daleko). To je i problém akumulace středně a dlouhodobé na dobu třeba týdne a z léta na zimu.
A řízení na straně spotřeby ve spojitosti s FVE (a není to zase tak moc přehnané) by znamenalo "svítit v poledne" a "topit v létě".
V průmyslu třeba: "Franto, informuj lidi, že zítra dle předpovědi počasí rozjedeme linku od 11. do 15. hodin. Na pozítří se uvidí". Odběratelé jistě rádi počkají na ekologicky vyrobenou dodávku.
Nebo ráno v pekařství: "Dnes ráno vypečené rohlíčky nebudou, včera málo svítilo a nebylo z čeho nabít akumulátory. Možná po poledni".
Nebo: Několik dní málo svítilo a foukalo, tak museli vyhlásit regulační stupeň a odstřihnout nás od elektřiny. Sice nám ztuhlo sklo (ocel, apod) v elektrické peci a budeme ji muset zbourat, v lepším případě jen popraskala rychlým chladnutím a alespoň jsme zachránili vsázku. Ale celé minulé tři měsíce jsme vyráběli ekologicky.
A když v ranní špičce pro nedostatek elektřiny zastaví metro, také rád do zaměstnání dojdete ekologicky pěšky, jen s hodinovým zpožděním, aby Vám tam řekli, že se můžete vrátit a zkusit to zase před polednem znovu.
@Bob 23. duben 2025, 22:27
Možná, kdybyste přidal ještě jeden nebo dva dětinské příklady, tak by to mělo větší váhu:-)
FVE nebude nikdy jediným zdrojem EE.
Je spousta spotřeby, která synergii s výrobou FVE má a zatím se nevyužívá vůbec nebo nedostatečně.
Jak jsem psal ty příklady nejsou ani moc přehnané a pokud by měla být energetika založena většinově na FVE (a zdaleka to nemusí být zdroj jediný), tak nás něco podobného čeká. Ostatně Němci by to v období Dunkelflaute už zažili, kdyby je nezachránil dovoz hlavně z Francouzského jádra, ale i našeho a uhelných elektráren z celého okolí. Jsem zvědav, odkud budou dovážet za několik let, až se odstaví uhlí, když už nyní je zřejmé, že dost plynovek nestačí postavit, stejně jako my.
Rozhodně se najde daleko více spotřeb, které jdou časově proti výrobě z FVE, než synergií.
Napadá mne jen jedna: Mrazírny.
Podle Vašeho tvrzení předpokládám, že teď "vysypete z rukávu" spoustu dalších příkladů.
@Bob 24. duben 2025, 10:22
Naopak, jsou velice přehnané a s realitou nemají nic společného.
Naše energetika nebude založena na FVE ani většinově.
Pokud vás napadly jen mrazírny, tak máte omezený rozhled.
Chlazení a vzduchotechnika obecně - výborná synergie
Ohřev vody domácí/centrální - výborná synergie
Provoz spotřebičů s odloženým startem - výborná synergie
Co e-mobilita?
A hlavně, stačí vytvořit podmínky proto, aby lidé byli motivovaní k přesměrování možné spotřeby do období "nadbytku", každý by si to jistě vyřešil po svém, to by mělo možná největší efekt.
No vidíte na chlazení pomocí vzduchotechniky jsem zapomněl. A to jsem to sám navrhl pro objekt s FVE, na které jsem se podílel. Bod pro Vás.
Nicméně:
Ohřev vody, tam moc synergie ve smyslu ve stejnou dobu vyrobím i spotřebuji není. Je to možno provozovat jen díky akumulaci. Opět jsem sám navrhoval pro FVE a tak dobře vím, jaké jsou s tím problémy a stejně musíte mít záložní řešení na jinou energii a to zdaleka nejen na zimu.
Zase trochu odlehčeně: Nepůjdete se domů z práce koupat v poledne, abyste využil (nejlépe vlastní) FVE. Na dostatečně velkou aku nádrž (na několik dní kvůli kolísavé výrobě FVE) zase v bytě a často ani v RD nemáte dost místa. Nehledě na to, že to taky není "zadarmo".
Provoz spotřebičů s odloženým startem jen hodně omezeně (mimo jiné nebudete prát 3 měsíce v roce?). Taky nejsou běžné "chytřejší" spotřebiče, než jen s předem "natvrdo" nastaveným startem.
E-mobilita podobně. Navíc málokdo má možnost nabíjet přes poledne. Optimální provozní čas nabíjení je přes noc.
S posledním odstavcem souhlasím, ale zrovna nyní snahy o co největší platbu "za jistič" jdou přímo proti možnosti přesměrování spotřeby do doby nadbytku.
@Bob 24. duben 2025, 13:16
No pokud máte doma průtočný 3L bojlerek s nutností okamžité spotřeby, tak tam moc synergie nebude:-)
Ale ostatní, kteří mají "normální" bojler 120-250l a doteď ho ohřívali jen v 8hod NT, tak ho v pohodě ohřejí FVE a mají vody dostatek na celý den.
Akumulace do vody je naopak nejjednodušší a nejlevnější řešení pro domácí FVE.
Vy máte neustále představu, že FVE vyrábí jen přes poledne.
I v dubnu mám výrobu kW klidně do 16-18hod večer.
A většinou se jezdí BEV "kolem komína" s denní spotřebou 10-15kWh, to dobijete i po práci ze slunce a třeba trochu z AKU.
Mám 125 l kombinovaný bojler a pokud ho chcete natápět jen na rozumnou teplotu (do 60°C), tak to stačí akorát tak na napuštění jedné vany. Potom už byste ani neumyl nádobí. Naštěstí nemusím čekat 8 hodin, nebo až bude svítit, ale plynový kotel mi ho znovu ohřeje do cca 30 minut. Mám ho ovšem jak z prostorových, tak estetických důvodů v kotelně (sklepě) pod koupelnou.
Pokud by měla být synergie s FVE s pomocí akumulace potřeboval byste pro celou rodinu a proměnlivou výrobu (jeden den svítí hodně, druhý málo) něco tak nad 500 l.
Chtěl bych vidět, jak byste to dal do koupelny panelákového bytu s dálkovým topením a ohřevem TV. On je to problém (i těch 120 l) často i v RD, pokud se s tím už při stavbě nepočítalo 500l je většinou sci-fi.
Jistě s elektromobilem se často "jezdí kolem komína". Ráno odjedete do práce, nabíjet není kde, odpoledne přijedete, často pak ještě na nákup, děti z kroužků, možná i večer do města do kina. Optimální čas na nabíjení je v noci.
P.s. Na způsob využití FVE, tedy tu synergii jsme si nechali před instalací 100 kWp FVE na budovu dělat energetickou studii, kde podkladem byly hodinové spotřeby elektřiny a hodinový výroby FVE, včetně variant akumulace přebytků do akumulátorů a vodních nádrží (ohřev a předehřev TV).
Také jsme nechali zpracovat studii modernizace kotelny CZT, kde byly i varianty zapojení TČ a vlastní FVE na střeše. Výsledek: FVE nic moc, TČ prodělečná i ve spojení s vlastní FVE, ne tak při odběru ze sítě. Pro vysvětlení: do teplovodu požadována voda 80-90°C právě pro ohřev TV (tedy celýrok) a na to by musela být velmi drahá dvojstupňová TČ navíc s poměrně nízkým TF.
@bob
Co je na kombinovaném bojleru složité? Díky FVE nepotřebujete ani tu kombinaci a stáčí úplně jednoduchý čistě elektrický. Umístit 120-160lbojler může být problém v bytech. V RD si snad nikdo příčetný do koupelen nedělá průtokový ohřev.
125l bojler vs vana. Kolikrát se vám to stalo? Trochu plácáte.
Jsme domácnost s 2 dětmi, takže vana objem 170l u nás jede pořád. 235l bojler ohřátý na 45C resp 60C (jednou týdně) se nám za 7let bydlení nepodařilo vyplácat. Vždy jsme měli dostatek TUV. Pak tu jsou ještě věci jako myčka/pračka/sušička. Dají se naplnit a pustit až je slunce.
Mám Tč poslední půlrok i FVE.
Dnes 6:30 mi FVE dává už 500W to samé v 18:30. Už 2 měsíce jsem z 97% soběstačnej. Potřeboval jsem jen jeden den v březnu 14h síť, zbytek jsou drobné přícucy, kvůli hybridnímu polovodičovému střídači. Ty by se daly eliminovat lepším střídačem.
To Xoor 24. duben 2025, 21:10
A kde jsem psal, že je na kombinovaném bojleru něco složitého. Jenom je i 125 l malý pro RD, pokud ho chcete natápět jen po omezenou dobu. Zvláště FV, kde nemáte záruku, že na něho při horších solárních podmínkách nšco zbude, protože vyrobenou elektřinu přednostně spotřebujete jako elektřinu pro jiné spotřebiče.
Kombinovaný je proto, že ohřev plynovým kotlem je levnější (FVE zatím nemám).
Natápím ho jen max. na 60°C z několika důvodů:
1) KK ani na víc ohřát nejde. Jednak víc nejde nastavit a za druhé by se tím snížila účinnost.
2) Nižší ztráty
3) Stačí to na všechno použití i proti legionele, ale ještě se nemusí řešit ochrana proti opaření.
Když napouštím vanu, na konci už teče studená (vlažná) a musím to hlídat, aby koupel byla dost teplá. Dříve jsem měl 160 l a ten byl bez problému.
Poznámka: Kotel 15 kW nestačí ohřívat průtokově ani pro jednu baterii.
Do panelákové koupelny dáte i ten 125 l těžko.
Na solární ohřev byste potřeboval ideálně tak 500 l a to je často problém i v RD
Nicméně debata byla o synergii ohřev TV - výroba ve FVE. Ta je tam prostě minimální, koupu se ráno, nebo večer.
Dá se to zlepšit jen akumulační nádobou.
@Bob 24. duben 2025, 21:56
No u vás by ohřev TUV pomocí FVE tedy synergii měl minimální, i takové jsou případy.
Ale u spousty majitelů domácích FVE má velice dobrou.
Mně na bojler stačí FVE od cca dubna do října.
Přes den se nahřeje, dopoledne a večer spotřeba i s rezervou na druhý den a tak dokola.
Jak jsem tu psal již mnohokrát, mám roční soběstačnost v EE cca 70%, takže synergie tam je velice dobrá.
A ano, když bude několik dní ultra hnusně, tak to nahřeji v NT ze sítě.
Bob 24. duben 2025, 21:56
četl jsem to tady a trochu si to spojil s dalšími příspěvky:
"Bob 24. duben 2025, 13:16
Ohřev vody, tam moc synergie ve smyslu ve stejnou dobu vyrobím i spotřebuji není. Je to možno provozovat jen díky akumulaci. Opět jsem sám navrhoval pro FVE a tak dobře vím, jaké jsou s tím problémy a stejně musíte mít záložní řešení na jinou energii a to zdaleka nejen na zimu."
Ale asi uznávám, že jste asi myslel synergii tak, že se jedná o okamžitou spotřebu energie z FVE/FTE pro TUV. V takovém případě souhlasím, že se tyto technologie nehodí.
Každá technologie má něco, ale doplnit bojler o cca 160L pro pár panelů není v RD nebo firmách většinou žádný problém a regulace je velice snadná a kombinovatelná s jinými zdroji.
Byty jsou často problém, protože nikdo nechce investovat do ničeho (SVJ) a řešit to individuálně je také problematické. Opět často zkrz SVJ a řeči typu "on nám zničí bytový dům" nebo "...sousedova koza..."
@Xoor 25. duben 2025, 08:58
U bojleru/akumulačky právě není nutné mít soudobou výrobu a spotřebu, to je to zásadní.
Do svého bojleru 210l uložím v průměru 6kWh EE každý den.
To Xoor 25. duben 2025, 08:58
Samozřejmě, že synergie je promne spotřeba ve stejnou dobu, jako výroba. Se zapojením dostatečné akumulace bude mít jakákoliv výroba ideální synergii. Třeba i FVE s výrobou v létě na topení na zimu.
Jen 2 perličky na konec:
Zadával jsem FVE na velkou správní budovu 99 kWp, kde přebytky jdou do ohřevu TV (500 l ohřívák kombinovaný s plynem + dalších 2 000 l AN s předehřevem). Kromě toho, že to nakonec vůbec nebylo levné, včetně úprav potrubí (ale pořád podstatně levnější, než akumulátory) tak ta jinak renomovaná firma nám ten ohřev zapojila ve špatném pořadí (i když dostali podrobný popis) a pokud vím, tak to neopravili i když nedostali vše zaplaceno. Takže to nefunguje optimálně.
Stejná budova: Největší problém se (čtvrthodinové maximum) pro objednávání rezervovaného příkonu (je to na VN) je pravidelně kolem 8 hodiny ranní.
Po prozkoumání všech možností zůstalo - ranní vaření kávy. Ale zkuste přesvědčit lidi, aby varné konvice nezapínali všichni najednou (tolik k tak vzývané flexibilitě na straně spotřeby).
I když jisté řešení by tu bylo: 1 automat na kávu na patře, kde by zaměstnanci na svůj čip měli kávu zdarma. Vyšlo by to asi o něco levněji, než vyšší platba za rezervovaný příkon. Ale nerealizováno.
To Jarda 25. duben 2025, 09:46
Jenže 210 l bojler už dáte těžko do každé koupelny a to máte akumulaci pořád jen na 1,7 hodiny plné výroby FVE.
Když uvažujeme akumulaci, ztrácí pojem synergie tak nějak smysl. Jak už jsem psal, s dostatečnou akumulací ma ideální synergii i FV výroba v létě pro spotřebu v zimě.
@Bob 25. duben 2025, 11:09
Nevím, proč by pojem synergie jakožto spolupráce ztrácel u FVE a ohřevu vody smysl.
Nemusí být v každé koupelně, mám ho v technické místnosti a 2 koupelny.
A další akumulaci 17kWh v baterkách:-)
To Jarda 25. duben 2025, 11:21
Pletete si pojmy:
Synergie ohřevu vody FV pro běžné použití v RD (bytě) je malá.
O synergii mezi FV a bojlerem už se můžeme bavit, ale to je způsobeno až zapojením akumulace a záleží hlavně na té akumulaci (velikosti bojleru).
Bob 25. duben 2025, 09:50
velké provozy neznám. Možná by stačilo do systému přidat jen menší výkonovou bateriovou akumulaci, ale bylo by potřeba znát výkonové zatížení viz třeba některé typy hybridních vozů. Také mají jen jednotky kWh vs výkon motoru desítky kW a i s tím minimem dokáží být efektivní.
U vás se mi zdá, že prostě chcete za každou cenu využít každý W a Wh ze střechy, ale ono se to někdy prostě nevyplatí. Byl jsem taky takový, teď je mi to jedno, že klidně 30-40kWh zůstane na střeše. Jaderky, uhelky, vodní... také nemusí vždy využít všechen svůj potenciál a žíly si netrháme.
Pokud mluvíme o FVE čistě na TUV, tak asi v běžném RD s bojlerem a běžným provozem nikdo soudný nebude instalovat 10kWp, ale stačí 3-4kWp což jsou dneska 4-6ks panelů a velmi jednoduchý systém. Ano, 60% roku to TUVko nahřeje anebo vypomůže. Opravdu to funguje a lidem to šetří peníze.
FVE se vždy musí pro konkrétní provoz namodelovat. Né, vždy je to řešení pro všechny a na všechno a rozhodně znám případy, kdy se to nikdy (15+let) nevrátí.
Nutně musíme vymyslet dlouhodobou akumulaci, protože tu FVE můžeme s klidem instalovat 2-3GW za rok v čr. Klidně hned i více. Něco na úrovni měst/okresů, která nebude rozsahem komplikovaná jako JE. Nejsem proti JE, mají své místo a potřebujeme je, ale prostě minimálně 15+let výstavby a projekce je realita a už to know-how nemáme.
Můžeme se tu vztekat jak chceme, ale trend v EU je jasný.
@Bob 25. duben 2025, 11:40
Nechápu co řešíte a co tím chcete dokázat.
Drtivá většina RD ohřívá TUV v bojleru a ne "průtočně" ve stejný čas spotřeby.
Tedy pak tam ta synergie je evidentní.
Bob 25. duben 2025, 11:17
"Nehledě na to, že by to byly vícenáklady pro zaměstnavatele."
Někdo vidí komplikace a ano, budou. Já třeba vidím primárně zpoplatněnou službu nebo benefit pro zaměstnance a veřejnost.
Ad výměna nabitého auta: časem jich může být tolik, že budou pokrývat většinu parkovacích míst. Dneska se dá koupit nabíječka za 3-4K.
Dále né všichni budou potřebovat nabíjet. Mnoho lidí jezdí do práce 10-30km, takže jim "nádrž" vydrží možná i na celý týden. Agregace se podceňuje. Viz třeba 6M spalováků vs 6000 čerpacích stanic. Pomalých potencionálních AC nabíjecích bodů je teď v čr několik milionů.
To Jarda 25. duben 2025, 12:35
Ale vždyť to píšu od počátku:
U ohřevu TV z FV (může být i termická) v bojleru záleží ta míra synergie na velkosti bojleru. Nevyplývá automaticky z té kombinace FV-ohřev TV.
A právě, že většina bytů a RD nemá tak velký bojler (některé ani nemohou mít), jako Vy, aby ta synergie byla velká (ideálně třeba na 2 dny spotřeby TV i pro případ horšího počasí kolem 500l).
Dokonce ho nemá ani dost velký počet těch, co mají FVE (výroba převážně v poledne) a používají TV hlavně ráno a večer, jak je obvyklé.
Dnešní stavebníci RD často mají účelově instalován nějaký v podstatě průtokový 10l v kuchyni a 100 l v koupelně. Je to levné, zabírá málo místa, nemusíte řešit dlouhé rozvody TV a při stejné sazbě NT a VT není problém ani v ceně (blokování se odstraní "na černo"). Pak si dodatečně pořídí FVE. Ani v bytové koupelně s centrálním ohřevem TV si nebudete dávat do koupelny bojler. Ani, když si pořídíte balkonovou FVE. I v případě společné střešní FVE na domě a připojení na CZT je nereálné ohřívat TV s akumulací přes cizí majetek a společnými rozvody.
Jasně, že se to dá dohnat chemickým akumulátorem, ale to už je o něčem jiném.
Teorie bývá pěkná, v praxi je to často o dost horší.
@Bob 25. duben 2025, 13:47
Vy to berete ze špatné strany.
Berte za cíl ohřát co nejvíce TUV pomocí FVE a ne co nejvíce EE z FVE uložit do TUV.
Klidně můžete dát 1000l akumulačku, ale bude to k ničemu, protože tu vodu nijak smysluplně nevyužijete.
Do bojleru uložím dalších 6kWh, které nemusím hnát přes baterie.
A jen "drobnost z praxe".
Rozdíl mezi NT a VT je u ČEZu cca 2,50 Kč/kWh za distribuci, tedy ani náhodou to není stejná cena.
Ale klidně si ohřívejte vodu i v VT:-)
To Jarda 25. duben 2025, 14:15
Zase jsme se zamotali do dlouhé nepřehledné debaty.
Nicméně podstatné je, že:
1) Nemůžete dát rovnítko mezi flexibilitu a ohřev TV
2) Dokonce nemůžete dát automaticky rovnítko mezi flexibilitu a bojler. Jak sám píšete, existují i bojlery 5 a 10 l, které se často dávají do kuchyně do linky.
Co se týká mně, mám ohřev TV nyní plynovým kotlem v bojleru 120l a budu mít na léto ohřev toho bojleru přebytky z FVE a před tím bojlerem ještě velkou AN na předehřev. Velkou právě proto, abych spotřeboval užitečně přebytky FVE z několika slunečných dní po sobě i pro ohřev TV zase po několik zatažených dní, kdy se elektřina z FVE spotřebuje v domě a na ohřev TV by už nezbylo.
V zimě a pokud by FVE vyrobila málo, tak mi to ohřeje (dohřeje) plynový kotel.
@Bob 26. duben 2025, 12:48
Já se nezamotal, pokud vy, tak to je nepříjemné:-)
Je možné, že jsem jediný kdo ohřev vody používá flexibilně ve spojitosti s FVE, pak mám neskutečné štěstí.
2) s bojlerem 10l v lince jste přišel první vy, já ho jen komentoval
Takže si konečně pořídíte tu "nenáviděnou" FVE?
Nepřehledná je ta diskuse především pro ostatní, kteří ji nesledují celou a už vůbec nevědí o co od počátku jde. Proto to shrnutí.
Já do FVE nezapojuji emoce. Posuzuji je podle parametrů. Jaku už jsem psal a určitě to v diskusi "zapadlo" a nepamatujete si ani Vy (nebo nechcete), navrhoval jsem už několik FVE a na ty větší jsme si nechali udělat technicko-ekonomické studie od renomovaných společností. Mimo jiné VEC VŠB Ostrava (jestli Vám to něco říká).
Co se týká mé FVE, už více než rok marně sháním firmu na opravu části střechy. Je to zrovna ta část, kde bude FVE.
@Bob 27. duben 2025, 11:10
Já si pamatuji, že jste tvrdil, že navrhujete FVE.
A také žasnu, jaké máte někdy, jako "profesionál", neodborné a chybné komentáře.
S tou střechou to je nepříjemné, to znám.
Držím palce ať brzo někoho seženete a můžete vaše znalosti uvést do praxe doma:-)
Tak šup sem s těmi spousty spotřeby se synergií s FVE, fakt by mě zajímaly.
90% obyvatel světa potřebuje víc chladit během většiny roku než topit (a když topí, tak ne elektřinou).
I u nás neustále poroste množství klimatizací v domácnostech, především na sídlištích, kde je to v létě už na hraně....
myslim, ze nabijanie elektromobilu z prebytkov FVE dnes zvlada uz vacsina wallboxov
A když svítit nebude? Nebudete jezdit, abyste dodržel synergii mezi FVE a BEV?
Hlavně ale musíte přes poledne ten BEV mít možnost odstavit na dost dlouho u nabíječky. Nejlépe ve své garáži a napájené vlastní FVE. Tu možnost má ale málokdo.
Většinou přes poledne nemáte možnost nabíjet a i kdybyste našel místo u veřejné nabíječky, tak ji zase nemůžete blokovat celých 8,5 hodiny pracovní doby.
to bude zalezitost distributora, ktory poskytne cez obed vyhodnejsie ceny elektriny, aby sa to ludom oplatilo nabijat napr. v praci, pokial neparkujete 5 km od prace, tak asi nebude problem si ist po 4 hodinach preparkovat a uvolnit nabijacku
pripadne si nazdielate vyrobu s inym miestom spotreby, toto nie su technicke, ale skor procesne problemy
ked svietit nebude, tak wallbox logicky nebude posielat do nabijacky prebytky, ale len pre predstavu, ja spotrebujem na dojizdanie nejakych 40 km tam a naspat do prace cca 6kWh elektriny denne co nie je zasa az taka velka spotreba
To hellokitty 24. duben 2025, 20:54
Problém s přeparkováním bude i kdyby ty nabíječky byly v areálu závodu.
Jednak narušení rytmu práce a pak taky zorganizovat správnou výměnu. Musíte najít prázdné místo a taky pokud možno kompatibilního partnera pro výměnu u nabíječky. Každý potřebuje nabíjet jinou dobu a musíte je vhodně spárovat.
Nehledě na to, že by to byly vícenáklady pro zaměstnavatele.
Naopak, jsou to velmi dobré příklady a je jasné, že tam kde došlo k nadměrnému vychýlení ve prospěch OZE už docházík deindustrializaci a. Pravda zatím jen v důsledku vysokých cen, proto je ta deindustrializace zatím taková plíživá. Aý dojde na vámi propagované řízení na straně spotřebu prostě všechno zkolabuje.
Píšu z postele na mobilu moc to nejde
Aktuálně vyšel článek jak to může vypadat po odstavení uhlí u nás i v Evropě:
Nejmírnější 1: (uhlí do 2040) LOLE 2040 3 hodiny, cena elektřiny 2040 3 289 Kč/MWh
nejhorší 4: (uhlí do 2030) LOLE 2040 1 085 hodin, cena elektřiny 2040 7 808 Kč/MWh
Sice scénář 4 je hodně katastrofální (bez elektřiny 45 dní v roce a cena cca 260 €/MWh, jenže je to mnohem pravděpodobnější, než scénář 1.
Ještě je možnost, že budeme provoz uhelek dotovat, což by hodně snížilo LOLE, ale pravděpodobně málo cenu elektřiny.
V obou případech by pak byla elektřina z právě dostavených nových bloků Dukovan velmi levná a navíc by platby z elektrárny pěkně posílily státní rozpočet a umožnily financovat dostavbu Temelína (50% přebytku půjde státu, 50% zůstane majiteli).
ad Bob: podobně jako ten nejčernější scénář by to vypadalo po havarii těch velkých zdrojů u nás (2x1GW), bezpečnost a stabilita je jen v decentralizaci, ve spoustě menších zdrojů jako to bývalo kdysi dávno...
To Milan Vaněček 25. duben 2025, 09:36
To jako myslíte havárie ve dvou elektrárnách stovky kilometrů daleko a v 6 reaktorech najednou?
To už se stejnou pravděpodobností můžete očekávat výbuch velké sopky a několikaměsíční až roční "sopečnou tmu".
Ale nemusíme chodit do takových extrémů. Pro FVE stačí jako velký problém každodenní noc a každoroční zima.
Podívejte se na Japonsko, kolik elektráren zastavila katastrofa v jen jedné z nich.
Podívejte se, kolik FVE zastaví každý den obyčejný soumrak.
Jenom ten soumrak netrvá 14 let, jako v Japonsku.
Zítra zase vyjde slunce, kdyby nevyšlo po 14 let na obzor, tak už by dávno život na Zemi skončil.
Taky u nás nehrozí cunami, která by mohla odstavit najednou všechny jaderné reaktory.
Proti náhodné odstávce jednoho velkého bloku je nejlepším opatřením mít k němu více menších bloků na více místech optimálně i jiné technologie. Jako jsou plánované SMR.
Tak cena 1,4 Kč/kW je stále vysoká a tvrdit že je to málo je úlet. V USA platíte 1Kč/kWh celkem a tady se bavíme že 1,4 je málo? 1 kWh je směšně malá hodnota energie. Uhelky vyrábí někde kolem 0,2 Kč/kWh když nepočítám vydírání emisními povolenkami. Za mě abychom nebyli proto světu několikrát dražší musí jít cena minimálně na polovinu.
Naprostý souhlas.
za 1 kWh sa autom odveziem nejakych 6-7 km a to tu 1 kWh prenasali kable z mojej strechy pripadne distribucna sustava, nemuseli to prevazat ropovody a tankery do rafinerie a nasledne cisternove kamiony na cerpaciu stanicu, za mna celkom dobra ucinnost
Pokud by místní zastánci fosilní energetiky přistupovali k vytápění a vaření stejně jako k OZE nikdy by nevznikl sporák či vařič a na vaření bychom roztápěli kamna, nebudeme přeci držet něco ve studené záloze podobně dnes kdy má člověk plynové topení a např. krb tak tak b se mělo od plynu odpojit?
Další zajímavý vysvětlující článek k bombastickému článku s nadpisem:
"Fosilní paliva už nebudou potřeba. Španělsko poprvé pokrylo 100 % spotřeby elektřiny z obnovitelných zdrojů
Energožrouti.cz 23. 4. 2025"
Odkaz:
To nejdůležitější sdělení je, že ten den stejně: " ve Španělsku celý boží den vesele jely jaderky, spalovny odpadu, plyn (!), černé uhlí (!!), a dokonce i nějaký menší mazuťák, který patrně jen likvidoval zbytky po destilaci ropy (!!!)."
P.s. Je tam zmínka i o velikonocích u nás.
Tak ty jaderky už ve Španělsku dlouho nepojedou, určitě se Bobe dočkáš toho, že je definitivně odstaví.
Před 10 lety se ještě všichni jaderní příznivci utěšovali, že to OZE nemůže dokázat, (přece by to "porušovalo fyzikální zákony", říkali místní experti) a ejhle, najednou je to možné, zatím na několik hodin, brzy na několik dní, pak i několik týdnů a měsíců, a nakonec celý rok, když občas pomůže plyn či dovoz. A současně budou mít celoroční positivní bilanci výroby z OZE nad domácí spotřebou.
Jádro má šanci tak u polárního kruhu (ale ani tam ne vždy, tam mívají obrovský nadbytek plynu).
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se